Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելը գրում է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով սկզբունքորեն ցանկություն էր հայտնել ստորագրել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, «180 աստիճանով շրջադարձ կատարեց 2013 թվականի սեպտեմբերին Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո»։
«Ազատություն» հուշերում Անգելա Մերկելը առանձին գլուխ է նվիրել ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնությանը:
Գերմանիայի նախկին կանցլերը գրում է, որ Արեւելյան գործընկերության առաջին գագաթնաժողովը տեղի էր ունեցել 2009 թվականի մայիսի 7-ին Պրահայում եւ նշում է, որ այս ձեւաչափի անդամներին (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Մոլդովա, Բելառուս, Ուկրաինա) հնարավորություն էր տրվել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրերի ստորագրման վերաբերյալ բանակցություններ վարել, որոնք ներառում էին ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը։
«Դա հասարակ բան էր թվում, սակայն իրականում այն դժվար էր գործնականում իրագործել: Քանի որ Պուտինի ռազմավարական շահն էր կանխել նախկին խորհրդային հանրապետությունների եւ ԵՄ-ի միջեւ նման համաձայնագրերի ստորագրումը, նա սպառնում էր նրանց Ռուսաստանի հետ ավանդական տնտեսական կապերի կտրուկ վատթարացմամբ եւ մաքսատուրքերի ներմուծմամբ: Նա երկրներին դրել էր անլուծելի երկընտրանքի առջեւ՝ ընտրություն կատարել Ռուսաստանի կամ ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ համագործակցության միջեւ։ Ադրբեջանը, որն ունի նավթի և գազի սեփական պաշարներ, երբեք որեւէ հետաքրքրություն չէր ցուցաբերել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման հարցում, ինչպես նաեւ Բելառուսը, որը Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի հետ Մաքսային միության անդամ էր։
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ հայտարարել էր սկզբունքային հետաքրքրության մասին, սակայն 2013 թվականի սեպտեմբերին Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո 180 աստիճան շրջադարձ կատարեց եւ ցանկություն հայտնեց միանալ Մաքսային միությանը։ Նրա երկրի աշխարհագրական դիրքը եւ հակամարտությունները Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ, ամենայն հավանականությամբ, նրան մանեւրելու տեղ չէին թողնում. Հայաստանը տնտեսապես գրեթե ամբողջությամբ կախված էր Ռուսաստանից»,- գրում է Անգելա Մերկելը։
2013 թվականի դեկտեմբերին Spiegel International-ը գրում էր, որ Վիլնյուսում կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դարձել էր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի կոշտ խոսակցության ականատեսը։
«Նրանք հավաքվել էին տոնական սեղանի շուրջ ԵՄ եւ Արեւելյան երկրների ղեկավարների հետ: Ուկրաինայի նախագահը սկսեց մենախոսությունը մի կողմից Եվրոպայի եւ մյուս կողմից Ռուսաստանի հետ իր երկրի բարդ հարաբերությունների մասին: Սակայն մի պահ եկավ, երբ Մերկելը ընդհատեց Յանուկովիչին եւ առանց ավելորդ քաղաքավարության ասաց նրան, որ կարող է վերջացնել այդ խոսակցությունը: «Միեւնույն է, դուք ոչինչ չեք ստորագրելու», - կոշտ ասաց նա: Մերկելի կողքին նստած Հայաստանի նախագահը զարմացած նրան նայեց», - գրում էր Spiegel International-ը:

Ереван /Медиамакс/. Бывший канцлер Германии Ангела Меркель пишет, что президент Армении Серж Саргсян, выражавший интерес к подписанию Соглашения об ассоциации с ЕС, «совершил разворот на 180 градусов после встречи с Владимиром Путиным в сентябре 2013 года».
В мемуарах «Свобода» Ангела Меркель посвятила отдельную главе иницативе ЕС «Восточное партнерство».
Экс-канцлер Германии пишет, что первый саммит Восточного партнерства состоялся 7 мая 2009 года в Праге и отмечает, что членам данного формата (Азербайджан, Армения, Грузия, Молдова, Беларусь, Украина) предоставлялась возможность вести с ЕС переговоры о подписании Соглашений об ассоциации, включающих создание зоны свободной торговли.
«Это звучало как нечто простое, но в действительности было сложно осуществимым на практике. Поскольку стратегический интерес Путина заключался в препятствовании подписанию соглашений такого рода между бывшими советскими республиками и ЕС, он угрожал им драматическим ухудшением традиционных экономических связей с Россией и введением таможенных тарифов. Он ставил страны между нерешимой дилеммой - делать выбор между более тесным сотрудничеством с Россией или ЕС. Азербайджан, обладающий собственными запасами нефти и газа, никогда не демонстрировал интереса к подписанию Соглашения об ассоциации с ЕС, как и Беларусь, входящая в Таможенный союз с Россией и Казахстаном.
Президент Армении Серж Саргсян поначалу заявил о принципиальном интересе, но затем совершил разворот на 180 градусов после встречи с Владимиром Путиным в сентябре 2013 года и выразил желание присоединится к Таможенному союзу. Географическое положение его страны и конфликты с Азербайджаном и Турцией, скорее всего, не оставляли ему пространства для маневра - Армения была практически в полной экономической зависимости от России», - пишет Ангела Меркель.
В декабре 2013 года Spiegel International писал, что президент Армении стал невольным свидетелем резкого разговора Ангелы Меркель с президентом Украины Виктором Януковичем на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе.
«Они собрались за праздничным обеденным столом в бывшем дворце Великого князя литовского в готовящемся к Рождеству Вильнюсе вместе с руководителями стран Евросоюза и Восточной Европы. Не успели еще подать выпечку с трюфелями, как украинский президент пустился в бессвязный монолог о трудных отношениях своей страны с Европой с одной стороны, и с Россией с другой. Но в какой-то момент Меркель прервала Януковича и бесцеремонно заявила ему, что он может прекратить этот разговор. «Вы же все равно ничего подписывать не будете»,- резко сказала она. Сидевший рядом с Меркель президент Армении удивленно посмотрел на нее», - писал Spiegel International.