Փաշինյանը կմասնակցի մայիսի 9-ի տոնակատարություններին Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ ընդունում է Ռուսաստանի նախագահի հրավերը եւ կմասնակցի մայիսի 9-ի հոբելյանական տոնակատարություններին Մոսկվայում՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ։
Այս մասին ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ՝ Պուտինի եւ Փաշինյանի մարտի 14-ին կայացած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ։
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում այդ մասին չէր նշվել։
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման ավարտի եւ Երեւանի՝ այս կարեւոր փաստաթուղթը ստորագրելու պատրաստակամության մասին։
Վլադիմիր Պուտինը այս կապակցությամբ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը միշտ հանդես է եկել եւ հանդես է գալիս հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման օգտին՝ Անդրկովկասի տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության եւ կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովման շահերից ելնելով։ Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը միշտ կարող են ապավինել ռուսական կողմի ցանկացած հնարավոր աջակցությանն այդ նպատակներին հասնելու համար։
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ փոխշահավետ ռուս-հայկական կապերի հետագա զարգացման որոշ հարցերի», - հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Пашинян будет участвовать в юбилейных торжествах 9 мая в Москве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил, что принимает приглашение президента России и будет участвовать в юбилейных торжествах 9 мая в Москве по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне.
Об этом говорится в сообщении Кремля о телефонной беседе Путина и Пашиняна, состоявшейся 14 марта.
В сообщении пресс-службы правительства Армении об этом не говорилось.
«Никол Пашинян сообщил о завершении согласования текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном и о готовности Еревана подписать этот важный документ.
Владимир Путин подчеркнул в этой связи, что Россия всегда выступала и выступает за нормализацию армяно-азербайджанских отношений в интересах обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого социально-экономического развития в Закавказском регионе. Как Армения, так и Азербайджан всегда могут рассчитывать на любое возможное содействие российской стороны в достижении этих целей.
Затрагивались также некоторые вопросы дальнейшего развития взаимовыгодных российско-армянских связей», - сообщила пресс-служба российского президента.