Լավրով. Երեւանը փորձում է վերափոխել իր արտաքին քաղաքական գիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «պաշտոնական Երեւանը, ենթարկվելով Արեւմուտքի հորդորներին, փորձում է վերափոխել իր արտաքին քաղաքական գիծը»։
«Հայաստանը Մոսկվայի հետ ժամանակի փորձությունն անցած դաշինքը փոխում է ոչ թե Արեւմուտքի կոնկրետ օգնության, այլ անորոշ խոստումների հետ։ Ռազմավարական շրջադարձի ուղղությունն արդարացնելու համար նրանք փորձում են Ռուսաստանին մեղադրել բոլոր անախորժությունների, այդ թվում՝ Ղարաբաղի կորստի համար։ Հայաստանը եղել եւ մնում է մեր ռազմավարական գործընկերը Հարավային Կովկասում։ Մենք համոզված ենք, որ բոլոր դժվարությունները ժամանակավոր են եւ կհաղթահարվեն, եթե լինի քաղաքական կամք», - ասել է Լավրովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանն այժմ կանգնած է մի շարք մարտահրավերների առաջ։ Դրանք հնարավոր չի լինի տեղայնացնել արեւմտյան խաղացողների օգնությամբ։ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատել հանրապետությունում եւ ընդհանուր առմամբ Հարավային Կովկասում։ Նրանց խնդիրն է հեռացնել Մոսկվային եւ տարածաշրջանային մյուս խաղացողներին եւ ստեղծել լարվածության նոր օջախ: Այս բարդ իրավիճակից ելքն ակնհայտ է՝ կյանքի կոչել ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունները Երեւանի, Բաքվի եւ Մոսկվայի։
Հայաստանի տարածքում 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տեղակայման նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումները վնասակար ենք համարում։ Դրա տեղակայման մասին պայմանագիրը կնքվել է 1995 թվականի մարտի 16-ին՝ հիմնվելով առաջին հերթին ազգային շահերի եւ Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման մեր պետությունների ընդհանուր նպատակի վրա։ Այսօր մեր զինվորականները կարեւոր գործոն են այս տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման գործում։
Վերջին շրջանում Երեւանը զարգացնում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի եւ նրա առանձին անդամ երկրների հետ։ Այս տարի Հայաստանը դաշինքի հետ մի քանի տասնյակ միջոցառումների է մասնակցել։ Նա շարունակում է արդիականացնել իր զինված ուժերը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխան, հանրապետության զինվորականները վերապատրաստում են անցնում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մի շարք պետություններում։ Դա չի կարող չառաջացնել մեր անհանգստությունը։ Մենք բազմիցս հրավիրել ենք մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը, որ ՆԱՏՕ-ի իրական նպատակը տարածաշրջանում իր դիրքերն ամրապնդելն է։
Հուսով եմ, որ Երեւանը գիտակցում է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցության խորացումը հանգեցնում է ինքնիշխանության կորստի ազգային պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that “official Yerevan, yielding to the persuasions of the West, is trying to reshape its foreign policy line.”
“Armenia is swapping its time-tested alliance with Moscow, not even for specific Western assistance, but only for vague assurances. To justify the course of strategic pivot, they are trying to blame Russia for all the troubles, including the loss of Karabakh. Armenia has been and remains a strategic partner for us in the South Caucasus. We are convinced that all difficulties are temporary and will be overcome if there is political will,” Lavrov said in an interview with TASS.
“Armenia is now facing a series of challenges. However, addressing them with the help of Western players is not feasible. Unlike Russia, the US and the EU do not seek to bring peace and stability to Armenia and the South Caucasus as a whole. Their task is to squeeze Moscow and other regional players and create a new hotbed of tension. The way out of the difficult situation is obvious - to fulfill the trilateral agreements of Yerevan, Baku and Moscow.
We believe that it is harmful to speculate on the expediency of the 102nd Russian military base on the territory of Armenia. The agreement on its deployment there was concluded on March 16, 1995, based primarily on national interests and the common task of our states to strengthen stability in the South Caucasus. Today, our military is a key element in ensuring peace in that region.
Yerevan has recently been developing cooperation with NATO and its separate member states. This year Armenia has participated in several dozen events with the alliance. It continues to modernize its armed forces according to NATO standards, its military are being trained in a number of North Atlantic bloc states.
This is a cause of serious concern for us. We have repeatedly drawn the attention of our Armenian colleagues that the true goal of the NATO members is to strengthen their positions in the region.
I hope that Yerevan is aware that deepening cooperation with the alliance leads to the loss of sovereignty in the national defense and security sector,” the Russian Foreign Minister said.