Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը հետաքրքրված է զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը ՆԱՏՕ-ի հետ եւ ընդլայնել գործընկերությունը Դաշինքի եւ դրա առանձին անդամ պետությունների հետ»:
«Հուսով ենք՝ ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության նոր ձեւաչափը՝ անհատապես հարմարեցված գործընկերության նոր ծրագիրը, շուտով կհաստատվի:
Ակնկալում ենք միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հաստատակամ աջակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին՝ հարկադրանքի ու սպառնալիքի քաղաքականության մերժումով»,- Երեւանում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, Յենս Ստոլտենբերգը նշել է, որ «ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ՀՀ ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ խաղաղ ձգտումներին»։
«Հայաստանը եւ Ադրբեջանը հնարավորություն ունեն տեւական խաղաղության հասնել տարիների հակամարտությունից հետո»,- շեշտել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения заинтересована в развитии существующего политического диалога с НАТО и расширении партнерства с Альянсом и отдельными его государствами-членами».
«Надеемся, что в ближайшее время будет утвержден новый формат сотрудничества Армения-НАТО, новая индивидуально адаптированная программа партнерства.
Мы ожидаем твердой поддержки международного сообщества, в том числе НАТО, мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, с отказом от политики принуждения и угроз»,- сказал Пашинян на встрече с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом в Ереване.
В свою очередь, Йенс Столтенберг отметил, что «НАТО поддерживает суверенитет и территориальную целостность Армении и его мирные устремления».
«Армения и Азербайджан имеют шанс достичь прочного мира после многих лет конфликта», - подчеркнул он.