Լիտվայի ԱԳ նախարար. Հայաստանը ենթարկվում է Ռուսաստանի հիբրիդային հարձակումներին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսն ասել է, որ նրանից հետո «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ճանապարհով վերահսկողություն սահմանելուց հետո ավելի քան 100 հազար ղարաբաղցի հայեր փախան Հայաստան»։
«Փախստականների հոսքը եւս մեկ մարտահրավեր է Հայաստանի ժողովրդավարական կառավարության համար, որը ձգտում է կարգավորել հարաբերությունները հարեւանների հետ եւ դիվերսիֆիկացնել իր առեւտրային եւ անվտանգային գործընկերությունները Ռուսաստանի աճող ճնշման եւ հիբրիդային հարձակումների ներքո:
Մենք վճռականորեն աջակցում սատարում ենք Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ հավատարմությանը ժողովրդավարական զարգացմանը։ Կոչ ենք անում ԵՄ-ին եւ նրա անդամ երկրներին ուժեղացնել իրենց աջակցությունը եւ խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- ասել է Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը։
Հոկտեմբերի 4-ին Լիտվայի կառավարությունը որոշել է Հայաստանին 350 000 եվրոյի մարդասիրական օգնություն տրամադրել:

Глава МИД Литвы заявил, что Армения подвергается гибридным атакам России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Литвы Габриэлюс Ландсбергис заявил, что «более 100 тысяч карабахских армян бежали в Армению после того, как Азербайджан установил контроль над Нагорным Карабахом военным путем».
«Поток беженцев является еще одним вызовом для демократического правительства Армении, которое стремится урегулировать отношения с соседями и диверсифицировать партнерство в сфере торговли и безопасности в условиях растущего российского давления и гибридных атак.
Мы решительно поддерживаем независимость, суверенитет, территориальную целостность Армении и ее приверженность демократическому развитию и призываем ЕС и его членов усилить поддержку и углубить отношения с Арменией», - сказал Габриэлюс Ландсбергис.
4 октября правительство Литвы приняло решение предоставить Армении гуманитарную помощь на сумму 350 тысяч евро.