Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20-ից 21-ը կլինի Երեւանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20-ից 21-ը աշխատանքային այցով Երեւանում կլինի։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «նախատեսվում են նրա մանրամասն բանակցություններ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, սպասվում են զրույցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ»։
«Շփումները տեղի կունենան 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների զարգացման, ինչպես նաեւ Արարատ Միրզոյանի՝ հունվարի 21-ին Մոսկվա կատարած այցի արդյունքում։
Օրակարգում են երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակը, եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումներում փոխգործակցության,
միջազգային հարթակներում՝ առաջին հերթին ՄԱԿ-ում դիրքորոշումների համաձայնեցումը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների հեռանկարների վերաբերյալ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Սերգեյ Լավրովը ելույթ կունենա Ռուս-Հայկական Համալսարանում ռուսաստանյան համալսարանների մասնաճյուղերի դասախոսների եւ ուսանողների, ինչպես նաեւ փորձագիտական հանրության առջեւ, Ռուսական տանը կհանդիպի հայրենակիցների հետ։
«Մոսկվայում ակնկալում են, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ քաղաքական եւ միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը, փոխըմբռնման աճին եւ կողմերից յուրաքանչյուրի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների որոնմանը», - նշել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում։

Yereva /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov will pay a working visit to Yerevan on May 20-21.
The Russian Foreign Ministry reported that “Lavrov is scheduled to have thorough talks with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and hold conversations with Prime Minister Nikol Pashinyan and President Vahagn Khachaturyan.”
“The contacts will be held as a follow-up to the agreements reached on October 8, 2024 at the highest level, as well as following Ararat Mirzoyan’s visit to Moscow on January 21. The agenda includes discussion of a wide range of issues of bilateral cooperation, interaction within the framework of Eurasian integration associations, coordination of positions on international platforms, first of all, in the United Nations. The foreign ministers will exchange views on regional security issues, including the prospects of Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish normalization processes,” the news release reads.
Sergey Lavrov will give remarks at the Russian-Armenian University for professors and students of the branches of Russian universities and the expert community, as well as meet with compatriots at the Russian House.
“Moscow expects that the visit will contribute to strengthening of political and interdepartmental dialogue between Russia and Armenia, lead to an increase in mutual understanding and finding mutually acceptable solutions to issues of mutual interest,” the Russian Foreign Ministry said.