Բաքվում «բացահայտում են» «USAID-ի հատուկ դերը հակաադրբեջանական արշավում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Թուրալ Գանջալիեւը հայտարարել է, որ Բայդենի վարչակազմի օրոք ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) «աջակցել է համաշխարհային հայությանը եւ միջազգային լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական արշավներին»։
«Ռուբեն Վարդանյանի հրավերը BBC Hard Talk հաղորդմանը եւ նրանց դիրքորոշման արտահայտությունը ամերիկյան լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական արշավի անբաժանելի մասն էր»,- ասել է նա Trend գործակալությանը։
Մեկ այլ պատգամավոր՝ Սեւինջ Ֆաթալիեւան, ասել է, որ «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը վերականգնելուց հետո Հայաստանին հովանավորող միջազգային շրջանակները կողմնակալ դիրքորոշում են ցուցաբերում»։
«USAID-ն նրանց թվում է: Մինչ օրս ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կողմնակալ դիրքորոշում է ցուցաբերել Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ բոլոր այդ գործերը ղեկավարում էր Վիկտորյա Նուլանդի ստեղծած ցանցը։ Այժմ պարզ է դառնում, որ USAID-ն հատուկ դեր է խաղացել միջազգային լրատվամիջոցներում Ադրբեջանի դեմ արշավում։ Օրինակ, Politico-ն եւ BBC-ն զգալի ֆինանսական աջակցություն են ստացել USAID-ից: Պարզ է դառնում, թե ինչու է BBC-ն պաշտպանել Ռուբեն Վարդանյանին եւ նույնիսկ հրավիրել նրան Hard Talk շոուին»,- ասել է նա։

В Баку выявили «особую роль USAID в антиазербайджанской кампании» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат парламента Азербайджана Турал Гянджалиев заявил, что при администрации Байдена Агентство США по международному развитию (USAID) «поддерживало мировое армянство и антиазербайджанскую кампанию в мировых СМИ».
«Приглашение Рубена Варданяна на передачу Hard Talk на BBC, демонстрация их позиции в американских СМИ были составной частью антиазербайджанских кампаний», - заявил он агентству Trend..
А депутат Севиндж Фаталиева заявила, что «после восстановления Азербайджаном территориальной целостности и суверенитета международные круги, покровительствующие Армении, занимают предвзятую позицию».
«В их числе - Агентство США по международному развитию. До сих пор Госдепартамент США демонстрировал предвзятую позицию по отношению к Азербайджану, и всеми этими делами управляла сеть, созданная Викторией Нуланд. Теперь же становится ясно, что USAID сыграла особую роль в кампании против Азербайджана в мировых СМИ. Например, Politico и BBC получали серьезную финансовую поддержку от USAID. Также становится ясно, почему BBC поддерживала Рубена Варданяна и даже пригласила его на шоу Hard Talk», - сказала она.