Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենն այսօր Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է արել «անհապաղ ազատ արձակել» ձերբակալված քաղաքացիական հասարակության եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին։
«Միացյալ Նահանգները կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը անհապաղ ազատ արձակել Ռուֆաթ Սաֆարովին, Սեւինջ Վագըֆգիզիին, Ազեր Գասըմլիին, Ֆարիդ Մեհրալիզադեին, Բախտիյար Հաջիեւին, Գուբադ Իբադօղլուին, Meydan TV անկախ հեռուստաալիքի վերջերս ձերբակալված աշխատակիցներին եւ շատ ուրիշներին, որոնք ձերբակալվել են մարդու իրավունքների ոլորտում իրենց աշխատանքի համար։ Միացյալ Նահանգները խորապես անհանգստացած է ոչ միայն այս ձերբակալություններով, այլեւ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության եւ ԶԼՄ-ների դեմ աճող ճնշումներով»,- ասվում է Բլինքենի հայտարարության մեջ:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը ազատ արձակել մարդու իրավունքների պաշտպանության համար անարդարացի կերպով ձերբակալվածներին, դադարեցնել քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ ճնշումները, հարգել մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունները եւ կատարել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությանը անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունները», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

Блинкен призвал Азербайджан «немедленно освободить» активистов и журналистов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал сегодня правительство Азербайджана «немедленно освободить» арестованных представителей гражданского общества и средств массовой информации.
«Соединенные Штаты призывают правительство Азербайджана немедленно освободить Руфата Сафарова, Севинджа Вагифгызы, Азера Гасымлы, Фарида Мехрализаде, Бахтияра Гаджиева, Губада Ибадоглу, недавно задержанных сотрудников независимого телеканала Meydan TV и многих других, арестованных за работу в области прав человека. Соединенные Штаты глубоко обеспокоены не только этими задержаниями, но и усиливающимися репрессиями против гражданского общества и СМИ в Азербайджане», - говорится в заявлении Блинкена.
«Мы призываем правительство Азербайджана освободить несправедливо задержанных за защиту прав человека, прекратить репрессии против гражданского общества, уважать права человека и основные свободы и выполнить обязательства, взятые при вступлении в Организацию по безопасности и сотрудничеству в Европе», - заявил госсекретарь США.