ԵՄ-ն մտահոգված է Ալիեւի տարածքային պահանջներով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիությունը մտահոգված է Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի տարածքային պահանջներով։
Այս մասին հունվարի 22-ին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը` ԵՄ խորհրդի նիստի արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«Մենք համակարծիք էինք, որ Ադրբեջանը պետք է վերադառնա Հայաստանի հետ խաղաղության եւ կարգավորման վերաբերյալ բովանդակային բանակցություններին»,- ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
«Ալիեւի վերջին տարածքային պահանջները լուրջ անհանգստություն են առաջացնում։ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի կլինի եւ կհանգեցնի լուրջ հետեւանքների Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում», - ասել է Բորելը։

Yerevan /Mediamax/. The European Union expressed serious concern about territorial claims to Armenia made by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
This was stated by Josep Borrell, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, on January 22 after meeting of the foreign ministers of EU member states that discussed the Armenian-Azerbaijani conflict among other issues.
“We agreed that Azerbaijan needs to return to substantive peace and normalization talks with Armenia,” the EU chief diplomat said.
“The latest territorial claims by President Aliyev are very concerning, and any violation of Armenia’s territorial integrity would be unacceptable and will have severe consequences for our relations with Azerbaijan,” Borrell stated.