Լավրով. Երեւանը փորձում է վերափոխել իր արտաքին քաղաքական գիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «պաշտոնական Երեւանը, ենթարկվելով Արեւմուտքի հորդորներին, փորձում է վերափոխել իր արտաքին քաղաքական գիծը»։
«Հայաստանը Մոսկվայի հետ ժամանակի փորձությունն անցած դաշինքը փոխում է ոչ թե Արեւմուտքի կոնկրետ օգնության, այլ անորոշ խոստումների հետ։ Ռազմավարական շրջադարձի ուղղությունն արդարացնելու համար նրանք փորձում են Ռուսաստանին մեղադրել բոլոր անախորժությունների, այդ թվում՝ Ղարաբաղի կորստի համար։ Հայաստանը եղել եւ մնում է մեր ռազմավարական գործընկերը Հարավային Կովկասում։ Մենք համոզված ենք, որ բոլոր դժվարությունները ժամանակավոր են եւ կհաղթահարվեն, եթե լինի քաղաքական կամք», - ասել է Լավրովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանն այժմ կանգնած է մի շարք մարտահրավերների առաջ։ Դրանք հնարավոր չի լինի տեղայնացնել արեւմտյան խաղացողների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատել հանրապետությունում եւ ընդհանուր առմամբ Հարավային Կովկասում։ Նրանց խնդիրն է հեռացնել Մոսկվային եւ տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին եւ ստեղծել լարվածության նոր օջախ: Այս բարդ իրավիճակից ելքն ակնհայտ է՝ կյանքի կոչել ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունները Երեւանի, Բաքվի եւ Մոսկվայի։
Հայաստանի տարածքում 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տեղակայման նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումները վնասակար ենք համարում։ Դրա տեղակայման մասին պայմանագիրը կնքվել է 1995 թվականի մարտի 16-ին՝ հիմնվելով առաջին հերթին ազգային շահերի եւ Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման մեր պետությունների ընդհանուր նպատակի վրա։ Այսօր մեր զինվորականները կարեւոր գործոն են այս տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման գործում։
Վերջին շրջանում Երեւանը զարգացնում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի եւ նրա առանձին անդամ երկրների հետ։ Այս տարի Հայաստանը դաշինքի հետ մի քանի տասնյակ միջոցառումների է մասնակցել։ Նա շարունակում է արդիականացնել իր զինված ուժերը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխան, հանրապետության զինվորականները վերապատրաստում են անցնում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մի շարք պետություններում։ Դա չի կարող չառաջացնել մեր անհանգստությունը։ Մենք բազմիցս հրավիրել ենք մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը, որ ՆԱՏՕ-ի իրական նպատակը տարածաշրջանում իր դիրքերն ամրապնդելն է։
Հուսով եմ, որ Երեւանը գիտակցում է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցության խորացումը հանգեցնում է ինքնիշխանության կորստի ազգային պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «официальный Ереван, поддавшись на уговоры западников, пытается переформатировать свою внешнеполитическую линию».
«Армения меняет проверенную временем союзническую связку с Москвой даже не на конкретную помощь Запада, а лишь на туманные посулы. Для оправдания курса на стратегический разворот во всех бедах, включая утрату Карабаха, пытаются винить Россию. Армения для нас была и остается стратегическим партнером на Южном Кавказе. Убеждены, что все трудности носят временный характер и будут преодолены при наличии политической воли», - сказал Лавров в интервью ТАСС.
«Сейчас Армения сталкивается с целым рядом вызовов. Причем купировать их с помощью западных игроков не получится. США и ЕС, в отличие от России, не стремятся принести мир и стабильность в республику и в целом на Южный Кавказ. Их задача - потеснить Москву и других региональных игроков, создать новый очаг напряженности. Выход из непростой ситуации очевиден - выполнить трехсторонние договоренности Еревана, Баку и Москвы на высшем уровне.
Считаем вредными рассуждения на тему целесообразности нахождения 102-й российской военной базы на территории Армении. Договор о ее размещении там был заключен 16 марта 1995 года с опорой в первую очередь на национальные интересы и общую задачу наших государств по укреплению стабильности на Южном Кавказе. Сегодня наши военные - ключевой элемент обеспечения мира в этом регионе.
В последнее время Ереван развивает сотрудничество с НАТО и ее отдельными странами-членами. В этом году Армения приняла участие в нескольких десятках мероприятий с альянсом. Продолжает модернизацию своих вооруженных сил по натовским стандартам, военные республики проходят подготовку в ряде государств Североатлантического блока.
Это не может не вызывать у нас беспокойства. Мы неоднократно обращали внимание армянских коллег, что истинная цель натовцев - укрепить в регионе свои позиции.
Надеюсь, в Ереване отдают себе отчет, что углубление взаимодействия с альянсом ведет к утрате суверенитета в сфере национальной обороны и безопасности», - сказал глава МИД России.