Լիտվայի ԱԳ նախարար. Հայաստանը ենթարկվում է Ռուսաստանի հիբրիդային հարձակումներին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսն ասել է, որ նրանից հետո «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ռազմական ճանապարհով վերահսկողություն սահմանելուց հետո ավելի քան 100 հազար ղարաբաղցի հայեր փախան Հայաստան»։
«Փախստականների հոսքը եւս մեկ մարտահրավեր է Հայաստանի ժողովրդավարական կառավարության համար, որը ձգտում է կարգավորել հարաբերությունները հարեւանների հետ եւ դիվերսիֆիկացնել իր առեւտրային եւ անվտանգային գործընկերությունները Ռուսաստանի աճող ճնշման եւ հիբրիդային հարձակումների ներքո:
Մենք վճռականորեն աջակցում սատարում ենք Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ հավատարմությանը ժողովրդավարական զարգացմանը։ Կոչ ենք անում ԵՄ-ին եւ նրա անդամ երկրներին ուժեղացնել իրենց աջակցությունը եւ խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- ասել է Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը։
Հոկտեմբերի 4-ին Լիտվայի կառավարությունը որոշել է Հայաստանին 350 000 եվրոյի մարդասիրական օգնություն տրամադրել:

Lithuanian FM: Armenia is under hybrid attacks from Russia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Lithuania’s Minister of Foreign Affairs Gabrielius Landsbergis said that "after Azerbaijan took control of Nagorno-Karabakh by military means, over 100 thousand Karabakh Armenians fled to Armenia.”
“The influx of refugees is yet another challenge facing Armenia’s democratic Government, which seeks to normalise relations with its neighbours and diversify its trade and security partnerships under increasing pressure and hybrid attacks from Russia.
We strongly support Armenia’s independence, sovereignty, territorial integrity and commitment to democratic development. We call on the EU and its member states to step up their support and deepen relations with Armenia,” Gabrielius Landsbergis said.
On October 5, the Government of Lithuania approved a resolution to allocate 350 thousand euros in humanitarian aid to Armenia.