ՀՀ ԱԳՆ․ Լավրովի հայտարարությունը կասկածի տակ է դնում ՌԴ կառուցողական ներգրավվածությունը - Mediamax.am
6338 դիտում
ՀՀ ԱԳՆ․ Լավրովի հայտարարությունը կասկածի տակ է դնում ՌԴ կառուցողական ներգրավվածությունը
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ «ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի հայտարարությունը ոչ միայն զուտ ափսոսանք է առաջացնում, այլեւ կասկածի տակ է դնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի կառուցողական ներգրավվածությունը»:
Այս մասին նա ասել է՝ պատասխանելով ՌԴ ԱԳ նախարարի այն պնդմանը, թե հենց Հայաստանն է սաբոտաժի ենթարկում Սյունիքի մարզով կոմունիկացիաների ապաշրջափակման պայմանավորվածությունը։
«Հայաստանի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳ նախարարության զանազան պաշտոնյաների՝ իրականությանը չհամապատասխանող, ակնհայտորեն կողմնակալ, հաճախ անհարգալից մեկնաբանությունները, ցավոք, վաղուց արդեն նորույթ չեն, եւ եթե նկատել եք, տեւական ժամանակ է, ինչ մենք անգամ չենք անդրադառնում դրանց:
Երբեմնի միջնորդական առաքելություն ստանձնած, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած, դրա հիման վրա տարածաշրջանում խաղաղապահ զորախումբ տեղակայած պետության ԱԳ նախարարը չի կարող չտեսնել, որ չկա այդ հայտարարության գեթ մեկ առանցքային կետ, որն անդառնալիորեն խախտված չլինի՝ չնայած դրա ներքո ՌԴ ստորագրությանը եւ դրանով նախատեսված գործընթացներում ՌԴ մասնակցությանն ու պատասխանատվությանը: Կարծում ենք նաեւ, որ ՌԴ ԱԳ նախարարը քաջատեղյակ է, որ հրապարակային փաստաթղթերից դուրս՝ Հայաստանը որեւէ այլ պայմանավորվածության մաս չի կազմում, հետեւաբար՝ չի կարող սաբոտաժի ենթարկել դրանք»,- նշել է խոսնակը:
«Հարկ ենք համարում ընդգծել նաեւ, որ ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն արդեն իսկ լայն ճանաչում ունի միջազգային հանրության շրջանում, այն մի քանի անգամ ներկայացվել է նաեւ ՌԴ ներկայացուցիչներին։ Վերահաստատում ենք, որ դրա շրջանակներում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը հնարավոր է բառացիորեն ամեն պահի։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը դրական արձագանքի է արժանացել մի շարք միջազգային գործընկերների կողմից, եւ ՌԴ ԱԳՆ գործընկերներին կոչ ենք անում կողմնակալ հայտարարություններով սաբոտաժի չենթարկել այն, ոչ էլ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ջանքերը:
Հայաստանի կառավարությունը բազմիցս վերահաստատել եւ հիմա էլ վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին եւ իր բաժին աշխատանքը կկատարի այդ օրակարգը բարեհաջող իրացնելու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Armenian MFA: Lavrov’s statement calls into question the constructive engagement of the Russia in the normalization process - Mediamax.am
6337 views
Armenian MFA: Lavrov’s statement calls into question the constructive engagement of the Russia in the normalization process
spokesperson of the MFA Ani Badalyan
Yerevan /Mediamax/. Yesterday's statement by the Foreign Minister of Russia not only causes regret but also calls into question the constructive engagement of the Russian Federation in the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan, said the Armenian MFA Spokesperson Ani Badalyan answering the question about the statement of the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Lavrov that Armenia sabotages the agreement to unblock communications through the Syunik region.
“The false, clearly biased, often disrespectful comments of various officials of Russia’s Foreign Ministry regarding Armenia, unfortunately, are not new, and if you have noticed, it has been a while since we even reacted to them.
The Foreign Minister of the state that once undertook a mediator’s mission, signed the November 9, 2020 Statement and deployed a peacekeeping contingent in the region based on it, cannot fail to see that there is not a single key provision of that Statement that is not irrevocably violated, despite Russia’s signature under the document and its participation and responsibility in the processes envisaged by it.
We also believe that the Foreign Minister of Russia is well aware that apart from public documents, Armenia is not a part of any other agreement and, therefore, cannot sabotage them.
We also consider it necessary to emphasize that the "Crossroads of Peace" project presented by the Government of the Republic of Armenia is already widely recognized among the international community, and it was also presented several times to the representatives of the Russian Federation. We reaffirm that opening regional communications within its framework is possible literally at any moment.
The "Crossroads of Peace" project received a positive response from a number of international partners. We call on our colleagues from the Foreign Ministry of Russia to refrain from sabotaging through biased statements neither the project nor the efforts to achieve peace in the South Caucasus.
The Government of the Republic of Armenia has repeatedly reaffirmed and continues to reiterate its commitment to the peace agenda and will do its part to successfully implement it”,- stated Ani Badalyan .