Միրզոյան. Արեւմուտքի հետ մեր հարաբերությունների խորացումը Ռուսաստանի դեմ ուղղված չէ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը կայունության գործոն է դարձել։
«ԵՄ-ն որպես ինստիտուտ առաջին անգամ է մասնակցում Հայաստանի անվտանգությանը վերաբերող հարցերին։ Այս առաքելության տեղակայումից հետո սահմանին լարվածությունն էականորեն նվազել է, ստացվում է՝ այս առաքելությունը էական գործոն է դարձել սահմանին կայունության համար»,- ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Արտգործնախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ)։
«Մեզ համար մինչ այս պահն անհասկանալի է, թե ինչպես են ՀԱՊԿ մեր գործընկերները պատկերացնում Հարավային Կովկասում իրենց պատասխնատվության գոտիները: Սա հարցեր է առաջացնում հայկական կողմի մոտ, եւ քանի դեռ այս հարցերի պատասխանը չունենք, մեր մասնակցությունը որոշակիորեն սառեցրել ենք»,- ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը գերակտիվ ջանքեր է գործադրել, որ ՀԱՊԿ գործընկերների հետ ձեւավորվի այն նվազագույն փոխընդունելի ձեւակերպումը, որով կարելի էր անդրադառնալ Հայաստանի հետ տեղի ունեցածին։
«Ի վերջո, տեսել ենք, որ այդ ջանքերը չեն պսակվում հաջողությամբ։ Այնպես չի, որ ամեն ինչ նորմալ աշխատում էր, եւ հանկարծ մի օր որոշեցինք փորձել եւ շրջադարձ անել դեպի Արեւմուտք, ու խնդիրներ առաջացան: Ճիշտ հակառակն է. հարցը, որի հետ գործ ունենք, վեր է մեր քաղաքական հակասություններից: Գործ ունենք մեր երկրի գոյության, ինքնիշխանության հնարավոր կորստի հետ:
ՀՀ-ն որեւէ մեկի դեմ որեւէ ծրագրում ներգրավված չէ: Արեւմուտքի, ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների խորացումն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, նաեւ մեր հարեւանների դեմ չէ․ նպատակը ՀՀ անվտանգության բարձրացումն է»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Мирзоян: Углубление наших отношений с Западом не направлено против России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что наблюдательная миссия ЕC на армяно-азербайджанской границе стала фактором стабильности.
«Впервые ЕС как институт участвует в вопросах, связанных с безопасностью Армении. После размещения этой миссии напряженность на границе значительно снизилась, получается, что эта миссия стала значимым фактором стабильности на границе»,- сказал Арарат Мирзоян на заседании Постоянной комиссии парламента по внешним сношениям.
Он подтвердил, что Армения заморозила свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«До сих пор непонятно, как наши партнеры по ОДКБ представляют себе свои зоны ответственности на Южном Кавказе. Это вызывает вопросы у армянской стороны, и пока мы не получим ответы на эти вопросы, мы в определенной степени заморозили свое участие», - сказал он.
По словам министра, Армения прилагала очень активные усилия по формированию с партнерами по ОДКБ минимальной взаимоприемлемой формулировки, посредством которой можно было бы решить инцидент.
«В конце концов, мы увидели, что эти усилия не увенчались успехом. Не так, чтобы все работало нормально, и вдруг однажды мы решили попробовать развернуться на Запад, и возникли проблемы. Наоборот, проблема, с которой мы имеем дело, выходит за рамки наших политических разногласий. Мы имеем дело с возможной потерей государственности и суверенитета нашей страны.
Армения не участвует ни в каких программах против кого-либо. Углубление наших отношений с Западом и ЕС не направлено ни против России, ни против наших соседей. Наша цель - повысить безопасность Армении», - сказал Арарат Мирзоян.