Ջեֆրի Սաքս. «ԱՄՆ-ն Հայաստանը չի փրկելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի տնտեսագետ, Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջեֆրի Սաքսի կարծիքով, «ԱՄՆ-ն երբեք չի փրկելու Հայաստանը»։
«Մի այսպիսի առասպել կա. «ԱՄՆ-ն մեզ կփրկի»։ Ես այդ առասպելին հանդիպել եմ աշխարհի տարբեր հատվածներում, բայց ես գիտեմ, որ ԱՄՆ-ն երբեք չի փրկելու Հայաստանը։ Ոչ թե այն պատճառով, որ Հայաստանի դեմ ինչ-որ բան ունի, այլ այն պատճառով, որ ամերիկացիների 99%-ը չգիտի, թե որտեղ է Հայաստանը, եւ նրանց դա չի հետաքրքրում։ Չեմ ուզում դաժան թվալ, բայց ուզում եմ ճշմարտացի լինել: Ողջ կյանքումս տեսել եմ, թե ինչպես են տարբեր երկրներ ԱՄՆ-ից հրաշքներ ակնկալել, սակայն դրանից լավ բան դուրս չի եկել։ Ավելին, հաճախ շատ վատ բաներ են պատահել»,- ասել է պրոֆեսորը Conversations on Groong փոդքաստին տված հարցազրույցում։
Ջեֆրի Սաքսը նշել է, որ 2008 թվականի գարնանը Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ելույթ էր ունեցել ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում եւ ասում էր. «Մենք Եվրոպայի կենտրոնն ենք, մենք եվրոպական երկիր ենք, մենք պատրաստվում ենք դառնալ ՆԱՏՕ-ի, Եվրամիություն անդամ»։
«Երբ դուրս եկա այդ հանդիպումից, զանգահարեցի կնոջս եւ ասացի. «Այդ մարդը խելագար է, նա պատրաստվում է կործանել իր երկիրը», - պատմել է Սաքսը:
«Իմ խորհուրդը միշտ սա է՝ նայեք քարտեզին եւ փորձեք լավ հարաբերություններ ունենալ ձեր հարեւանների հետ։ Ես դա ես ասում եմ բոլոր երկրներին»,- ընդգծել է պրոֆեսորը։ Նա կարծիք է հայտնել, որ Հարավային Կովկասի երեք երկրները եւ երեք տարածաշրջանային տերությունները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը, պետք է «համակարգված երկխոսություն» վարեն։
«BRICS-ը կարող է շատ կարեւոր լինել Հայաստանի համար, քանի որ BRICS-ն այժմ ներառում է Իրանը։ Այն ներառում է Ռուսաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Եգիպտոսը, Հնդկաստանը։ Այս բոլոր երկրները նշանակալի են Հայաստանի համար եւ՛ տնտեսական, եւ՛ աշխարհաքաղաքական առումով։ Այո, հաջողության երաշխիքներ չկան, բայց սա շատ ավելի լավ տարբերակ է, քան ասել, որ «ՆԱՏՕ-ն մեզ կփրկի»։ Դա չի աշխատելու»,- ասել է Ջեֆրի Սաքսը։

Джеффри Сакс: «США никогда не станут спасать Армению» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Американский экономист и исследователь, профессор Колумбийского университета Джеффри Сакс считает, что «США никогда не станут спасать Армению».
«Есть такой миф – «США нас спасут». Я сталкивлася с этим мифом по всему миру, но я знаю, что США никогда не станут спасать Армению. Не потому, что они имеют что-то против Армении, а потому что 99% американцев не знают, где находится Армения, и им все равно. Я не хочу выглядеть жестоким, но я хочу быть правдивым. Всю свою жизнь я видел, что разные страны ожидали чудес от США, но ничего хорошего из этого не выходило. Более того, часто случалось что-то очень плохое», - сказал профессор в интервью подкасту Conversations on Groong.
Джеффри Сакс отметил, что весной 2008 года в Совете по международным отношениям США выступал президент Грузии Михаил Саакашвили, который говорил: «мы - центр Европы, мы - европейская страна, мы собираемся стать членами НАТО, Европейского Союза».
«Я вышел с этой встречи, позвонил своей жене и сказал – «этот человек сумасшедший, он собирается уничтожить свою страну»», - признался Сакс.
«Мой совет всегда такой: смотрите на карту и старайтесь иметь хорошие отношения с соседями. Я говорю это всем странам», - подчеркнул профессор Колумбийского университета. Он выразил мнение, что три страны Южного Кавказа и три региональные державы – Россия, Турция и Иран, должны вести «систематический диалог».
«BRICS может быть очень важен для Армении, потому что в BRICS теперь входит Иран. В него входят Россия, Объединенные Арабские Эмираты, Египет, Индия. Все эти страны значимы для Армении как в экономическом, так и геополитическом плане. Да, гарантий успеха не существует, но это намного лучше, чем говорить, что «НАТО нас спасет». Это не сработает», - отметил Джеффри Сакс.