Բելառուսում ՀՀ դեսպանը կանչվել է Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ Բելառուսում ՀՀ դեսպանը կանչվել է Երեւան՝ խորհրդակցությունների:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «այս պահից սկսած՝ ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի»:
«Ես պե՞տք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատով նստեմ ու հարց քննարկե՞մ։ Ես արձանագրում եմ՝ այլեւս երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի Բելառուսում նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն»,- Ազգային ժողովում ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն ասել է, որ «ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը» հայտարարել էր, որ սատարել է Ադրբեջանին 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ՝ ակնարկելով Լուկաշենկոյին:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Armenian Foreign Ministry Ani Badalyan said that Armenia’s ambassador to Belarus has been recalled to Yerevan for consultations.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that “from now on, no official representative of Armenia will visit Belarus.”
“Should I go and sit down with the president of Belarus in CSTO format and discuss an issue? I state that I will never visit Belarus again, as long as Alexander Lukashenko is the president of Belarus,” Nikol Pashinyan said in the National Assembly.
Pashinyan noted that “one of the CSTO leaders” stated that he supported Azerbaijan during 2020 war, meaning Lukashenko.