Բայդենը Ալիեւին կոչ է արել խաղաղ համաձայնագրի վրա աշխատանքն ավարտել այս տարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին կոչ է արել այս տարի ավարտին հասցնել Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի շուրջ աշխատանքները։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Բայդենն այդ մասին գրել է Իլհամ Ալիեւին ուղղված նամակում, որը Ադրբեջանի նախագահին է փոխանցել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի եվրոպական հարցերով ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերը։
ԱՄՆ նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ուրախ եմ տեսնել, որ Ձեր երկիրը եւ Հայաստանը կայուն առաջընթաց են գրանցել խաղաղ համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ, որը կկարգավորի հարաբերությունները ձեր երկրների միջեւ: Ուզում եմ վստահեցնել, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղությանը, որը վերջնականապես վերջ կդնի բազմադարյա հակամարտությանը։
Ադրբեջանի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության ապահովման հետ մեկտեղ խաղաղության համաձայնագիրը կվերափոխի ողջ տարածաշրջանը՝ ճանապարհ հարթելով Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի միջեւ առեւտրի, ներդրումների եւ կապերի ընդլայնման համար: Այժմ, երբ COP29-ի կապակցությամբ  աշխարհի ուշադրությունն կենտրոնացած է Բաքվի վրա, Դուք բացառիկ հնարավորություն ունեք համաշխարհային հանրությանը ցույց տալու Ձեր նվիրումը խաղաղությանը: Ինչպես գիտեք, խաղաղության համաձայնագրի մնացած կետերի վերջնականացումը ստեղծագործական մոտեցում եւ փոխզիջում կպահանջի բոլոր կողմերից։ Բայց ես վստահ եմ, որ Դուք չեք զլանա օգտվել այս հնարավորությունից, եւ ես Ձեզ կոչ եմ անում ավարտել համաձայնագրի շուրջ աշխատանքն այս տարի։
Ուզում եմ վստահեցնել Ձեզ, որ ես աջակցում եմ այս գործին: Իմ վարչակազմը պատրաստ է համարձակ նախաձեռնություններ ձեռնարկել, որոնք կօգնեն հարթել ճանապարհը դեպի խաղաղություն: Ես խնդրել եմ Եվրոպայի հարցերով իմ ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին տեղեկացնել Ձեզ որոշ քայլերի մասին, որոնք մենք պատրաստ ենք ձեռնարկել, ինչպես նաեւ լսել Ձեր կարծիքը Հայաստանի հետ քննարկումների վերաբերյալ»:

Biden urges Aliyev to finalize the peace agreement this year - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The U.S. President Joseph Biden urged Azerbaijani President Ilham Aliyev to finalize the peace agreement with Armenia this year.
Azerbaijani media report that Biden said this in a letter delivered to Ilham Aliyev by Michael Carpenter, Senior Director for Europe at the National Security Council.
The letter, in particular, reads:
“I am pleased to see that your nation and Armenia have made steady progress toward finalizing a peace agreement that would normalize relations between your two countries. I want to assure you that the United States stands ready to support a durable and dignified peace between Azerbaijan and Armenia that would finally put to rest centuries of conflict.
A peace agreement would not only ensure Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, it would transform the entire region - paving the way for increased trade, investment, and connectivity between Europe and Central Asia. As the world’s attention turns to Baku for COP29, you have a unique opportunity to demonstrate your commitment to peace in front of a global audience. As you know, finalizing the remaining articles of the peace agreement will require creativity and compromise on all sides. But I am confident that you will continue to meet this moment, and I encourage you to finalize an agreement this year.
I want you to know that I am committed to supporting this cause. My Administration is prepared to take bold initiatives that would help pave the way for peace. I have asked my Senior Director for Europe, Michael Carpenter, to brief you on some of the steps we would be willing to take and also to get your feedback on discussions with Armenia.
I hope you will take advantage of this opportunity to set a new course for the region, one based on shared prosperity and the pursuit of common good.”