Ըստ Բայդենի, Փաշինյանը «հայրենասիրությունը քաղաքականությունից վեր է դասում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերն այսօր Երեւանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը:
Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Ուրախ եմ տեսնել, որ Ձեր երկիրը և Ադրբեջանը կայուն առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագիրը վերջնական տեսքի բերելու ուղղությամբ, որը կկարգավորի ձեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները:
Ես ուզում եմ Ձեզ վստահեցնել, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ են աջակցել կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրին, որը վերջնականապես վերջ կդնի դարավոր հակամարտությանը։ Խաղաղության համաձայնագիրը, որը երաշխավորում է Հայաստանի միասնությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, ապահովություն և կայունություն կապահովի ոչ միայն հայ ժողովրդի համար: Այն կվերափոխի ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը։
Ինչպես գիտեք, խաղաղության համաձայնագրի մնացած հոդվածների վերջնականացումը կպահանջի համառություն, հնարամտություն և փոխզիջում: Բայց հայրենասիրությունը քաղաքականությունից վեր դասելով՝ Դուք խիզախորեն և հետևողականորեն ընտրել եք խաղաղության ուղին, և ես Ձեզ քաջալերում եմ այս տարի վերջնական տեսքի բերել պայմանագիրը։
Իմ վարչակազմը պատրաստ է ձեռնարկել համարձակ նախաձեռնություններ, որոնք կօգնեն հարթել ճանապարհը դեպի խաղաղություն: Ես խնդրել եմ Եվրոպայի գծով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին տեղեկացնել Ձեզ որոշ քայլերի մասին, որոնք մենք կուզենայինք ձեռնարկել և ստանալ Ձեր կարծիքն Ադրբեջանի հետ քննարկումների վերաբերյալ:
Ինչպես անցյալ ամիս Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում հիշատակվեց, այժմ եկել է պահը վերահաստատելու հանձնառությունը Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանը և խաղաղության հիմնարար սկզբունքներին: Ավելի պայծառ ապագան հասանելի է, և ես անհամբեր սպասում եմ Ձեզ հետ աշխատանքին՝ այն բաց չթողնելու համար»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նախօրեին Մայքլ Քարփենթերը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին էր փոխանցել Ջո Բայդենի նամակը։

Байден считает, что Пашинян «ставит патриотизм выше политики» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Специальный помощник президента США, старший директор по европейским делам в Совете национальной безопасности Майкл Карпентер передал в Ереване премьер-министру Армении Николу Пашиняну письмо президента США Джо Байдена.
В письме, в частности, говорится:
«Я рад видеть, что Ваша страна и Азербайджан добились устойчивого прогресса в финализации мирного соглашения, которое нормализует отношения между вашими двумя странами.
Хочу заверить Вас, что Соединенные Штаты готовы поддержать прочное и достойное мирное соглашение, которое наконец положит конец многовековому конфликту. Мирное соглашение, которое гарантирует единство, суверенитет и территориальную целостность Армении, не только обеспечит безопасность и стабильность для армянского народа. Оно преобразит весь регион Южного Кавказа.
Как Вы знаете, для финализации оставшихся статей мирного соглашения потребуются настойчивость, изобретательность и компромисс. Однако, поставив патриотизм выше политики, Вы смело и последовательно выбрали путь мира, - и я призываю Вас финализировать соглашение в этом году.
Как и Вы, моя администрация готова предпринять смелые инициативы, которые помогут проложить путь к миру. Я попросил своего старшего директора по европейским делам Майкла Карпентера проинформировать Вас о некоторых шагах, которые мы готовы предпринять, и хотим получить Ваши отзывы о дискуссиях с Азербайджаном.
Как было отмечено в прошлом месяце на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке, сейчас самое время подтвердить приверженность Уставу ООН и его основополагающим принципам мира. Более светлое будущее в пределах досягаемости, и я с нетерпением жду возможности работы с Вами, чтобы не упустить его».
Медиамакс отмечает, что в понедельник Майкл Карпентер передал в Баку письмо Джо Байдена президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.