Միրզոյան. Արեւմուտքի հետ մեր հարաբերությունների խորացումը Ռուսաստանի դեմ ուղղված չէ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը կայունության գործոն է դարձել։
«ԵՄ-ն որպես ինստիտուտ առաջին անգամ է մասնակցում Հայաստանի անվտանգությանը վերաբերող հարցերին։ Այս առաքելության տեղակայումից հետո սահմանին լարվածությունն էականորեն նվազել է, ստացվում է՝ այս առաքելությունը էական գործոն է դարձել սահմանին կայունության համար»,- ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Արտգործնախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ)։
«Մեզ համար մինչ այս պահն անհասկանալի է, թե ինչպես են ՀԱՊԿ մեր գործընկերները պատկերացնում Հարավային Կովկասում իրենց պատասխնատվության գոտիները: Սա հարցեր է առաջացնում հայկական կողմի մոտ, եւ քանի դեռ այս հարցերի պատասխանը չունենք, մեր մասնակցությունը որոշակիորեն սառեցրել ենք»,- ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը գերակտիվ ջանքեր է գործադրել, որ ՀԱՊԿ գործընկերների հետ ձեւավորվի այն նվազագույն փոխընդունելի ձեւակերպումը, որով կարելի էր անդրադառնալ Հայաստանի հետ տեղի ունեցածին։
«Ի վերջո, տեսել ենք, որ այդ ջանքերը չեն պսակվում հաջողությամբ։ Այնպես չի, որ ամեն ինչ նորմալ աշխատում էր, եւ հանկարծ մի օր որոշեցինք փորձել եւ շրջադարձ անել դեպի Արեւմուտք, ու խնդիրներ առաջացան: Ճիշտ հակառակն է. հարցը, որի հետ գործ ունենք, վեր է մեր քաղաքական հակասություններից: Գործ ունենք մեր երկրի գոյության, ինքնիշխանության հնարավոր կորստի հետ:
ՀՀ-ն որեւէ մեկի դեմ որեւէ ծրագրում ներգրավված չէ: Արեւմուտքի, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների խորացումն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, նաեւ մեր հարեւանների դեմ չէ․ նպատակը ՀՀ անվտանգության բարձրացումն է»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Mirzoyan: Deepening relations with the West not directed against Russia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today that the EU monitoring mission on the Armenian-Azerbaijani border has become a factor of stability.
“For the first time, the EU, as an institution, participates in the issues related to Armenia’s security. After the deployment of this mission, the tension on the border has decreased significantly, it turns out that this mission has become a significant factor for the stability on the border,” Ararat Mirzoyan said at the Parliament’s Foreign Relations Standing Committee.
The foreign minister reaffirmed that Armenia has frozen its participation in the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
“By now, it is unclear to us how our CSTO partners imagine their areas of responsibility in the South Caucasus. This raises questions for the Armenian side, and till we have no answers to these questions, we have frozen our participation to a certain extent,” he said.
According to the minister, Armenia made very active efforts to form the minimum mutually acceptable formulation with the CSTO partners, by which they could have addressed the developments around Armenia.
“Finally, we have seen that these efforts are not crowned with success. It’s not like everything was working normally and suddenly one day we decided to turn to the West, and hence problems arose. It is just the opposite: the issue we are dealing with is beyond our political differences. We are dealing with the possible loss of our country’s existence and sovereignty.
Armenia is not involved in any program against anyone. The deepening of our relations with the West and the EU is not directed against Russia, nor is it against our neighbors. Our goal is to increase Armenia’s security,” Ararat Mirzoyan said.