Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին:
«Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել վերջին զարգացումներն՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, շեշտվել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմության եւ սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա իրականացնելու կարեւորությունը:
Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում ԱԳ նախարարը վերահաստատել է գործընթացը հանրաճանաչ սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության հիման վրա կյանքի կոչելու հարցում ՀՀ հետեւողական մոտեցումը:
Արարատ Միրզոյանը եւ Լուիս Բոնոն մտքեր են փոխանակել նաեւ ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ քաղաքական երկխոսության օրակարգի, առաջիկա միջոցառումների եւ գործընկերության հետագա զարգացման հարցերի շուրջ»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и старший советник США по переговорам на Кавказе Луис Боно обсудили вопросы, связанные с ситуацией по безопасности на Южном Кавказе.
Как сообщила пресс-служба МИД Армении, собеседники коснулись процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе, вопросов, связанных с мирным договором.
«Арарат Мирзоян представил собеседнику последние события, подчеркнув позицию Армении по ключевым вопросам. В частности, была подчеркнута важность приверженности соблюдения взаимного признания территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, дальнейшего процесса демаркации на основе данной декларации и карт, имеющих прочную правовую основу.
В контексте разблокирования региональных каналов коммуникации министр иностранных дел подтвердил последовательный подход Армении к осуществлению этого процесса на основе общеизвестных принципов - суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.
Арарат Мирзоян и Луис Боно обменялись также идеями относительно повестки двустороннего политического диалога Армения-США, предстоящих мероприятий и вопросов дальнейшего развития партнерства»,- говорится в сообщении МИД.