Մոսկվայում «անօգուտ» են որակել Հայաստանում ԵՄ առաքելության ընդլայնումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը կարծում է, որ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ընդլայնումը Հայաստանում կուժեղացնի լարվածությունը Անդրկովկասում։
«Այդ առաքելության հայտնվելը Հայաստանում բոլորովին անօգուտ քայլ է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը նպաստելու տեսանկյունից։ Մենք համոզված ենք, որ ԵՄ առաքելության ընդլայնումը բացարձակապես անօգուտ կլինի եւ որեւէ արդյունք չի տա կարգավորմանը նպաստելու առումով, որի հիմնարար սկզբունքները մշակվել են 2020 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կողմից եւ ամրագրվել մի քանի համատեղ եռակողմ  հայտարարություններում»,- Գալուզինի այս խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եվրամիությունը ոչ մի նոր բան չի բերում Անդրկովկաս, բերում է միայն լրացուցիչ լարվածություն եւ անվստահություն։ Անդրկովկասում Եվրամիության քաղաքականությունն ուղղված է բացառապես Ռուսաստանին այնտեղից դուրս մղելուն՝ օգտագործելով մեր մշակումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ կարգավորման գործընթացում»,- հավելել է դիվանագետը։
Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում են կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ: Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը ։
«Սա առաքելության ծավալների կարեւոր ավելացում է, եւ դա Ադրբեջանի հետ Հայաստանի միջազգային սահմանին կայունությանը նպաստելու միջոց է», - ասել էր Բորելը:
Նրա կարծիքով, «այժմ կա պատմական հնարավորություն տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար, եւ ԵՄ-ն մտադիր է այդ ուղղությամբ աշխատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ»։
Նոյեմբերի 1-ին EUMA-ի ղեկավար Մարկուս Ռիտերը հայտնել էր, որ Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելությունը (EUMA) ամբողջությամբ համալրված է, նրա կազմում աշխատում է 93 դիտորդ ԵՄ 23 երկրներից։

В Москве назвали «абсолютно бесполезным» расширение миссии ЕС в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел России Михаил Галузин считает, что расширение гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении усилит напряженность в Закавказье.
«Само появление этой миссии в Армении - совершенно бесполезный шаг с точки зрения содействия армяно-азербайджанскому урегулированию. Мы убеждены в том, что расширение миссии Евросоюза будет абсолютно бесполезным и не даст никакого результата с точки зрения содействия урегулированию, основные принципы которого были выработаны в ноябре 2020 года высшими руководителями России, Азербайджана и Армении и закреплены в нескольких трехсторонних совместных заявлениях», - эти слова Галузина приводит ТАСС.
«Ничего нового Евросоюз в Закавказье не привносит, привносит только дополнительную напряженность и недоверие. Политика Евросоюза в Закавказье направлена исключительно на то, чтобы вытеснять оттуда Россию, при этом используя наши наработки в процессе мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном», - добавил дипломат.
Министры иностранных дел стран ЕС приняли решение увеличить численность Гражданской миссии ЕС в Армении (EUMA) до 209 человек.
Об этом 11 декабря заявил глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель на пресс-конференции по итогам встречи глав МИД ЕС. Утром 11 декабря министры провели в Брюсселе неформальную встречу с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Это важное увеличение численности миссии, и это способ повысить стабильность международной границы Армении с Азербайджаном», - сказал Боррель.
По его мнению, «сейчас есть исторический шанс достигнуть мира в регионе и ЕС намерен работать в этом направлении с Арменией и Азербайджаном».
1 ноября глава EUMA Маркус Риттер сказал, что Гражданская миссия Европейского Союза в Армении (EUMA) полностью укомплектована, в ее составе работают 93 члена