Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը որոշ իմաստով նման է Թուրքիայի բանակցություններին քուրդ ապստամբների հետ։
Այս մասին գրում է Al-Monitor-ի ավագ թղթակից Ամբերին Զամանը՝ «Ինչու է Թուրքիայի հետ խաղաղությունը Փաշինյանի համար գոյատեւման միջոց դարձել» հոդվածում։
«Անկարան հստակ հասկացրել է, որ մինչեւ Հայաստանը Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր չկնքի, լուրջ քայլեր չի ձեռնարկելու Փաշինյանին ընդառաջ գնալու համար։ Նա մեկը մյուսի հետեւից զիջումներ է անում, որպեսզի Ադրբեջանի ավտորիտար առաջնորդ Իլհամ Ալիեւը համաձայնի ստորագրել համաձայնագիրը։ Ալիեւը շարունակում է ավելին պահանջել, մասնավորապես՝ վերահսկողություն ցամաքային կամրջի նկատմամբ, որը կկապի Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ։ Դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը ցանկանում է տարածաշրջանային տրանսպորտային եւ էներգետիկ հանգույցի մաս դառնալ, սակայն չի ուզում Ադրբեջանին թույլ տալ վերահսկել իր ինքնիշխան տարածքի մի մասը, հատկապես, եթե դա նշանակում է Իրանի հետ սահմանի կորուստ։
Որոշ առումներով, Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նման է Թուրքիայի բանակցություններին Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ԱՔԿ) քուրդ ապստամբների հետ։ Արձագանքելով իրենց բանտարկված առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի կոչին՝ նրանք մայիսին հայտարարեցին լուծարման եւ զինաթափման մասին, չնայած Անկարան չբավարարեց նրանց պահանջներից եւ ոչ մեկը։ Այլընտրանքը հակամարտության սրումն էր ավելի հզորացած թուրքական բանակի հետ», - գրում է Ամբերին Զամանը։
Նա նշում է, որ «Անկարան ավելի անհամբեր է դառնում Բաքվի նկատմամբ՝ անհանգստանալով Փաշինյանի քաղաքական գոյատեւման համար»։ Միեւնույն ժամանակ, նկատում է Ամբերին Զամանը, Ադրբեջանը Թուրքիայի խոշորագույն ներդրողներից մեկն է, եւ «Ալիեւը սիրում է Անկարային պարբերաբար հիշեցնել այդ մասին»։

Ереван /Медиамакс/. Процесс нормализации между Турцией и Арменией в некотором смысле напоминает переговоры Турции с курдскими повстанцами.
Об этом в статье «Почему мир с Турцией стал средством выживания для Пашиняна» пишет старший корреспондент Al-Monitor Амберин Заман
«Анкара ясно дала понять, что пока Армения не заключит мирный договор с Баку, она не предпримет серьезных шагов, чтобы пойти навстречу Пашиняну. Он идет на одну уступку за другой, чтобы авторитарный азербайджанский лидер Ильхам Алиев согласился подписать соглашение. Алиев продолжает требовать большего, в частности, контроля над сухопутным мостом, который соединил бы Азербайджан с Нахичеванью. Не имеющая выхода к морю Армения стремится стать частью регионального транспортно-энергетического узла, но не желает позволить Азербайджану контролировать части своей суверенной территории, особенно если это означает фактическое лишение границы с Ираном.
В некотором смысле процесс нормализации между Турцией и Арменией напоминает переговоры Турции с курдскими повстанцами из Рабочей партии Курдистана. Откликнувшись на призыв своего заключенного лидера Абдуллы Оджалана, они объявили о роспуске и разоружении в мае, хотя Анкара не выполнила ни одного из их требований. Альтернативой было усиление конфликта с все более могущественной турецкой армией», - пишет Амберин Заман.
Она замечает, что «Анкара становится все более нетерпеливой по отношению к Баку, опасаясь за политическое выживание Пашиняна». В то же время, пишет Заман, Азербайджан является одним из крупнейших инвесторов в Турции, и «Алиев любит напоминать об этом Анкаре».