Իսրայելը չի հանդուրժի թուրքական բազաների ստեղծումը Սիրիայում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելը հասկացրել է Թուրքիային, որ չի հանդուրժի սիրիական բազաների թուրքականի վերածումը։
«Վերջին օրերին ես նշաններ եմ տեսնում, որ թուրքերը հասկացել են մեզ. մենք լուրջ ենք մեր մտադրություններում, իսկ թուրքերին լայնամասշտաբ առճակատում պետք չէ: Ես նույնիսկ չեմ կարող պատկերացնել մի իրավիճակ, երբ մենք կռվում ենք ՆԱՏՕ-ի անդամի դեմ, որն ունի երկրորդ ամենամեծ բանակը դաշինքում: Բայց Թուրքիան ինք էլ չի ցանկանում իր ուժը փորձարկել մեզ հետ բախման մեջ»,- ասել է Երուսաղեմի ռազմավարության եւ անվտանգության ինստիտուտի փոխնախագահ Էրան Լերմանը, որը 2008-2015 թվականներին զբաղեցրել է Իսրայելի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը:
«Թուրքիան G20-ի անդամ է, ուստի տնտեսական տեսակետից այն լուրջ միավոր է: Էրդողանի քաղաքական հիմքը կառուցված է հենց տնտեսական հաջողության վրա. նա միլիոնավոր թուրքերի օգնել է դուրս գալ քաղաքի ետնախորշերից, աղքատ տնակներից ու վրաններից եւ ցածր միջին խավի մաս կազմել: Չեմ կարծում, որ թուրքերը կվտանգեն այս ամենը հանուն Իսրայելի հետ առճակատման», - ասել է Լերմանը «Միջազգային դիտարկում» հեռուստածրագրին տված հարցազրույցում։
«Մեզ անհրաժեշտ են հաղորդակցության ուղիներ, երկխոսության հնարավորություններ, այդ թվում՝ Էրդողանի եւ նրա ժողովրդի հետ: Այժմ Գազայի պատճառով նա թույնով է լցված, ցանկանում է, որ Իսրայելը կործանվի եւ օգտագործում է կեղտոտ հռետորաբանություն: Բայց, ի վերջո, դիվանագիտական հարաբերությունները պահպանվում են, մենք օգտագործում ենք անուղղակի լծակներ: Սիրիայում մենք նույնիսկ ուղղակի լծակներ ունենք: Մենք պետք է սիրիացիների հետ խոսենք ստեղծվող իրավիճակի մասին, եւ պետք է ճանապարհ գտնենք նաեւ թուրքերի հետ խոսելու այն մասին, ինչ տեղի է ունենում»,- ասել է Էրան Լերմանը:

Израиль не потерпит создания турецких баз в Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Израиль дал понять Турции, что не потерпит превращения сирийских баз в турецкие вблизи израильских границ.
«В последние дни я вижу признаки того, что турки поняли нас – мы серьёзны в своих намерениях, а туркам не нужна полномасштабная конфронтация. Я даже не могу представить ситуацию, где мы воюем с членом НАТО, второй по величине армией альянса. Но и сама Турция не горит желанием проверять свои силы в столкновении с нами», - сказал вице-президент Иерусалимского института стратегии и безопасности Эран Лерман, занимавший в 2008–2015 гг. пост заместитель секретаря Совета безопасности Израиля.
«Турция входит в G20, поэтому с экономической точки зрения она представляет серьёзную величину. Политический фундамент Эрдогана построен именно на экономических успехах - Эрдоган помог миллионам турок выбраться из трущоб, из хижин и палаток в нищих пригородах крупных городов и пополнить ряды низшего среднего класса, живущего среди высоток и мечетей. Экономика - это ключ к сохранению власти, особенно сейчас в связи с растущими протестными настроениями. Не думаю, что турки рискнут всем этим ради конфронтации с Израилем», - отметил Лерман в интервью передаче «Международное обозренее».
«Нам нужны каналы для общения, возможности вести диалог в том числе с Эрдоганом и его людьми. Сейчас, из-за Газы, он полон яда, желает уничтожения Израиля и использует грязную риторику. Но в конечном счёте дипломатические отношения сохраняются, мы используем косвенные рычаги. В Сирии у нас есть даже прямые рычаги. Нам нужно говорить с сирийцами о складывающейся ситуации и нужно найти способ говорить о происходящем и с турками», - сказал Эран Лерман.