«Դիմակայուն լինելու համար Հայաստանին դաշնակիցներ են պետք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանական Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» ծրագրի ղեկավար Յակոբ Վյոլենշտայնը գտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը պետք է կատարի իր խոստումները՝ կապված բարեփոխումների եւ իր շարքերում կոռուպցիան արմատախիլ անելու հետ:
Վյոլենշտայնը գրում է այդ մասին Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամի կայքում հրապարակված «Ձախողված հեղաշրջում Հայաստանո՞ւմ. հակամարտությունը եկեղեցական ղեկավարության հետ սրվում է» հոդվածում:
Հոդվածի եզրափակիչ մասում հեղինակը գրում է.
«Վերջին ցնցումները բացահայտել են այն հսկայական ճնշումը, որի ներքո գործում է Հայաստանի կառավարությունը: Ներքին եւ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներն ահեղ են: Վարչապետ Փաշինյանը բախվում է հակառակորդների աճող թվի հետ, որոնցից շատերը ոչ միայն հույս ունեն, որ նա ձախողելու է, այլ ակտիվ աշխատում են դրան հասնելու համար: Եթե Ռուսաստանն իսկապես թաքնված դեր է խաղացել վերջին իրադարձություններում, ապա Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ղեկավարությունը պայքարում է հակառակորդների հետ, որոնք սահմանադրական կարգի կամ արդար քաղաքական մրցակցության օրենքներով չեն խաղում:
Եթե ի հայտ գան Կրեմլի կողմից աջակցվող հեղաշրջման փորձի կոնկրետ ապացույցներ, ապացուցված դավադիրների դեմ հստակ իրավական արձագանքը արդարացված կլինի: Բայց անգամ դա չի արդարացնի հռետորաբանական ծայրահեղությունները, որոնք վանել են նույնիսկ Փաշինյանի մի շարք կողմնակիցներին: Հարավային Կովկասի նման աշխարհաքաղաքական անկայուն տարածաշրջանում Հայաստանին անհրաժեշտ է ավելին, քան պարզապես դիմակայունություն՝ նրան պետք են դաշնակիցներ:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասի հունիսի վերջին կայացած այցը լայնորեն ընկալվեց որպես պատմական: Աջակցությունը շարունակելու նրա խոստումները ջերմ ընդունելության արժանացան: Բայց խորհրդանշական ժեստերը պետք է ամրապնդվեն բովանդակությամբ: Հայաստանի արեւմտյան գործընկերները պետք է օգնեն երկրին դիվերսիֆիկացնել էներգետիկ աղբյուրները, ամրապնդել տնտեսությունը եւ կառուցել ժողովրդավարական դիմակայունություն:
Ի վերջո, ցանկացած ժողովրդավարության ամենաուժեղ երաշխավորը նրա ժողովուրդն է: Կառավարության խնդիրն է հանրությանը տանել դժվար ճանապարհով դեպի տարածաշրջանային հաշտեցում, բաց սահմաններ, Ռուսաստանից ռազմավարական հեռացում եւ Արեւմուտքի հետ ավելի խորը ինտեգրում: Քաջալերող է, որ Փաշինյանը խոստացավ հուլիսի 1-ից հրաժարվել հանրային խոսույթում սադրիչ արտահայտություններ օգտագործելուց: Բայց բառերը բավարար չեն: Նրա կառավարությունը եւս պետք է կատարի իր խոստումները՝ հատկապես բարեփոխումների եւ իր շարքերում կոռուպցիայի արմատախիլ անելու վերաբերյալ»:

«Армении нужно больше, чем просто стойкость - ей нужны союзники» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель программы «Политический диалог Южный Кавказ» фонда Аденауэра Якоб Вёлленштайн считает, что правительство Никола Пашиняна должно выполнить свои обещания относительно реформ и искоренения коррупции в собственных рядах.
Вёлленштайн пишет об этом в статье «Сорванный переворот в Армении? Конфликт с руководством цервки обостряется», опубликованной на сайте фонда Аденауэра.
В заключительной части статьи автор пишет:
«Недавние потрясения обнажили огромное давление, под которым сейчас действует правительство Армении. Вызовы - внутренние и геополитические - являются грозными. Премьер-министр Пашинян сталкивается с растущим числом противников, многие из которых не просто надеются на его провал, но активно работают над тем, чтобы его добиться. Если Россия действительно сыграла скрытую роль в недавних событиях, то демократически избранное руководство Армении борется с оппонентами, которые не играют по правилам конституционного порядка или честной политической конкуренции.
В случае появления конкретных доказательств попытки переворота при поддержке Кремля, решительный правовой ответ против доказанных заговорщиков был бы оправдан. Но даже это не оправдало бы риторических крайностей, которые оттолкнули даже некоторых сторонников Пашиняна. В столь геополитически нестабильном регионе как Южный Кавказ, Армении нужно больше, чем просто стойкость - ей нужны союзники.
Визит главы внешней политики ЕС Кайи Каллас в конце июня был широко воспринят как исторический. Её обещания продолжить поддержку со стороны Брюсселя и стран-членов ЕС были тепло встречены. Но символические жесты должны подкрепляться содержанием. Западные партнёры Армении должны помочь стране диверсифицировать источники энергии, укрепить экономику и построить демократическую устойчивость.
В конечном счёте сильнейшим гарантом любой демократии является её народ. Задача правительства - повести общественность по трудному пути к региональному примирению, открытым границам, стратегическому отдалению от России и более глубокой интеграции с Западом. Обнадёживает, что 1 июля Пашинян пообещал воздержаться от использования провокационных выражений в публичном дискурсе. Но одних слов недостаточно. Его правительство также должно выполнить свои обещания - особенно в отношении реформ и искоренения коррупции в собственных рядах».