Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետեւանքով Արցախի ամբողջությամբ հայաթափման մեկ տարվա կապակցությամբ:
ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է.
«Մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսեւորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաեւ՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային եւ միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաեւ մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարեւորությունը։
Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության եւ հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։
Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու եւ սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձեւավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի եւ խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսեւորում»:

Armenian MFA: Displacement was the last stage of ethnic cleansing policy - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia issued a statement on the occasion of the anniversary of the forced displacement of Armenians from Artsakh as a result of Azerbaijan’s military attack.
The statement of the Foreign Ministry says:
“A year ago, on September 19, as a result of the military attack by Azerbaijan, the entire indigenous population of Nagorno-Karabakh, more than 115,000 Armenians, had to leave their homes within a few days. This displacement, which was the last stage of the ethnic cleansing policy, took place during the session of the UN General Assembly, when the entire international community had once again gathered to discuss the imperative of peaceful settlement of the conflicts, establishment of stability, and development, condemning the use of force, violation of international norms and human rights in different parts of the world.
During the past year, the Armenian Government took necessary steps, including with the help of international partners, to address the primary and medium-term needs of displaced Armenians of Nagorno-Karabakh, as well as to develop necessary programs in the long term.
The high-level discussions of the UN General Assembly will start again next week in New York: the events of the past year demonstrate the importance of urgent efforts to ensure international stability, the realization of ideas and steps that would enable the establishment of peace.
The position of the Republic of Armenia on ensuring stability in the South Caucasus is clear: immediate establishment of peace and relations based on respect for sovereignty and territorial integrity, on the vision of ensuring sustainable development, effective interconnectivity and prosperity in the region.
To bring that into life, in order not to miss the opportunity available at this moment and to create an environment conducive to a more stable and dignified life for generations, we expect a clear demonstration of political will and commitment to the peace agenda from other actors interested in the same goal.”