ԵՄ-ն մտահոգված է Ալիեւի տարածքային պահանջներով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիությունը մտահոգված է Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի տարածքային պահանջներով։
Այս մասին հունվարի 22-ին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը` ԵՄ խորհրդի նիստի արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
«Մենք համակարծիք էինք, որ Ադրբեջանը պետք է վերադառնա Հայաստանի հետ խաղաղության եւ կարգավորման վերաբերյալ բովանդակային բանակցություններին»,- ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
«Ալիեւի վերջին տարածքային պահանջները լուրջ անհանգստություն են առաջացնում։ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի կլինի եւ կհանգեցնի լուրջ հետեւանքների Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում», - ասել է Բորելը։

Европейский Союз обеспокоен территориальными претензиями Алиева к Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз обеспокоен территориальными претензиями президента Азербайджана Ильхама Алиева к Армении.
Об этом 22 января заявил Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, выступая на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС в Брюсселе, на котором, в числе других вопросов, обсуждались отношения Армении и Азербайджана.
«Мы сошлись в мнении о том, что Азербайджану следует вернуться к содержательным переговорам о мире и нормализации с Арменией», - отметил глава дипломатии ЕС.
«Последние территориальные претензии Алиева вызывают серьезное беспокойство.  Любое нарушение территориальной целостности Армении будет неприемлемым и обернется серьезными последствиями для наших отношений с Азербайджаном», - заявил