ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալը կայցելի Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյան հուլիսի 9-ից 17-ը կայցելի Վրաստան եւ Հայաստան։
«Հայաստանում պետքարտուղարի տեղակալը կհանդիպի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդման եւ օրենքի գերակայության, հակակոռուպցիոն եւ դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում Հայաստանի ժողովրդավարական նվաճումների առաջխաղացման հարցերը:
Նա կայցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

U.S. Under Secretary of State Uzra Zeya will visit Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Under Secretary of State for Civilian Security, Democracy, and Human Rights Uzra Zeya will travel to Georgia and Armenia from July 9-17.
“In Armenia, Under Secretary Zeya will meet with senior government officials and civil society representatives on strengthening the U.S.-Armenia partnership and advancing Armenia’s democratic gains on rule of law, anti-corruption, and judicial reform. She will visit the Armenian Genocide Memorial to pay respects to the victims of the 1915 genocide. Under Secretary Zeya will also engage UN and other international bodies in Armenia supporting members of vulnerable and marginalized groups. Additionally, the Under Secretary will visit Haghpat Monastery to promote respect for religious freedom and support cultural preservation”, the U.S. Department of State informs.