Փաշինյան. ՀԱՊԿ-ն սպառնալիք է Հայաստանի գոյության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ստեղծում է սպառնալիքներ Հայաստանի անվտանգության եւ հետագա գոյության համար»:
«Մենք ՀԱՊԿ–ում մեր անդամակցությունը սառեցրել ենք ոչ միայն այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ–ը չի ապահովում ՀՀ նկատմամբ իր անվտանգային պարտավորությունները, այլեւ այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ–ը ստեղծում է սպառնալիքներ Հայաստանի անվտանգության, Հայաստանի հետագա գոյության, ինքնիշխանության եւ պետականության համար»,- Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովի ընթացքում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետությունը ցույց է տվել իր անարդյունավետությունը։
«Մենք մտածում էինք, թե տարածաշրջանում կարող ենք ապրել փակ սահմաններով, ու հեռու կամ ոչ այնքան հեռու դաշնակիցները կապահովեն մեր անվտանգությունը։ Սակայն այդ երրորդ երկրներն ունեն իրենց շահերը եւ իրենց շահի համար կարող են գործել այնպես, ինչպես ուզում են»,- ասել է նա:

Пашинян: ОДКБ – угроза дальнейшему существованию Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Организация договора о коллективной безопасности (ОДКБ) создает угрозы безопасности и существованию Армении».
«Мы заморозили наше членство в ОДКБ не только потому, что ОДКБ не выполняет свои обязательства в отношении Армении, но и потому, что ОДКБ создает угрозы безопасности, существованию, суверенитету и государственности Армении», - заявил Никол Пашинян, выступая на втором Глобальном армянском саммите.
Премьер отметил, что существующая архитектура безопасности Армении показала свою неэффективность.
«Мы думали, что можем жить в регионе с закрытыми границами, и далекие или не очень далекие союзники будут обеспечивать нашу безопасность. Однако эти третьи страны имеют свои интересы, ради обеспечения которых вольны действовать так, как хотят», - сказал Пашинян.