ՀՀ ԱԳՆ․ Լավրովի հայտարարությունը կասկածի տակ է դնում ՌԴ կառուցողական ներգրավվածությունը - Mediamax.am
6338 դիտում
ՀՀ ԱԳՆ․ Լավրովի հայտարարությունը կասկածի տակ է դնում ՌԴ կառուցողական ներգրավվածությունը
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ «ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի հայտարարությունը ոչ միայն զուտ ափսոսանք է առաջացնում, այլեւ կասկածի տակ է դնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի կառուցողական ներգրավվածությունը»:
Այս մասին նա ասել է՝ պատասխանելով ՌԴ ԱԳ նախարարի այն պնդմանը, թե հենց Հայաստանն է սաբոտաժի ենթարկում Սյունիքի մարզով կոմունիկացիաների ապաշրջափակման պայմանավորվածությունը։
«Հայաստանի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳ նախարարության զանազան պաշտոնյաների՝ իրականությանը չհամապատասխանող, ակնհայտորեն կողմնակալ, հաճախ անհարգալից մեկնաբանությունները, ցավոք, վաղուց արդեն նորույթ չեն, եւ եթե նկատել եք, տեւական ժամանակ է, ինչ մենք անգամ չենք անդրադառնում դրանց:
Երբեմնի միջնորդական առաքելություն ստանձնած, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած, դրա հիման վրա տարածաշրջանում խաղաղապահ զորախումբ տեղակայած պետության ԱԳ նախարարը չի կարող չտեսնել, որ չկա այդ հայտարարության գեթ մեկ առանցքային կետ, որն անդառնալիորեն խախտված չլինի՝ չնայած դրա ներքո ՌԴ ստորագրությանը եւ դրանով նախատեսված գործընթացներում ՌԴ մասնակցությանն ու պատասխանատվությանը: Կարծում ենք նաեւ, որ ՌԴ ԱԳ նախարարը քաջատեղյակ է, որ հրապարակային փաստաթղթերից դուրս՝ Հայաստանը որեւէ այլ պայմանավորվածության մաս չի կազմում, հետեւաբար՝ չի կարող սաբոտաժի ենթարկել դրանք»,- նշել է խոսնակը:
«Հարկ ենք համարում ընդգծել նաեւ, որ ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն արդեն իսկ լայն ճանաչում ունի միջազգային հանրության շրջանում, այն մի քանի անգամ ներկայացվել է նաեւ ՌԴ ներկայացուցիչներին։ Վերահաստատում ենք, որ դրա շրջանակներում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը հնարավոր է բառացիորեն ամեն պահի։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը դրական արձագանքի է արժանացել մի շարք միջազգային գործընկերների կողմից, եւ ՌԴ ԱԳՆ գործընկերներին կոչ ենք անում կողմնակալ հայտարարություններով սաբոտաժի չենթարկել այն, ոչ էլ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ջանքերը:
Հայաստանի կառավարությունը բազմիցս վերահաստատել եւ հիմա էլ վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին եւ իր բաժին աշխատանքը կկատարի այդ օրակարգը բարեհաջող իրացնելու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:

МИД Армении: Заявление Лаврова ставит под сомнение конструктивную вовлеченность РФ в процесс урегулирования - Mediamax.am
6331 просмотров
МИД Армении: Заявление Лаврова ставит под сомнение конструктивную вовлеченность РФ в процесс урегулирования
пресс-секретарь МИД Ани Бадалян
Ереван /Медиамакс/. Вчерашнее заявление главы внешнеполитического ведомства России не только вызывает откровенное сожаление, но и ставит под сомнение конструктивную вовлеченность РФ в процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Об этом заявила пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян в ответ на на заявление министра иностранных дел РФ, в котором он отметил, что именно Армения саботирует договоренность по разблокированию коммуникаций в Сюникском регионе.
«Не соответствующие действительности, очевидно предвзятые, зачастую неуважительные комментарии различных официальных лиц МИД России в отношении Армении, к сожалению, давно не новы, и, как вы могли заметить, мы на них уже давно не реагируем.
Министр иностранных дел страны, некогда взявшей на себя роль посредника, подписавшей Заявление от 9 ноября 2020 года, на основе которого она развернула миротворческие силы в регионе, не может не видеть, что в этом Заявлении нет ни единого ключевого пункта, который не был бы необратимо нарушен, несмотря на наличие подписи РФ под документом, участие и ответственность России в процессах, предусмотренных этим Заявлением. Мы также считаем, что министр иностранных дел России прекрасно осведомлен, что, кроме публичных документов, Армения не является участником какой-либо иной договоренности и, следовательно, не может их саботировать.
Считаем необходимым также подчеркнуть, что представленный правительством Армении проект «Перекресток мира» уже получил широкое признание на международной арене и несколько раз был представлен также и официальным лицам РФ. Подтверждаем, что открытие региональных коммуникаций в рамках этого проекта может состояться буквально в любой момент. Проект «Перекресток мира» получил положительный отклик со стороны ряда международных партнеров. Призываем коллег из МИД России не саботировать его реализацию и не подрывать усилия по достижению мира на Южном Кавказе предвзятыми заявлениями.
Правительство Армении многократно подтверждало и в очередной раз подтверждает свою приверженность мирной повестке и сделает все от нее зависящее для ее успешной реализации», говорится в заявлении.