Լուկաշենկոն եւ Ռահմոնը միջնորդ են հանդիսացել Պուտինի եւ Ալիեւի միջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համատեղ ոչ պաշտոնական հանդիպում անցկացնող Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Տաջիկստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հեռախոսով կապվել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ:
Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում ասվում է, որ «տեղի է ունեցել ջերմ, բարեկամական զրույց, որի ընթացքում առաջնորդները քննարկել են միջպետական հարաբերությունների հետագա զարգացման արդիական հարցեր»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Պուտինի եւ Ալիեւի վերջին հեռախոսային հաղորդակցությունը տեղի էր ունեցել 2024 թվականի դեկտեմբերի 24-ին եւ 28-ին՝ ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանումից հետո:
2025 թվականին ադրբեջանական կողմը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ինքնաթիռի խոցման համար պատասխանատու է համարում Ռուսաստանին:

Лукашенко и Рахмон выступили посредниками между Путиным и Алиевым - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Проводящие совместную неформальную встречу президенты России, Белоруссии и Таджикистана Владимир Путин, Александр Лукашенко и Эмомали Рахмон связались по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В сообщении пресс-службы Кремля говорится, что «состоялся тёплый, дружеский разговор, в ходе которого лидеры обсудили целый ряд актуальных вопросов дальнейшего развития межгосударственных отношений».
Медиамакс отмечает, что последние телефонные контакты Путина и Алиева состоялись 24 и 28 декабря 2024 года – после катастрофы азербайджанского самолета. В 2025 году азербайджанская сторона несколько раз заявляла, что считает ответственной за сбитый самолет Россию.