Փաշինյան. ՀԱՊԿ-ն սպառնալիք է Հայաստանի գոյության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ստեղծում է սպառնալիքներ Հայաստանի անվտանգության եւ հետագա գոյության համար»:
«Մենք ՀԱՊԿ–ում մեր անդամակցությունը սառեցրել ենք ոչ միայն այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ–ը չի ապահովում ՀՀ նկատմամբ իր անվտանգային պարտավորությունները, այլեւ այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ–ը ստեղծում է սպառնալիքներ Հայաստանի անվտանգության, Հայաստանի հետագա գոյության, ինքնիշխանության եւ պետականության համար»,- Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովի ընթացքում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետությունը ցույց է տվել իր անարդյունավետությունը։
«Մենք մտածում էինք, թե տարածաշրջանում կարող ենք ապրել փակ սահմաններով, ու հեռու կամ ոչ այնքան հեռու դաշնակիցները կապահովեն մեր անվտանգությունը։ Սակայն այդ երրորդ երկրներն ունեն իրենց շահերը եւ իրենց շահի համար կարող են գործել այնպես, ինչպես ուզում են»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the Collective Security Treaty Organization (CSTO) poses threats to Armenia’s security and future existence.”
“We have frozen our membership in the CSTO not only because the CSTO does not fulfill its security obligations towards Armenia, but also because the CSTO poses threats to Armenia’s security, future existence, sovereignty and statehood,” Nikol Pashinyan said during Second Global Armenian Summit.
He noted that Armenia’s security architecture has shown its non-efficiency.
“We thought we could live in a region with closed borders, and our allies, those far or not so far, would ensure our security. However, these third countries have their own interests and can act as they wish for their own benefit,” he said.