«Դիմակայուն լինելու համար Հայաստանին դաշնակիցներ են պետք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանական Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» ծրագրի ղեկավար Յակոբ Վյոլենշտայնը գտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը պետք է կատարի իր խոստումները՝ կապված բարեփոխումների եւ իր շարքերում կոռուպցիան արմատախիլ անելու հետ:
Վյոլենշտայնը գրում է այդ մասին Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամի կայքում հրապարակված «Ձախողված հեղաշրջում Հայաստանո՞ւմ. հակամարտությունը եկեղեցական ղեկավարության հետ սրվում է» հոդվածում:
Հոդվածի եզրափակիչ մասում հեղինակը գրում է.
«Վերջին ցնցումները բացահայտել են այն հսկայական ճնշումը, որի ներքո գործում է Հայաստանի կառավարությունը: Ներքին եւ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներն ահեղ են: Վարչապետ Փաշինյանը բախվում է հակառակորդների աճող թվի հետ, որոնցից շատերը ոչ միայն հույս ունեն, որ նա ձախողելու է, այլ ակտիվ աշխատում են դրան հասնելու համար: Եթե Ռուսաստանն իսկապես թաքնված դեր է խաղացել վերջին իրադարձություններում, ապա Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ղեկավարությունը պայքարում է հակառակորդների հետ, որոնք սահմանադրական կարգի կամ արդար քաղաքական մրցակցության օրենքներով չեն խաղում:
Եթե ի հայտ գան Կրեմլի կողմից աջակցվող հեղաշրջման փորձի կոնկրետ ապացույցներ, ապացուցված դավադիրների դեմ հստակ իրավական արձագանքը արդարացված կլինի: Բայց անգամ դա չի արդարացնի հռետորաբանական ծայրահեղությունները, որոնք վանել են նույնիսկ Փաշինյանի մի շարք կողմնակիցներին: Հարավային Կովկասի նման աշխարհաքաղաքական անկայուն տարածաշրջանում Հայաստանին անհրաժեշտ է ավելին, քան պարզապես դիմակայունություն՝ նրան պետք են դաշնակիցներ:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասի հունիսի վերջին կայացած այցը լայնորեն ընկալվեց որպես պատմական: Աջակցությունը շարունակելու նրա խոստումները ջերմ ընդունելության արժանացան: Բայց խորհրդանշական ժեստերը պետք է ամրապնդվեն բովանդակությամբ: Հայաստանի արեւմտյան գործընկերները պետք է օգնեն երկրին դիվերսիֆիկացնել էներգետիկ աղբյուրները, ամրապնդել տնտեսությունը եւ կառուցել ժողովրդավարական դիմակայունություն:
Ի վերջո, ցանկացած ժողովրդավարության ամենաուժեղ երաշխավորը նրա ժողովուրդն է: Կառավարության խնդիրն է հանրությանը տանել դժվար ճանապարհով դեպի տարածաշրջանային հաշտեցում, բաց սահմաններ, Ռուսաստանից ռազմավարական հեռացում եւ Արեւմուտքի հետ ավելի խորը ինտեգրում: Քաջալերող է, որ Փաշինյանը խոստացավ հուլիսի 1-ից հրաժարվել հանրային խոսույթում սադրիչ արտահայտություններ օգտագործելուց: Բայց բառերը բավարար չեն: Նրա կառավարությունը եւս պետք է կատարի իր խոստումները՝ հատկապես բարեփոխումների եւ իր շարքերում կոռուպցիայի արմատախիլ անելու վերաբերյալ»:

Photo: https://www.kas.de/
Yerevan /Mediamax/. Jacob Wöllenstein, head of the Political Dialogue South Caucasus program at Konrad-Adenauer Foundation, believes that Nikol Pashinyan’s government must fulfill its promises on reforms and rooting corruption within its own ranks.
Wöllenstein writes about it in the article “Foiled Coup in Armenia? Conflict with Church Leadership Escalates”, published on the website of the Adenauer Foundation.
In the concluding part of the article, the author writes:
“The recent turmoil lays bare the immense pressure under which Armenia’s government now operates. The challenges - both domestic and geopolitical - are formidable. Prime Minister Pashinyan faces a growing array of adversaries, many of whom are not merely hoping for his failure but actively working to bring it about. If, as seems plausible, Russia has indeed played a covert role in recent events, then Armenia’s democratically elected leadership is contending with opponents who do not play by the rules of constitutional order or fair political competition.
Should concrete evidence of a Kremlin-backed coup attempt emerge, a firm legal response against proven conspirators would be justified. But even that would not excuse the rhetorical excesses that have alienated even some of Pashinyan’s supporters. In a region as geopolitically volatile as the South Caucasus, Armenia needs more than just resilience - it needs allies.
The late-June visit of EU foreign policy chief Kaja Kallas was widely seen as historic. Her pledges of continued support from Brussels and EU member states were warmly welcomed. But symbolic gestures must be matched by substance. Armenia’s Western partners must help the country diversify its energy sources, strengthen its economy, and build democratic resilience from the ground up.
For ultimately, the strongest guarantor of any democracy is its people. It is the government’s task to bring the public along on the difficult path toward regional reconciliation, open borders, strategic decoupling from Russia, and deeper integration with the West. Encouragingly, on July 1st, Pashinyan pledged to refrain from using inflammatory language in public discourse. But words alone will not suffice. His administration must also deliver on its promises - particularly on reform and rooting out corruption within its own ranks.