Հայաստանը հետաքրքրված է դիտորդի կարգավիճակ ունենալ BRICS-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է դիտորդի կարգավիճակ ունենալ BRICS միավորման մեջ:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, Հնդկաստան կատարած ակցի ընթացքում նախարարը WION լրատվամիջոցի հետ հարցազրույցում ասել է.
«Մենք մասնակցել ենք BRICS-ի, ինչպես նաեւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության աշխատանքներին։ Մենք շարունակում ենք հետաքրքրված մնալ BRICS-ում ունենալու դիտորդի կարգավիճակ եւ դիտարկելու, թե ինչ կարող է բերել այս համագործակցությունը եւ ձեւաչափը մեր տարածաշրջանին»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2024 թ. հոկտեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կազանում մասնակցել էր BRICS+ գագաթնաժողովին:
Գագաթնաժողովի շրջանակում կայացել էր նաեւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը, որը Ալիեւի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւի խոսքով, «դրական ազդակներ էր հաղորդել բանակցություններին»։

Армения заинтересована в получении статуса наблюдателя в БРИКС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения хочет иметь статус наблюдателя в блоке БРИКС.
Согласно сообщению МИД Армении, в ходе визита в Индию министр сказал в интервью информационному агентству WION:
«Мы принимали участие в работе БРИКС, а также Шанхайской организации сотрудничества. Мы по-прежнему заинтересованы в получении статуса наблюдателя в БРИКС и в том, чтобы посмотреть, что это сотрудничество и формат могут принести нашему региону».
Медиамакс отмечает, что в октябре 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в саммите БРИКС+ в Казани.
В рамках саммита также состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которая, по словам помощника Алиева Хикмета Гаджиева, «обеспечила позитивные сигналы».