Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին:
«Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել վերջին զարգացումներն՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, շեշտվել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմության եւ սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա իրականացնելու կարեւորությունը:
Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում ԱԳ նախարարը վերահաստատել է գործընթացը հանրաճանաչ սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության հիման վրա կյանքի կոչելու հարցում ՀՀ հետեւողական մոտեցումը:
Արարատ Միրզոյանը եւ Լուիս Բոնոն մտքեր են փոխանակել նաեւ ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ քաղաքական երկխոսության օրակարգի, առաջիկա միջոցառումների եւ գործընկերության հետագա զարգացման հարցերի շուրջ»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Senior Adviser for Caucasus Negotiations Luis Bono discussed the security issues in the South Caucasus.
Armenia’s Foreign Ministry press service reported that the interlocutors referred to the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including the discussions on the peace treaty.
“Ararat Mirzoyan briefed on the latest developments, emphasizing Armenia’s position on key issues. In particular, the importance of adherence to the mutual recognition of territorial integrity and the further process of demarcation based on the 1991 Alma-Ata Declaration was emphasized.
In the context of unblocking regional channels, Armenia’s minister reaffirmed the country’s consistent approach to implementing the process on the basis of popular principles: sovereignty, jurisdiction, reciprocity and equality.
Ararat Mirzoyan and Luis Bono also exchanged views on the Armenia-US bilateral political agenda, upcoming events and issues on further development of partnership,” Armenia’s ministry said in a news release.