Բոռել. «Պատմական պահ է Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերություններում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելն ասել է, որ «մենք պատմական պահ ենք ապրում ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում. այսօր դրանք ամուր են, քան երբեւէ»։
Բոռելի ելույթը Եվրախորհրդարանում կայացած լսումների ժամանակ ընթերցել է միջազգային գործընկերության հարցերով եվրահանձնակատար Յուտա Ուրպիլայնենը։
«2023 թվականի հոկտեմբերին, ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ հստակ ուղերձ հղեց՝ Հայաստանը պատրաստ է մերձենալ Եվրամիությանը։ Ի պատասխան՝ Եվրոպական խորհուրդը հանձնարարեց Բարձր ներկայացուցչին եւ Հանձնաժողովին ուսումնասիրել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները բոլոր հարթություններում։ Անցած ամիսների ընթացքում մենք աշխատել ենք այս ուղղությամբ։
Ճանապարհը երբեմն կարող է դժվարին լինել: Հայաստանի նախկին որոշումները, որոնք հանգեցրել են քաղաքական, տնտեսական եւ անվտանգային կախվածության, չեն կարող հաղթահարվել մեկ օրում։ Բայց երկու կողմերի հստակ քաղաքական կամքը մեզ թույլ կտա առաջ գնալ մեր գործընկերության խորացման եւ ընդլայնման համար», - ասել է Բոռելը:
Նա նշել է, որ «անվտանգությունը մեր հարաբերությունների կարեւոր տարր է դառնում»։
«Մենք ընդլայնում ենք մեր երկխոսությունը արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրում ենք Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ-ի գլխավորած առաքելություններին եւ գործողություններին», - ասել է նա:
«Եվրամիությունը շարունակում է աջակցել Ղարաբաղի հայերին։ Մենք 12,2 միլիոն եվրո ենք հատկացրել հրատապ հումանիտար կարիքները հոգալու համար եւ կհատկացնենք լրացուցիչ 5,5 միլիոն եվրո»,- ասել է Բոռելը։
«Մեր ամուր հանձնառությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին մնում է անփոփոխ։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել կայուն խաղաղությանը՝ հիմնված երկու երկրների ինքնիշխանության, սահմանների անձեռնմխելիության եւ տարածքային ամբողջականության ճանաչման սկզբունքների վրա։ Մենք մերժում ենք ուժի ցանկացած կիրառում կամ սպառնալիք եւ շարունակում ենք աջակցել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցիչը։

Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что «мы переживаем исторический момент в отношениях ЕС-Армения – сегодня они крепче, как никогда».
Речь Борреля на дебатах в Европейском парламенте зачитала еврокомиссар по вопросам международного партнерства Ютта Урпилайнен.
«В октябре 2023 года, выступая на пленарном заседании Европарламента, премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с очень четким посланием - Армения готова приблизиться к Европейскому Союзу. В ответ Европейский совет поручил Верховному представителю и Комиссии изучить пути укрепления отношений ЕС-Армения «во всех измерениях». В течение последних месяцев мы работали над этим этим.
Предстоящий путь порой может быть трудным. Прошлые решения Армении, итогом которых стала политическая и экономическая зависимость и зависимость в области безопасности, не могут быть преодолены в одночасье. Но ясная политическая воля обеих сторон позволит нам продвинуться в углублении и расширении нашего партнерства», - заявил Боррель.
Он отметил, что для отношений существует солидная основа - Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, но при этом стороны
начали подготовку новой амбициозной программы партнерства ЕС-Армения.
Жозеп Боррель отметил, что «безопасность становится все более важным элементом наших отношений».
«Мы расширяем наш диалог по внешней политике и политике безопасности, а также изучаем участие Армении в миссиях и операциях под руководством ЕС», - заявил он.
«Евросоюз также продолжает поддерживать карабахских армян. Мы выделили 12,2 миллиона евро на удовлетворение неотложных гуманитарных потребностей и выделим дополнительные 5,5 миллиона евро», - отметил Боррель.
«Наша твердая приверженность процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений остается неизменной. Мы готовы поддержать устойчивый и прочный мир, основанный на принципах признания суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности обеих стран. Мы отвергаем любое применение силы или угрозу ее применения и продолжаем поддерживать мирное разрешение конфликтов», - заявил Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности.