Ադրբեջանում բացատրել են արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու շարժառիթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան այսօր ասել է, որ արտահերթ նախագահական ընտրությունները կամրապնդեն երկրի քաղաքական համակարգը՝ արտաքին սադրանքներին դիմակայելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, Գաֆարովան ասել է.
«Արտահերթ նախագահական ընտրությունները կապահովեն քաղաքական համակարգի հետագա ամրապնդումը, որպեսզի կանխվեն սադրանքները այն պետությունների կողմից, որոնք չեն կարողանում մարսել Ադրբեջանի հաղթանակը»։
Նրա խոսքով, «արտահերթ ընտրությունների անցկացումը ընդունված համաշխարհային պրակտիկա է»։
Դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը որոշում է ստորագրել, որի համաձայն արտահերթ նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն 2024 թվականի փետրվարի 7-ին։
Վերջին անգամ Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն անցկացվել էին 2018 թվականի գարնանը։ Ադրբեջանի նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամկետով։

Ереван /Медиамакс/. Председатель парламента Азербайджана Сахиба Гафарова заявила сегодня, что внеочередные президентские выборы, назначенные на 7 февраля 2024 года, позволят укрепить политическую систему страны для противостояния провокациям извне.
Как сообщает Интерфакс, Гафарова сказала на заседании парламента:
«Досрочные президентские выборы обеспечат дальнейшее укрепление политической системы, чтобы предотвратить провокации со стороны государств, которые не могут переварить победу Азербайджана».
По ее словам, «проведение внеочередных выборов является общепринятой мировой практикой».
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал 7 декабря распоряжение, согласно которому 7 февраля 2024 года состоятся внеочередные президентские выборы.
В последний раз выборы президента Азербайджана проводились весной 2018 года. Президент Азербайджана избирается сроком на 7 лет.