ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների հաջորդ փուլը կարող է կայանալ մի քանի օրից
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍԸ-ը, այս մասին գրում է Axios-ը՝ մեջբերելով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթկոֆի խոսքերը։
«Եթե այն տեղի չունենա, դա կլինի միայն Դոնալդ Թրամփի Մերձավոր Արեւելք կատարած այցի պատճառով», - նշել է հատուկ բանագնացը։
«Մենք որոշակի առաջընթաց ենք գրանցում։ Հուսով եմ, որ բանակցությունները ճիշտ ուղղությամբ են ընթանում։ Նախագահը ցանկանում է, որ խնդիրը լուծվի դիվանագիտական ճանապարհով, եթե դա հնարավոր է», - ասել է Ուիթկոֆը։
Մայիսի 5-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է շարունակել անուղղակի բանակցությունները Վաշինգտոնի հետ եւ սպասում է հաջորդ հանդիպման ամսաթվին եւ վայրի մասին տեղեկատվությանը Օմանից, որը միջնորդի դերում է հանդես գալիս։

Очередной раунд переговоров США с Ираном может пройти 10-11 мая
Как сообщает ТАСС, об этом со ссылкой на спецпосланника президента США Стивена Уиткоффа пишет Axios.
«Если этого не произойдет, то только из-за поездки Дональда Трампа на Ближний Восток», - отметил спецпосланник.
«Мы добиваемся определенного прогресса. Я надеюсь, что переговоры движутся в правильном направлении. Президент хочет, чтобы проблема была решена дипломатическим путем, если это возможно», - сказал Уиткофф.
5 мая официальный представитель МИД Ирана заявил, что Тегеран готов продолжать вести непрямые переговоры с Вашингтоном и ожидает дату и место следующей встречи от Омана, выступающего в роли посредника.