Փաշինյանը, Կոշտան ու ֆոն դեր Լայենը կարեւորել են անվտանգային հարցերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի եռակողմ հանդիպումը:
Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է մամուլի համատեղ հաղորդագրություն, որում ասված է.
«ԵՄ-ն եւ Հայաստանը վերահաստատում եւ առաջ են մղում իրենց գործընկերությունն առաջնորդների հանդիպման ժամանակ.
Հանդիպման ընթացքում առաջնորդները ողջունեցին ԵՄ-ՀՀ Գործընկերության նոր օրակարգի տեքստի վերաբերյալ վերջերս ձեռք բերված քաղաքական համաձայնությունը, որը կարեւոր հանգրվան է կապերի խորացման համատեղ հանձնառության համար: Նրանք նաեւ գոհունակությամբ նշեցին վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը եւ Հայաստանի` վերջերս ընդունված «ԵՄ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը:
ԵՄ-ն վերահաստատեց իր ամուր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի դիմակայունությանը եւ երկարաժամկետ զարգացմանը՝ էական ֆինանսական եւ տեխնիկական օգնության միջոցով: «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակում, ԵՄ ներդրումները Հայաստանում այժմ կանխատեսվում է հասցնել 2.5 միլիարդ եվրոյի՝ խթանելով ներառական աճը եւ կապակցվածությունը։
2024 թվականի ապրիլին հայտարարված 270 միլիոն եվրո արժողությամբ «Դիմակայունություն եւ աճ» ծրագիրը 50%-ով մեծացրեց ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսավորումը: Ներդրումները խթանելուն միտված 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային օգնությամբ եւ 70 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ՝ այն շարունակում է աջակցել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ավելի սերտ ոլորտային համագործակցությանը եւ էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ մասնավոր հատվածներում ներդրումներին:
Այս համատեքստում, ԵՄ-ն վերահաստատեց իր աջակցությունը Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ միտված տարածաշրջանային կապակցվածությանը եւ հաշտեցմանը: Նախագահ Կոշտան եւ նախագահ ֆոն դեր Լայենը նաեւ նշեցին Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ միտված Հարավային Կովկասում կայունության խթանմանը, մասնավորապես, Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններում շարունակական ներգրավվածության եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի միջոցով: Առաջնորդները նաեւ ընդգծեցին Հայաստանը ԵՄ տարածաշրջանային եւ տնտեսական նախաձեռնություններում, մասնավորապես, Սեւ ծովի ռազմավարության շրջանակներում, ներգրավելու հնարավորության կարեւորությունը։
Նախագահ Կոշտան եւ նախագահ ֆոն դեր Լայենը շնորհակալություն հայտնեցին Հայաստանին` սերտ համագործակցության եւ պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համար: Վարչապետ Փաշինյանի հետ միասին նրանք համաձայնեցին շարունակել համատեղ ջանքերն այդ ուղղությամբ։
Անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն առանձնահատուկ տեղ գտավ քննարկումներում: Առաջնորդները ողջունեցին ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդակցությունների մեկնարկը՝ ընդգծելով խաղաղության, կայունության եւ ժողովրդավարական դիմակայունության նկատմամբ իրենց համատեղ հանձնառությունը:
Անդրադառնալով անվտանգության հետ կապված մի շարք մտահոգությունների, այդ թվում՝ արտաքին տեղեկատվության մանիպուլյացիաներին եւ միջամտությանը, ապատեղեկատվությանը եւ կիբեռսպառնալիքներ, ԵՄ-ն առաջարկեց համագործակցել Հայաստանի հետ՝ գնահատելու նրա կարիքները, որոշելու համագործակցության առաջնահերթ ոլորտները եւ կիրառելու ԵՄ առկա գործիքները: Հայաստանի տեղեկատվական էկոհամակարգին աջակցելու համար ԵՄ-ն հայտարարեց անկախ լրատվամիջոցների ամրապնդման համար նախատեսված 1.5 միլիոն եվրոյի նոր փաթեթի մասին։
ԵՄ առաջնորդները ողջունեցին այն փաստը, որ Հայաստանը կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը եւ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը։
Վերջում առաջնորդները եզրակացրին, որ այսօրվա հանդիպումը կարեւոր քայլ է ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում եւ կոչ արեցին շարունակել առաջընթացն այս աշնանը կայանալիք ԵՄ-ՀՀ հաջորդ գործընկերության խորհրդի նիստին»։

Yerevan /Mediamax/. A trilateral meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the European Council António Costa and the President of the European Commission Ursula von der Leyen took place in Brussels.
A joint press release was adopted following the results of the meeting, which reads:
''Today in Brussels, European Council President António Costa and European Commission President Ursula von der Leyen, met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to reaffirm and advance the growing partnership between the European Union and Armenia. President Costa and President von der Leyen welcomed Armenia's ambitious reform agenda and expressed their support for Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and democratic reforms.
During the meeting, the leaders welcomed the recent political agreement on the text of the EU-Armenia New Partnership Agenda, a key milestone in their shared commitment to deepening ties. They also noted with satisfaction the progress in the visa liberalisation process and Armenia’s recent law ‘On the Launch of the process of European integration”.
The EU reaffirmed its strong commitment to supporting Armenia's resilience and long-term development through substantial financial and technical assistance. Under the Global Gateway strategy, EU investments in Armenia are now expected to reach EUR 2.5 billion, fostering inclusive growth and connectivity. The EUR 270 million Resilience and Growth Plan, announced in April 2024, boosted EU funding to Armenia by 50%. With EUR 200 million in grant assistance and EUR 70 million in grant funding to leverage investments, it continues to support Armenia’s socio-economic reform agenda, closer sectoral cooperation, and investments in energy, transport, and the private sector.
In this context, the EU reaffirmed its support for Armenia’s Crossroads of Peace initiative, to promote regional connectivity and reconciliation. President Costa and President von Der Leyen also acknowledged Armenia’s ongoing efforts to promote stability in the South Caucasus, particularly through continued engagement in peace talks with Azerbaijan and steps towards the normalisation of relations with Türkiye. The leaders also underlined the importance of the possibility to include Armenia’s in the European Union’s regional and economic initiatives, particularly within the framework of the Black Sea Strategy,
Furthermore, President Costa and President von der Leyen thanked Armenia for its close cooperation and the steps taken in preventing sanctions circumvention. Together with Prime Minister Pashinyan, they agreed to continue collective efforts to that end.
Security cooperation featured prominently in the discussions. The leaders welcomed the launch of EU-Armenia Security and Defence consultations, underscoring their shared commitment to peace, stability, and democratic resilience’’.