Հայաստանը կմասնակցի BRICS-ի գագաթնաժողովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը կմասնակցի BRICS-ի գագաթնաժողովին»:
Այդ մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մնացական Սաֆարյանը՝ չներկայացնելով այլ մանրամասներ:
BRICS-ի (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) ամենամյա գագաթնաժողովը տեղի կունենա հոկտեմբերի 22-ից 24-ը Կազանում:
Ադրբեջանը BRICS-ին միանալու հայտ է ներկայացրել. Սպասվում է, որ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւը կմասնակցի Կազանի գագաթնաժողովին:
Օգոստոսի վերջին Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան աջակցում է BRICS-ին միանալու Բաքվի հայտին.
«Մեր կարծիքով, Ադրբեջանը ուժեղ թեկնածու է, որը միանալով BRICS-ին, իր հետ կբերի լրացուցիչ դինամիկա եւ տարբեր օրակարգերի վրա միաժամանակ եւ կառուցողական աշխատելու փորձ, ինչը շատ բնորոշ է BRICS-ին»:
Նրա խոսքով, BRICS-ի հիմնական սկզբունքներից մեկը ճնշումների ու շանտաժի ժխտումն է եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի հարգումը։ «Սա լիովին համահունչ է Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը՝ այդ երկրի նախագահի գլխավորությամբ»,- նշել էր Ռյաբկովը։
Վերջին շրջանում BRICS-ին միանալու հեռանկարի մասին խոսում են նաեւ Թուրքիայում, սակայն անդամակցության հայտ ներկայացված չէ:

Armenia to participate in BRICS summit - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan said today that “Armenia will participate in BRICS summit.”
Mnatsakan Safaryan said this speaking to reporters in the National Assembly, without unveiling any other details.
The annual summit of BRICS (Brazil, Russia, India, China, South Africa, Iran, Egypt, Ethiopia and the United Arab Emirates) is scheduled for October 22-24 in Kazan.
Azerbaijan submitted an application to join BRICS: president Ilham Aliyev is expected to participate in the Kazan summit.
In late August, Russian Deputy Foreign Minister Sergey Ryabkov stated that Moscow supports Baku’s application to join BRICS.
“We believe that this is a strong candidate which, after joining BRICS, will certainly introduce additional dynamics and a unique experience, including the experience of working on multiple agendas simultaneously and in a constructive way, which is very characteristic for BRICS.”
According to him, one of the key principles of BRICS is the rejection of pressure and blackmail and respect for the principles and norms of international law. “All this fits with the policy pursued by Azerbaijan under the leadership of its president,” Ryabkov said.
Recently, the prospect of joining BRICS has also been discussed in Turkey, but no membership application has been submitted.