Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Գործադիր Մարմնի անդամ Հայկ Մամիջանյանը մեկնաբանել է Գերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելի հուշերը՝ Եվրամիության հետ Ասոցացման պայմանագրի շուրջ Հայաստանի վարած բանակցությունների մասին:
Իր հուշերում Գերմանիայի նախկին կանցլերը, մասնավորապես, գրում է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով սկզբունքորեն ցանկություն էր հայտնել ստորագրել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, «180 աստիճանով շրջադարձ կատարեց 2013 թվականի սեպտեմբերին Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո»։
Մեդիամաքսի համար պատրաստված մեկնաբանության մեջ Հայկ Մամիջանյանը գրել է.
«Շատ է խոսվել 2013 թվականի Հայաստանի այն ժամանակ Մաքսային միություն, իսկ այժմ ԵԱՏՄ անդամ դառնալու գործընթացի մասին։ Որոշ շրջանակներ այդ իրադարձությունը բնորոշում են այսպես կոչված «u turn» կամ կտրուկ շրջադարձ։ Սրա խորքային պատճառն այն է, որ այդ պնդումն անող մարդիկ, բնականաբար, խոսքս չի վերաբերում պատվիրված քարոզչանյութերին, ամբողջապես չեն պատկերացնում Արևելյան գործընկերության փիլիսոփայությունը՝ առնվազն, երբ այն ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությանը մեկնարկային փուլում։ Արևելյան գործընկերությունը չի հիմնադրվել «կամ-կամ»-ի տրամաբանությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը բանակցությունների առաջին իսկ փուլից սկսած մեր եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական հետաքրքրվածությունն այն ժամանակ Մաքսային միության միասնական շուկայով։ Թե' ԵՄ և թե' Մաքսային միության գործընկերները տեղյակ էին զուգահեռ ընթացող բանակցություններից։ Սակայն ինչ-որ պահի ԵՄ մեր գործընկերները մեզ տեղեկացրին իրենց դիրքորոշման փոփոխության մասին։ Առաջին անգամ ասվեց երկու բանակցային գործընթացների անհամադրելիության մասին, և բանակցությունները «և-և»-ից միակողմանի վերածվեցին «կամ-կամ»-ի։ Հայաստանն անմիջապես արձագանքեց, որ կամ-կամի տրամաբանության մասին խոսք երբևէ չի գնացել և գնալ չի կարող։ Նախաձեռնողականություն դրսևորելով՝ հայկական կողմն առաջարկեց ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի միայն առաջին մասը՝ քաղաքական բլոկը, որը բացառում էր երկու միասնական տնտեսական շուկաների անհամադրելիության հետ կապված մեր ԵՄ գործընկերների նոր առաջ քաշած մտավախությունները։ Եվրոպական կողմը մերժեց առաջարկը՝ նշելով դրա անհնարինության մասին։ Սակայն նշեմ, որ այդ բանակցություններից մեկ ամիս էլ չանցած հենց այդ տրամաբանությամբ Ուկրաինայի հետ ստորագրվեց Ասոցացման համաձայնագիր՝ առանց տնտեսական բլոկի։
Մյուս կողմից, 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ ՀՀ-ն որոշում է կայացրել անդամակցել Մաքսային միությանը: Հետագայում Հայաստանը դարձավ Մաքսային միության լիիրավ անդամ։ Սա Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնությամբ մեկնարկած բանակցությունների արդյունքն էր։ Այն, որ դա ճիշտ որոշում էր, վկայում են վերջին տարիների ՀՀ տնտեսական ցուցանիշները, որոնք այսօրվա կառավարիչները վերագրում են իրենց։ Հատկանշական է նաև, որ այդ որոշման ճիշտ լինելը փաստում են ոչ միայն այսօրվա վիճակագրական տվյալները, այլ նաև այն ժամանակ ԵՄ-ի կողմից իրականացված հետազոտություններն ու կանխատեսումները՝ համաձայն որոնց ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը կարճաժամկետ հեռանկարում բերելու էր 1% տնտեսական աճի, իսկ միջնաժամկետում՝ 1.5% տնտեսական աճի։ Նույնն էին վկայում նաև ՀՀ կառավարության իրականացրած ուսումնասիրությունները։ Համեմատության համար նշեմ, որ մեր երկրի տնտեսական ցուցանիշների վրա գազի սակագնի անգամ 10 ԱՄՆ դոլարի տատանումն ավելի մեծ հետևանքներ էր թողնելու։
Չծանրաբեռնելու համար ընթերցողին տնտեսական ու վիճակագրական ապացույցներով՝ կնշեմ միայն մեկ թիվ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում շուրջ 300 000 գյուղացիական տնտեսությունների մթերքներն արտահանվում էին Ռուսաստանի Դաշնություն։ Ուստի որևէ շրջադարձի մասին խոսք գնալ անգամ չի կարող։ Երկու զուգահեռ ընթացող բանակցություններից մեկում մեր գործընկերները կեսից փոխել են ողջ բանակցության տրամաբանությունը, իսկ Հայաստանը պարզապես երկու բանակցային հարթակներում էլ իր խոսքի տերն է եղել։
Թե' սկզբնական փուլում «և-և»-ի տրամաբանությունը, թե' բանակցությունների կեսից մեր եվրոպացի գործընկերների կողմից փոփոխված կամ կեսից առաջ քաշած կամ-կամի տրամաբանությունը Հայաստանի Հանրապետությանը ներկայացվել են ԵՄ անունից պատվիրակված բանակցողների կողմից. Գերմանիայի պաշտոնաթող կանցլեր Անգելա Մերկելը նրանց թվում չէր։ Առհասարակ, այս հարցի շուրջ ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների հետ քննարկումները սահմանափակվում էին գագաթնաժողովների ժամանակ տեղի ունեցող հանդիպումներով։
Խորին հարգանքով հանդգնեմ վերաշարադրել պաշտոնաթող կանցլերի պնդումը. «Հայաստանի Հանրապետության նախագահը 2013 թվականին և դրան նախորդող ժամանակահատվածում ոչ թե մանևրելու տեղ չուներ, այլ երբևէ չուներ մանևրելու մտադրություն»։ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը եղել է պարզ, հստակ և, լավ իմաստով, կանխատեսելի մեր բոլոր գործընկերների ու դաշնակիցների համար»։

Response to Merkel’s memoirs: “The ‘either-or’ logic was one-sidedly introduced” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the “I Have Honor” faction of Armenia’s National Assembly and member of the Executive Body of the Republican Party of Armenia (RPA), Hayk Mamijanyan commented on the memoirs of former German Chancellor Angela Merkel about Armenia’s negotiations with the European Union on the Association Agreement.
In her memoirs, the former German Chancellor, in particular, writes that Armenia’s President Serzh Sargsyan, who had declared an interest in principle to sign the Association Agreement with the EU, “performed a U-turn after meeting with Vladimir Putin in September 2013.”
In a commentary for Mediamax, Hayk Mamijanyan wrote:
“Much has been said about the process of Armenia’s becoming a member of the Customs Union, and later the Eurasian Economic Union, in 2013. Some have described this as a so-called “U-turn” or a sharp shift. The primary reason for this is that the people making this claim, naturally, I am not talking about commissioned propaganda materials, do not fully understand the philosophy behind the Eastern Partnership - at least as it was initially presented to the Republic of Armenia. The Eastern Partnership was not based on an “either-or” logic. From the very beginning of the negotiations, Armenia presented to its European partners the country’s economic interest in the Customs Union’s single market. Both the EU and the Customs Union partners were aware of the parallel negotiations. At some point, however, our EU partners informed us of a change in their position. For the first time, the incomparability of the two negotiation processes was raised, shifting the negotiations from “both-and” to a one-sided “either-or.” Armenia immediately responded, saying that there had never been and could not be any talk of an either-or logic. Taking the initiative, the Armenian side proposed signing only the first part of the Association Agreement - the political part - which addressed the new concerns raised by our EU partners about the incomparability of the two single economic markets. The European side rejected this proposal, deeming it impossible. However, I should note, that less than a month after those negotiations, an Association Agreement was signed with Ukraine, without an economic part, based on that very logic.
On the other hand, on September 3, 2013, Armenia’s third President, Serzh Sargsyan, announced the Republic of Armenia’s decision to join the Customs Union. Later, Armenia became a full member of the Customs Union. This was the result of negotiations initiated by Armenia. The correctness of this decision is evidenced by the country’s economic indicators in recent years, which today’s rulers attribute to them. It is also noteworthy that the correctness of that decision is proven not only by today’s statistical data, but also by research and forecasts conducted by the EU at the time. According to those studies, signing the Association Agreement with the EU would have resulted in approximately 1% economic growth in the short term, and 1.5% in the medium term. Similar conclusions were drawn from studies conducted by the Armenian government. For comparison, even a $‌10 fluctuation in gas prices would have had a more significant impact on Armenia’s economic indicators.
To avoid overwhelming the reader with economic and statistical details, I will mention only one number: the products of approximately 300,000 farms in the Republic of Armenia were exported to the Russian Federation. Therefore, there can be no talk of any turns. In one of the two parallel negotiations held, our partners changed the logic of the entire negotiation midway through, and Armenia simply expressed its position on both negotiation platforms.
Both the initial “both-and” logic and the “either-or” logic - introduced by our European partners midway through the negotiations - were presented to the Republic of Armenia by negotiators delegated on behalf of the EU: retired German Chancellor Angela Merkel was not among them. In fact, discussions on this issue with EU member state leaders were limited to meetings during summits.
With the utmost respect, I dare to rephrase the retired Chancellor’s assertion: “The President of the Republic of Armenia not only had no room for maneuver in 2013 and the period preceding it, but he never sought to maneuver.” The position of the Republic of Armenia was clear, unambiguous and, in a good sense, predictable for all its partners and allies.”