ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղարը Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական գործընթացը - Mediamax.am
6480 դիտում
ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղարը Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական գործընթացը
Լուսանկարը` CNN
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն երեկ հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ՝ «վերահաստատելու ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների կարևորությունը, Թուրքիայի դերը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի առանցքային դաշնակից և մեր ընդհանուր շահերը տարածաշրջանում»։
Ինչպես հայտնել է Պետքարտուղարի մամուլի խոսնակ Թեմմի Բրյուսը, այլ հարցերի թվում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացը։
«Պետքարտուղարը և արտգործնախարարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Новоназначенный госсекретарь США обсудил армяно-азербайджанский процесс с главой МИД Турции - Mediamax.am
Новоназначенный госсекретарь США обсудил армяно-азербайджанский процесс с главой МИД Турции
Фото: CNN
Ереван /Медиамакс/. Новоназначенный госсекретарь США Марко Рубио провел вчера телефонный разговор с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, чтобы «подтвердить важность отношений между США и Турцией, роль Турции как ключевого союзника НАТО и наши общие интересы в регионе».
Как сообщила пресс-секретарь госсекретаря Тэмми Брюс, собеседники обсудили среди прочего армяно-азербайджанский мирный процесс.
«Госсекретарь и министр иностранных дел обсудили важность стабильного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном», - говорится в сообщении.