Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20-ից 21-ը կլինի Երեւանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20-ից 21-ը աշխատանքային այցով Երեւանում կլինի։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «նախատեսվում են նրա մանրամասն բանակցություններ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, սպասվում են զրույցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ»։
«Շփումները տեղի կունենան 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների զարգացման, ինչպես նաեւ Արարատ Միրզոյանի՝ հունվարի 21-ին Մոսկվա կատարած այցի արդյունքում։
Օրակարգում են երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակը, եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումներում փոխգործակցության,
միջազգային հարթակներում՝ առաջին հերթին ՄԱԿ-ում դիրքորոշումների համաձայնեցումը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների հեռանկարների վերաբերյալ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Սերգեյ Լավրովը ելույթ կունենա Ռուս-Հայկական Համալսարանում ռուսաստանյան համալսարանների մասնաճյուղերի դասախոսների եւ ուսանողների, ինչպես նաեւ փորձագիտական հանրության առջեւ, Ռուսական տանը կհանդիպի հայրենակիցների հետ։
«Մոսկվայում ակնկալում են, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ քաղաքական եւ միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը, փոխըմբռնման աճին եւ կողմերից յուրաքանչյուրի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների որոնմանը», - նշել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров посетит Ереван с рабочим визитом 20-21 мая.
В сообщении МИД РФ говорится, что «запланированы его обстоятельные переговоры с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, ожидаются беседы с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Ваагном Хачатуряном».
«Контакты пройдут в развитие договоренностей, достигнутых 8 октября 2024 года на высшем уровне, а также по итогам визита Арарата Мирзояна в Москву 21 января. В повестке дня – обсуждение широкого комплекса вопросов двустороннего сотрудничества, взаимодействия по линии евразийских интеграционных объединений, координации позиций на международных площадках, в первую очередь, в ООН. Главы внешнеполитических ведомств предметно обменяются мнениями по проблематике региональной безопасности, включая перспективы процессов армяно-азербайджанской и армяно-турецкой нормализации», - говорится в сообщении.
Сергей Лавров выступит в Российско-Армянском университете перед преподавателями и студентами филиалов российских вузов и экспертным сообществом, а также встретится с соотечественниками в Русском доме.
«В Москве рассчитывают, что визит будет способствовать укреплению политического и межведомственного диалога между Россией и Арменией, приведет к росту взаимопонимания и нахождению взаимоприемлемых развязок по вопросам, представляющим интерес для каждой из сторон», - отметили в МИД России.