ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Վրաստանի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ը վիզային պատժամիջոցներ է սահմանել Վրաստանի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, այդ թվում՝ կառավարության եւ խորհրդարանի անդամների եւ նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերը հայտնել է, որ խոսքը «Վրացական երազանք» կուսակցության անդամների, իշխող կուսակցության պատգամավորների, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների մասին է։
Նա կոնկրետ անուններ չի նշել՝ վկայակոչելով գաղտնիության կանոնները: Միլերն ասել է, որ այդ անձինք պատասխանատու են «Վրաստանում ժողովրդավարությունը քայքայելու, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին վախեցնելու եւ խաղաղ ցույցերը բիրտ կերպով ճնշելու համար»։
«Այդ գործողությունները վտանգում են խաթարել Վրաստանի եվրոպական ապագան և հակասում են Վրաստանի Սահմանադրությանը եւ նրա ժողովրդի իղձերին», - ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Նա հույս է հայտնել, որ Վրաստանի ղեկավարները «կվերանայեն իրենց գործողությունները»։ Հակառակ դեպքում ԱՄՆ-ը պատրաստ է «լրացուցիչ գործողություններ ձեռնարկել»։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ որոշումը, Վրաստանի փոխվարչապետ Թեա Ցուլուկիանին ասել է, որ «սա հերթական սխալն է, որը, ցավոք, ԱՄՆ-ն թույլ է տալիս իր ռազմավարական գործընկերոջ հանդեպ»։
Փոխվարչապետը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարիք ունի վերագործարկել Վրաստանի հետ հարաբերությունները։
«Եվ մենք համբերատար կսպասենք այն օրվան, երբ մեր բարեկամը կորոշի կրկին բարեկամաբար խոսել մեզ հետ եւ հրաժարվել հեղափոխությունների կազմակերպումը ֆինանսավորելուց», - ասել է Ցուլուկիանին:

США ввели санкции в отношении несколькоих десятков граждан Грузии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. США ввели визовые санкции в отношении несколькоих десятков граждан Грузии, включая членов правительства, депутатов парламента и членов их семей.
Пресс-секретарь Госдепартамента США Мэттью Миллер сказал, что речь идет о членах партии «Грузинская мечта», депутатах парламента от правящей партии, сотрудниках правоохранительных органов.
Он не назвал конкретных имен, сославшись на правила конфиденциальности. Миллер отметил, что эти лица ответствены за «подрыв демократии в Грузии, запугивания представителей гражданского общества, жестокие подавления мирных демонстаций».
«Эти действия рискуют подорвать европейское будущее Грузии и противоречат Конституции Грузии и желаниям ее народа», - заявил американский дипломат.
Он выразил надежду, что лидеры Грузии «пересмотрят свои действия». В противном случае США готовы «предпринять дополнительные действия».
Как сообщает агентство «Новости Грузия», комментируя решение США вице-премьер Грузии Тея Цулукиани сказала, что «это является очередной ошибкой, которую к нашему сожалению допускают США в отношении своих стратегических партнеров».
Вице-премьер отметила, что США «очень нужна» перезагрузка отношений с Грузией.
«И мы будем терпеливо ждать того дня, когда наш друг решит снова поговорить с нами по-дружески и отказаться от финансирования организации революций», - сказала Цулукиани.