Փեզեշքիանը կոչ է արել արագացնել ռուս-իրանական համաձայնագրերի իրականացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Իրանի միասնական դիրքորոշումը բազմաբեւեռ աշխարհի վերաբերյալ նպաստելու է համաշխարհային կայունության ամրապնդմանը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ISNA գործակալությունը, այդ մասին օգոստոսի 5-ին Թեհրանում ասել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ ընդունելով Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուին։
«Իրանի եւ Ռուսաստանի համատեղ դիրքորոշումը եւ համագործակցությունը բազմաբեւեռ աշխարհի առաջմղման գործում, անշուշտ, կհանգեցնի համաշխարհային անվտանգության եւ խաղաղության հետագա ամրապնդմանը», - ասել է Իրանի նախագահը: Նա ընդգծել է, որ որոշ երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, հեգեմոնիայի շրջանն ավարտվել է։
«Ռուսաստանը դժվար ժամանակներում միշտ եղել է Իրանի կողքին, եւ նման ռազմավարական գործընկերոջ հետ հարաբերությունների ամրապնդումը Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է»,- նշել է Փեզեշքիանը։ Նա կոչ է արել արագացնել Մոսկվայի եւ Թեհրանի միջեւ կնքված համաձայնագրերի իրականացումը։

Пезешкиан призвал ускорить реализацию российского-иранских соглашений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Общая позиция России и Ирана по многополярному миру приведет к укреплению глобальной стабильности.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на агентство ISNA, об этом 5 августа заявил в Тегеране президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с секретарем Совета безопасности России Сергеем Шойгу.
«Общая позиция и сотрудничество между Ираном и Россией в продвижении многополярного мира, безусловно, приведут к дальнейшему укреплению глобальной безопасности и мира», - сказал президент Ирана. Он подчеркнул, что период гегемонии некоторых стран, включая США, закончился.
«Россия всегда была с Ираном в трудное время, и укрепление отношений с таким стратегическим партнером является одним из приоритетов во внешней политике Ирана», - отметил Пезешкиан. В связи с этим он призвал ускорить реализацию соглашений, заключенных между Москвой и Тегераном.