«Հայաստանը հայտարարում է ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը հայտարարում է Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»:
Կառավարությունն այսօր հավանություն է տվել «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
«Քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ԱԺ քննարկմանն է ներկայացվել օրենքի նախագիծ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին, եւ այժմ կառավարությունը պետք է դիրքորոշում արտահայտի: Մենք առաջարկում ենք դրական դիրքորոշում արտահայտել՝ ելնելով մի քանի հանգամանքից»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանն ու ԵՄ-ն բավականին ինտենսիվ ու դինամիկ հարաբերություններ են ունեցել:
«Դրանք ունեցել են շատ հարուստ բովանդակություն, նաեւ ընդգրկել են տարբեր ոլորտներ: ԵՄ-ն տարբեր առիթներով ընդգծված քաղաքական աջակցություն է հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարությանը: ԵՄ-ն ներգրավվել է ՀՀ շուրջ անվտանգային միջավայրի ապահովմանը. նկատի ունեմ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը: ԵՄ-ն նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ՀՀ-ի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը: Դուք, պարոն վարչապետ, Եվրոպական խորհրդարանում հայտարարել եք՝ Հայաստանը պատրաստ է մոտ լինել ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի: Մենք այդ հնարավոր լինելու նշաններն էլ ենք տեսել: Ելնելով այս ամենից՝ առաջարկում ենք դրական արձագանքել»,- մանրամասնել է ԱԳ նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է, որ ճիշտ ըմբռնվի հարցի էությունն ու համատեքստը։
«Կառավարությունը չի առարկում այս օրենքի ընդունմանը, բայց ուզում եմ արձանագրենք՝ ինչ է սա նշանակում։ Սա չի նշանակում Հայաստանի անդամակցություն ԵՄ-ին բառիս ուղիղ իմաստով, որովհետեւ այդ կետում որոշում կայացնելը չի կարող լինել օրենքի ու կառավարության որոշման մակարդակով, դա կարող է լինել միայն հանրաքվեի ճանապարհով, ուրիշ տարբերակ չկա»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սցենարներից որեւէ պարագայում Հայաստանը ԵՄ անդամ կարող է դառնալ միայն, երբ կնշանակվի հանրաքվե եւ ՀՀ սահմանադրությամբ նախատեսված կարգով հանրաքվեի մասնակիցների սահմանված չափով «կողմ» ձայներ կստացվեն։
«Բայց նաեւ պետք է արձանագրել, որ այս օրենքի ընդունման պարագայում մենք պետք է գործողությունների որոշակի պատկերացում ունենանք՝ մինչեւ պոտենցիալ հանրաքվե անել-չանելու կետը։
Իմ պատկերացումն այն է, որ այս օրենքի ընդունումից հետո մենք ԵՄ-ի հետ պետք է քննարկենք ճանապարհային այն քարտեզը, որոնք իրենք են պատկերացնում ու որը մենք ենք պատկերացնում: Պետք է իրար հետ ճանապարհային քարտեզ մշակենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձանագրելով, որ ՀՀ եւ ԵՄ հարաբերություններում «շատ լուրջ» զարգացումներ են գրանցվել այս տարիների ընթացքում:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «Армения объявляет о начале процесса вступления в Евросоюз».
Правительство сегодня одобрило проект закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
«Законопроект о начале процесса членства Армении в ЕС был представлен на обсуждение парламента в качестве гражданской инициативы, и теперь правительство должно высказать свою позицию. Мы предлагаем высказать положительную позицию, исходя из нескольких обстоятельств»,- заявил Арарат Мирзоян на заседании правительства.
Он отметил, что в последние годы у Армении и ЕС были довольно интенсивные и динамичные отношения.
«Они имели очень богатое содержание и охватывали различные области. ЕС выражал сильную политическую поддержку армянской демократии по разным поводам. ЕС принимал участие в обеспечении среды безопасности вокруг Армении. Я имею в виду развертывание Миссии гражданского мониторинга ЕС. ЕС также выразил готовность поддержать укрепление экономической устойчивости Армении. Вы, господин премьер-министр, заявили в Европарламенте, что Армения готова быть максимально близка с ЕС, насколько ЕС считает возможным. Мы увидели признаки того, что это возможно. Исходя из всего этого, мы предлагаем ответить позитивно»,- уточнил министр иностранных дел.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул важность правильного понимания сути и контекста вопроса.
«Правительство не возражает против принятия этого закона, но я хочу официально заявить, что это означает. Это не означает членство Армении в ЕС в прямом смысле этого слова, потому что принятие решения по этому вопросу не может быть на уровне закона и решения правительства, это может быть только путем референдума, другого варианта нет»,- сказал он.
По словам Пашиняна, при любом из сценариев Армения может стать членом ЕС только тогда, когда будет назначен референдум и от участников референдума будет получено определенное количество голосов «за» в порядке, предусмотренном Конституцией Армении.
«Но следует также отметить, что в случае принятия этого закона у нас должно быть определенное понимание того, какие действия будут предприняты, вплоть до потенциального проведения или не проведения референдума»,- сказал он.
«Мое представление таково: после принятия этого закона мы должны обсудить с ЕС дорожную карту, которую представят они, и ту, которую представим мы. Нам нужно совместно разработать дорожную карту»,- сказал Никол Пашинян, отметив, что в отношениях между Арменией и ЕС за последние несколько лет были зафиксированы «очень серьезные» события.