Փաշինյանն ու Փաուերը քննարկել են ամերիկյան աջակցության հարցերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերն այսօր Բրյուսելում քննարկել են Հայաստանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ ռեֆորմներին հետագա աջակցության հարցերը:
«Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է հետևողական քայլերը բարեփոխումների ուղղությամբ և ընդգծել, որ այն ունի ռազմավարական նշանակություն: Սամանթա Փաուերը նշել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն շարունակելու է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և պատրաստ է շարունակական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ կառավարության ծրագրերին` ի նպաստ ժողովրդավարության ամրապնդման և զարգացման:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում ԱՄՆ-ի կողմից բռնի տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցությունը և ընդգծել դրա շարունակական ապահովման անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում քննարկվել են բռնի տեղահանվածներին աջակցության հետագա քայլերին, մասնավորապես, բնակարանային ապահովման խնդրին վերաբերող հարցեր», - ասված է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and USAID Administrator Samantha Power discussed today in Brussels issues of further support for the institutional reforms implemented in Armenia.
“The Prime Minister emphasized that the Government of Armenia will continue consistent steps directed towards implementation of reforms and emphasized their strategic importance. Samantha Power noted that USAID will continue close cooperation with Armenia and is ready to provide continuous support to the programs of the Government of Armenia for the benefit of strengthening and development of democracy.”
The interlocutors touched upon the humanitarian problems of forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh. Nikol Pashinyan highlighted the support provided by international partners, including the United States, to forcibly displaced persons, and emphasized the need for their continuous nature.
In this context, issues related to the further support to forcibly displaced persons, in particular, the issue of providing housing, were discussed,” the government’s press release reads.