ՌԴ փոխվարչապետի կարծիքով, Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը ասել է, որ Հայաստանի տնտեսության աճը ցույց է տալիս, որ հենց նա ԵԱՏՄ անդամակցության հիմնական շահառուն։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ալեքսեյ Օվերչուկը կրկնել է նախորդ շաբաթ արված այն հայտարարությունը, որ Մոսկվան ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու Երեւանի որոշումը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալու մեկնարկ։
«Նրանք ասում են, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալ չեն պատրաստվում։ Բայց ո՞րն է իրավիճակի առանձնահատկությունը: Երկար ժամանակ խոսվում էր Հայաստանի՝ Եվրամիությանը մերձենալու մասին, սակայն 2025 թվականի հունվարի 9-ին Հայաստանի կառավարությունը իրավական առումով նշանակալի քայլ կատարեց՝ աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկը հռչակող օրինագծին։
Հաջորդ քայլերը Հայաստանի կառավարությանն են։ Կտեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը», - ասել է Օվերչուկը:
«Օրինագծի նախաձեռնողները լավ հասկանում են, որ ԵՄ-ին անդամակցելը շատ հիպոթետիկ բան է, եւ, իհարկե, չեն ցանկանում կորցնել այն տնտեսական օգուտներն ու առավելությունները, որոնք ունեն որպես ԵԱՏՄ անդամ»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
«Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք սկսեցինք նկատել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ քննարկումների ազդեցության ներքո ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի զարգացման հարցում։ Մենք տեսանք, որ մի շարք ոլորտներում բիզնես ակտիվությունը սկսեց նվազել»,- հավելել է Օվերչուկը:

Российский вице-премьер считает, что Армении следует определиться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер России Алексей Оверчук сказал, что рост экономики Армении показывает, что она является основным бенефициаром от членства в ЕАЭС.
Как сообщает ТАСС, Алексей Оверчук повторил сделанное на минувшей неделе заявление о том, что Москва рассматривает решение Еревана о запуске процесса вступления в ЕС как начало выхода Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Они говорят, что не планируют выходить из ЕАЭС. Но в чем особенность ситуации? Разговоры о том, что Армения сближается с Европейским союзом, шли давно, но 9 января 2025 года правительство Армении, поддержав законопроект об объявлении запуска процесса вступления в ЕС, совершило юридически значимый шаг».
«Дальнейшие шаги за правительством Армении. Посмотрим, как будет развиваться ситуация», - сказал Оверчук.
«Инициаторы законопроекта «О запуске процесса вступления в Европейский союз» прекрасно понимают, что вступление в ЕС - вещь очень гипотетическая, и конечно, не хотят терять те экономические выгоды и преимущества, которыми обладают, являясь членом ЕАЭС», - заметил вице-премьер.
«К сожалению, уже в прошлом году мы начали видеть, что под воздействием дискуссий о вступлении в ЕС российский бизнес стал осторожнее относиться к развитию экономических связей с Арменией. Мы видели, что по ряду направлений началось сворачивание деловой активности», - добавил Оверчук.