Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Հայաստանում Եվրոպական միությանը միանալու մասին օրենքի նախագծի քննարկումների մեկնարկը դիտարկում է որպես Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) հանրապետության դուրս գալու մեկնարկ։
Այս մասին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ նշելով, որ Մոսկվան «Հայաստանի նկատմամբ իր տնտեսական քաղաքականությունը կառուցելու է՝ հաշվի առնելով այս հանգամանքը»։
«Միևնույն ժամանակ, դա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան ընտրությունն է, որի իրավունքը այդ երկիրն անկասկած ունի»,- ընդգծել է փոխվարչապետը։
Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ «ԵԱՏՄ-ն և ԵՄ-ն անհամատեղելի են, քանի որ երկու միություններն էլ ենթադրում են մաքսային սահմանների բացակայություն և ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ»:
«Անհնար է պատկերացնել, որ այս երկու միավորումները ինչ-որ կետում կհատվեն։ Ուստի Հայաստանում քննարկվող «Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքի նախագիծն երկիրը դնում է ընտրության առաջ»,- պարզաբանել է նա։
Օվերչուկը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում Հայաստանում կբարձրանան էներգակիրների գները։
Նրա խոսքով, «ավելի հստակ է դառնում, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը արտոնություն է, և հաշվի առնելով այն տնտեսական և սոցիալական խնդիրները, որոնց բախվում է Եվրամիությունը, ԵՄ-ին անդամակցելը կարելի է համեմատել «Տիտանիկ»-ի տոմս գնելու հետ»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2024 թվականի ամռանն Ալեքսեյ Օվերչուկը արդեն խոսել էր ԵԱՏՄ-ն և ԵՄ-ն անհամատեղելիության մասին:
«Այն օգուտները, որ ինչ-որ երկիր ստանում է Ռուսաստանի հետ մերձեցումից, պետք է ընկալել որպես վճար, որը տալիս ենք մեր անվտանգության եւ ռազմավարական խորության համար։ Հետեւաբար, ինչ-որ արտատարածաշրջանային խաղացողների մուտքն այնտեղ, իհարկե, հետեւանքներ կունենա»,- ասել էր ՌԴ փոխվարչապետը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թվականի դեկտեմբերին ասել էր, որ «ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է, որը չպետք է ունենա քաղաքական եւ, առավել եւս՝ աշխարհաքաղաքական օրակարգ»։
«Մենք շարունակում ենք այն այդպես ընկալել եւ հենց այս համատեքստում զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել եվրասիական ինտեգրումը քաղաքականացնելու բոլոր փորձերը։ ԵԱՏՄ-ն եւ նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ։ Առեւտրի եւ ինտեգրման հիմնարար ազատությունները չեն կարող եւ չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներից ելնելով, դա միանշանակ կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կոռոզիայի», - ասել էր Փաշինյանը՝ Սանկտ Պետերբուրգում ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
2024 թվականի հունվարին նա կրկնել էր այդ միտքը՝ ասելով, որ «միայն ջանքերի համադրմամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրները կկարողանան ապագա սերունդների համար ստեղծել տնտեսական համագործակցության էլ ավելի կայուն մոդել, որը կապակցված չի լինի քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի հետ»։

В Москве считают, что Армения начала процесс выхода из ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия рассматривает начала обсуждения в Армении законопроекта о вступлении в ЕС как начало выхода республики из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Об этом заявил вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук, отметив, что Москва «будет выстраивать свою экономическую политику в отношении Армении с учетом этого обстоятельства».
«В то же время, это суверенный выбор Республики Армения, на который она, несомненно, имеет право», - подчеркнул российский вице-премьер.
Алексей Оверчук  отметил, что «ЕАЭС и ЕС несовместимы, поскольку оба объединения предполагают отсутствие таможенных границ и свободу движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы».
«Представить, что эти два союза в какой-то точке сойдутся, невозможно. Поэтому рассматривающийся в Армении законопроект «О запуске процесса вступления в Европейский союз» ставит эту страну перед выбором», - объяснил он.
Оверчук отметил, что в Армении в случае сворачивания связей с ЕАЭС вырастут цены на энергию.
По его словам, «становится все очевиднее, что членство в ЕАЭС - это привилегия, а с учетом экономических и социальных проблем, с которыми сталкивается Европейский союз, вступление в ЕС можно сравнить с покупкой билета на «Титаник»».
Медиамакс отмечает, что Алексей Оверчук говорил о несовместимости ЕС и ЕАЭС еще летом 2024 года.
«Те выгоды, которые какая-то страна получает от близости с Россией, это тоже надо воспринимать, что это и плата, которую мы платим за свою безопасность и за стратегическую глубину, поэтому приход каких-то внерегиональных игроков туда будет, конечно, иметь последствия», -  говорил вице-премьер России.
В декабре 2023 года премьер-министра Армении Никол Пашинян говорил, что «ЕАЭС - это экономическое объединение, которое не должно иметь политической и, тем более, геополитической повестки».
«Мы продолжаем воспринимать его именно таким образом и развивать взаимодействие в рамках нашего экономического сотрудничества в данном контексте, стремясь пресекать всяческие попытки политизации евразийской интеграции. ЕАЭС и его экономические принципы не должны коррелировать с политическими амбициями. Базовые свободы торговли и интеграции не могут и не должны ограничиваться из-за политических соображений, это точно приведет к коррозии фундаментальных принципов объединения», - отмечал Пашинян, выступая на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
В начале 2024 года Пашинян фактически повторил свое заявление, отметив, что «только путем сопряжения усилий государства-члены ЕАЭС смогут создать еще более устойчивую модель экономического сотрудничества для будущих поколений без привязки к политическим или геополитическим сдвигам».