Ֆիդան. Ուկրաինայում կողմերը ստիպված կլինեն «տհաճ որոշումներ» կայացնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը ասել է, որ ուկրաինական հակամարտության կողմերը ստիպված կլինեն մի քանի «տհաճ որոշում» կայացնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ֆիդանը TRT World-ին տված հարցազրույցում ասել է.
«Կատարյալ աշխարհում մենք, իհարկե, կցանկանայինք տեսնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանումը։ Սակայն հիմա պատերազմ է, եւ, ցավոք, պատերազմի այս պահին մենք պետք է որոշակի ընտրություն կատարենք, որոշ տհաճ որոշումներ կայացնենք։ Հիմա կողմերը փորձում են այս ընտրությունն անել՝ ինչից կարող են հրաժարվել, ինչը կարող են պահպանել, ինչի մասին կարող են խոսել ապագայում»:
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիան հակամարտության հենց սկզբից փորձում էր նպաստել կարգավորմանը, ուստի ԱՄՆ-ի ներկա ներգրավվածությունն այս գործընթացում «շատ մեծ նորություն էր»։
Ֆիդանը հայտարարել է, որ Թուրքիան պատրաստ է ակտիվ դեր խաղալ կարգավորման գործընթացում եւ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ երկխոսության մեջ.
«Մենք երկու կողմերին էլ հարթակ ենք առաջարկում բանակցությունների համար։ ԱՄՆ-ն, իմ կարծիքով, այժմ գտնվում է ծրագրի մշակման փուլում։ Ես հանդիպել եմ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ, երկար հանդիպումներ եմ ունեցել իմ ուկրաինացի բարեկամների հետ։ Ես տեսնում եմ, որ կողմերը հիմա ձեւակերպում են իրենց ծրագրերը»։
Խոսելով եվրոպական երկրների դիրքորոշման եւ ուկրաինական կարգավորման գործընթացում նրանց հնարավոր ներգրավվածության մասին՝ Ֆիդանը նշել է, որ «նրանց հետ խորհրդակցել պետք է», բայց միեւնույն ժամանակ Թուրքիան «երբեմն եվրոպացիների կողմից հասուն պահվածք չի տեսնում»։

Фидан: сторонам украинского конфликта придется принять «неприятные решения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Турции Хакан Фидан сказал, что сторонам украинского конфликта придется принять несколько «неприятных решений», касающихся территориальной целостности Украины.
Как сообщает ТАСС, Фидан сказал в интервью телеканалу TRT World:
«В идеальном мире мы, конечно, хотели бы видеть, что территориальная целостность Украины сохранена. Но сейчас идет война, и, к сожалению, в это военное время нам приходится делать определенный выбор, принимать некоторые неприятные решения. Сейчас стороны и пытаются сделать этот выбор - что они могут отдать, что сохранить, о чем можно поговорить позже. Это некоторые из приоритетов, на проработке которых они сейчас очень сосредоточены».
Он напомнил, что Турция с самого начала пыталась способствовать урегулированию, поэтому нынешнее вовлечение США в этот процесс и исходящее от сторон желание прекращения огня «стало очень большой новостью».
Фидан заявил, что Турция готова играть активную роль в процессе урегулирования и в диалоге с Россией и Украиной:
«Мы предлагаем обеим сторонам площадку для переговоров. США, по моему впечатлению, сейчас находятся в процессе выработки плана. Я встречался с госсекретарем США Марко Рубио, у меня были долгие встречи с моими украинскими друзьями. Я вижу, что стороны сейчас формируют свои планы».
Говоря о позиции европейских стран и их потенциальной вовлеченности в процесс украинского урегулирования, Фидан отметил, что «с ними нужно консультироваться», но в то же время Турция «иногда не видит такого же зрелого поведения со стороны европейцев».