Բայդենը Ալիեւին կոչ է արել խաղաղ համաձայնագրի վրա աշխատանքն ավարտել այս տարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին կոչ է արել այս տարի ավարտին հասցնել Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրի շուրջ աշխատանքները։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Բայդենն այդ մասին գրել է Իլհամ Ալիեւին ուղղված նամակում, որը Ադրբեջանի նախագահին է փոխանցել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի եվրոպական հարցերով ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերը։
ԱՄՆ նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ուրախ եմ տեսնել, որ Ձեր երկիրը եւ Հայաստանը կայուն առաջընթաց են գրանցել խաղաղ համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ, որը կկարգավորի հարաբերությունները ձեր երկրների միջեւ: Ուզում եմ վստահեցնել, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղությանը, որը վերջնականապես վերջ կդնի բազմադարյա հակամարտությանը։
Ադրբեջանի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության ապահովման հետ մեկտեղ խաղաղության համաձայնագիրը կվերափոխի ողջ տարածաշրջանը՝ ճանապարհ հարթելով Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի միջեւ առեւտրի, ներդրումների եւ կապերի ընդլայնման համար: Այժմ, երբ COP29-ի կապակցությամբ  աշխարհի ուշադրությունն կենտրոնացած է Բաքվի վրա, Դուք բացառիկ հնարավորություն ունեք համաշխարհային հանրությանը ցույց տալու Ձեր նվիրումը խաղաղությանը: Ինչպես գիտեք, խաղաղության համաձայնագրի մնացած կետերի վերջնականացումը ստեղծագործական մոտեցում եւ փոխզիջում կպահանջի բոլոր կողմերից։ Բայց ես վստահ եմ, որ Դուք չեք զլանա օգտվել այս հնարավորությունից, եւ ես Ձեզ կոչ եմ անում ավարտել համաձայնագրի շուրջ աշխատանքն այս տարի։
Ուզում եմ վստահեցնել Ձեզ, որ ես աջակցում եմ այս գործին: Իմ վարչակազմը պատրաստ է համարձակ նախաձեռնություններ ձեռնարկել, որոնք կօգնեն հարթել ճանապարհը դեպի խաղաղություն: Ես խնդրել եմ Եվրոպայի հարցերով իմ ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին տեղեկացնել Ձեզ որոշ քայլերի մասին, որոնք մենք պատրաստ ենք ձեռնարկել, ինչպես նաեւ լսել Ձեր կարծիքը Հայաստանի հետ քննարկումների վերաբերյալ»:

Байден призвал Алиева завершить работу над мирным соглашением в этом году - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент США Джозеф Байден призвал президента Азербайджана Ильхама Алиева завершить работу над мирным соглашением с Арменией в этом году.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Байден заявил об этом в письме, которое передал Ильхаму Алиеву старшй директор по делам Европы в Совете национальной безопасности Майкл Карпентер.
В письме президента США, в частности, говорится:
«Я рад видеть, что Ваша страна и Армения добились устойчивого прогресса в заключении мирного соглашения, которое нормализует отношения между вашими странами. Хочу заверить Вас, что США готовы поддержать прочный и достойный мир между Азербайджаном и Арменией, который окончательно положит конец многовековому конфликту.
Наряду с обеспечением суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, мирное соглашение преобразит весь регион, открыв путь к расширению торговли, инвестиций и связей между Европой и Центральной Азией. Сейчас, когда внимание всего мира приковано к Баку в связи с COP29, у Вас есть уникальная возможность продемонстрировать свою приверженность миру перед глобальной общественностью. Как Вы знаете, доработка оставшихся пунктов мирного соглашения потребует творческого подхода и компромисса со всех сторон. Но я уверен, что Вы не преминете воспользоваться этой возможностью, и призываю Вас завершить работу над соглашением в этом году.
Хочу Вас заверить, что я поддерживаю это дело. Моя администрация готова предпринять смелые инициативы, которые помогут проложить путь к миру. Я попросил своего старшего директора по Европе Майкла Карпентера проинформировать Вас о некоторых шагах, которые мы готовы предпринять, а также получить Ваше мнение касательно дискуссий с Арменией.
Надеюсь, что Вы воспользуетесь этой возможностью, чтобы проложить новый курс для региона, основанный на совместном процветании и стремлении к общему благу».