Ադրբեջանը Մակրոնին մեղադրել է «Կովկասում լարվածության աճի» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը փորձում է խաթարել խաղաղ գործընթացը Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ։
«Ցավոք, Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում Էմանյուել Մակրոնի հայտարարությունները, որոնք արդարացնում են Հայաստանի ռազմականացման քաղաքականությունը եւ բացահայտորեն կողմնակալ դիրքորոշում ցուցադրում Ադրբեջանի նկատմամբ, տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու եւ խաղաղ գործընթացին խոչընդոտելու Ֆրանսիայի փորձերի եւս մեկ վառ օրինակ են»,- ասել է Հաջիզադեն։
«Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ Ֆրանսիայի ջանքերը, որոնք չեն ծառայում խաղաղությանը եւ հանգեցնում են ապակայունացմանը տարածաշրջանում, որեւէ արդյունք չեն տալու»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что президент Франции Эмманюэль Макрон пытается воспрепятствовать мирному процессу между Баку и Ереваном.
«К сожалению, заявления Эмманюэля Макрона на саммите Европейского политического сообщества, оправдывающие политику милитаризации Армении и открыто демонстрирующие предвзятую позицию в отношении Азербайджана, являются еще одним наглядным примером попыток Франции создать напряженность в регионе и воспрепятствовать мирному процессу», - сказал Гаджизаде.
«Еще раз заявляем, что усилия Франции, которые не служат миру и ведут к дестабилизации в регионе, не принесут никаких результатов», - заяавил пресс-секретарь МИД Азербайджана.