Փաշինյան. Ընթացող գործընթացը հարաբերություններ հաստատելու օրակարգ է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ստամբուլում հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Վարչապետն իր խոսքում կարևորել է Թուրքիա կատարած աշխատանքային այցը՝ ընդգծելով, որ այն իրականություն է դարձել վերջին շրջանում Թուրքիայի հետ ակտիվացած երկխոսության արդյունքում։ Նա նշել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ նախատեսված հանդիպման կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այցի հիմքում ընկած են Հայաստան-Թուրքիա միջպետական հարաբերությունները, իսկ ընթացող գործընթացը հարաբերություններ հաստատելու օրակարգ է, որը բխում է երկու երկրների շահերից։ Միաժամանակ, վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է Թուրքիայի հայ համայնքի դերը՝ միջպետական հարաբերությունների հաստատման և երկխոսության խորացման գործընթացում։
Վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են այսօրվա այցին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերին, տարածաշրջանային զարգացումներին, «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսությանը և մի շարք այլ թեմաների»։

Pashinyan: Ongoing process is an agenda for establishing relations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met today with representatives of the local Armenian community in Istanbul.
The official news release by the government’s press office states:
“In his speech, the Prime Minister highlighted the importance of his working visit to Turkey, emphasizing that it became a reality as a result of the recently activated dialogue with Turkey. He noted the importance of the planned meeting with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, expressing hope that it will give a new impetus to bilateral relations.
According to the Prime Minister, the visit is based on Armenia-Turkey interstate relations, and the ongoing process is an agenda for establishing relations, which stems from the interests of both countries. At the same time, Prime Minister Pashinyan emphasized the role of the Armenian community of Turkey in the process of establishing interstate relations and deepening dialogue.
The Prime Minister answered the questions of the meeting participants, which related to today’s visit, steps aimed at establishing peace between Armenia and Azerbaijan, regional developments, the “Real Armenia” ideology, and a number of other topics.”