Բաքվում «բացահայտում են» «USAID-ի հատուկ դերը հակաադրբեջանական արշավում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Թուրալ Գանջալիեւը հայտարարել է, որ Բայդենի վարչակազմի օրոք ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) «աջակցել է համաշխարհային հայությանը եւ միջազգային լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական արշավներին»։
«Ռուբեն Վարդանյանի հրավերը BBC Hard Talk հաղորդմանը եւ նրանց դիրքորոշման արտահայտությունը ամերիկյան լրատվամիջոցներում հակաադրբեջանական արշավի անբաժանելի մասն էր»,- ասել է նա Trend գործակալությանը։
Մեկ այլ պատգամավոր՝ Սեւինջ Ֆաթալիեւան, ասել է, որ «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը վերականգնելուց հետո Հայաստանին հովանավորող միջազգային շրջանակները կողմնակալ դիրքորոշում են ցուցաբերում»։
«USAID-ն նրանց թվում է: Մինչ օրս ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կողմնակալ դիրքորոշում է ցուցաբերել Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ բոլոր այդ գործերը ղեկավարում էր Վիկտորյա Նուլանդի ստեղծած ցանցը։ Այժմ պարզ է դառնում, որ USAID-ն հատուկ դեր է խաղացել միջազգային լրատվամիջոցներում Ադրբեջանի դեմ արշավում։ Օրինակ, Politico-ն եւ BBC-ն զգալի ֆինանսական աջակցություն են ստացել USAID-ից: Պարզ է դառնում, թե ինչու է BBC-ն պաշտպանել Ռուբեն Վարդանյանին եւ նույնիսկ հրավիրել նրան Hard Talk շոուին»,- ասել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani MP Tural Ganjaliyev said that under the Biden administration, the U.S. Agency for International Development (USAID) “supported world Armenians and anti-Azerbaijani campaign in the world media.”
“Ruben Vardanyan’s invitation to the BBC’s Hard Talk program and the demonstration of their position in the U.S. media were part of anti-Azerbaijani campaigns,” he told Trend news agency.
MP Sevinj Fataliyeva said that “after Azerbaijan restored its territorial integrity and sovereignty, the international circles patronizing Armenia have adopted a biased stance.”
“Among them is the USAID. Until now, the U.S. State Department has demonstrated a biased position toward Azerbaijan, and all these affairs were managed by the network created by Victoria Nuland. Now it is clear that USAID has played a special role in global media campaign against Azerbaijan. For example, Politico and BBC received serious financial support from USAID. It also becomes clear why the BBC supported Ruben Vardanyan and even invited him to the Hard Talk show,” she said.