Պուտին. «ՀՀ ղեկավարությունը ընդունել է, որ Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այսօր ասել է, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը փաստացի ընդունել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին»։
«Հարցը ոչ միայն վերջին հակամարտության արդյունքներն են, այլեւ այն, որ Հայաստանի ղեկավարությունը, ըստ էության, ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եվ Պրահայի հայտարարության մեջ պարզապես արձանագրել է դա թղթի վրա»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը` ելույթ ունենալով Արեւելյան տնտեսական ֆորումում։
Պուտինը նշել է, որ հիմա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ուղիղ ասում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այլեւս օրակարգում չէ, այն լուծված է։
«Եվ Հայաստանի ղեկավարությունն այդ մասին հրապարակայնորեն հայտարարել է՝ հաշվարկելով մինչեւ 1991 թվականը Ադրբեջանական ԽՍՀ ողջ տարածքը եւ նշելով մի թիվ, որը ներառում էր նաեւ բուն Ղարաբաղի տարածքը։ Դա տեղի է ունեցել։ Դա մեր որոշումը չէ, դա այսօրվա Հայաստանի ղեկավարության որոշումն է»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Նրա խոսքով, այժմ Ադրբեջանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերակատարության վերաբերյալ հետեւյալն է.
«Եթե այդպես է, - ասում են մեզ, - ապա եթե ուզում եք ինչ-որ բան անել Ղարաբաղի հարցում, պետք է բոլոր հարցերը լուծեք մեզ հետ երկկողմանի հիմունքներով»։
«Իսկ մենք ինչ պատասխանե՞նք: Այստեղ ասելու բան չկա: Եթե Հայաստանն ինքը ճանաչել է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, մեզ ի՞նչ անենք»,- նշել է Պուտինը։
Միեւնույն ժամանակ, շարունակել է նա, մնում են հարցեր՝ կապված հումանիտար բաղադրիչի եւ ռուս խաղաղապահների մանդատի հետ։
«Մանդատը դեռ գործում է։ Իսկ մարդասիրական բնույթի հարցերը, ցանկացած էթնիկ զտումներ կանխելը, իհարկե, չեն վերացել։ Ես լիովին համաձայն եմ դրա հետ։ Հուսով եմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես մեզ ասել է եւ դեռ ասում է, շահագրգռված չէ որեւէ էթնիկ զտումների մեջ»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահը։
Պուտինը հիշեցրել է, որ Մոսկվան առաջարկում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր տարբերակները։
«Մենք առաջարկում էինք Ադրբեջանի հետ համաձայնության գալ այնպես, որ երկու շրջաններ՝ Քելբաջարն ու Լաչինը, փաստացի մնան Հայաստանի իրավասության ներքո։ Եվ ամբողջ Ղարաբաղը։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը դրա հետ չհամաձայնեց, թեեւ մենք 10-15 տարի փորձում էինք համոզել նրան»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, քննարկվում էին տարբերակներ, «բայց ի վերջո ամեն ինչ հանգեցվում էր դրան»:
«Մեր հարցին՝ «ի՞նչ եք անելու», - մեզ պատասխանում էին. «Կռվելու ենք», - «Դե լավ»,- այսպես է նկարագրել Պուտինը Հայաստանի ղեկավարության հետ իր զրույցները։ «Ի վերջո, ամեն ինչ հասավ այն իրավիճակին, որն այսօր ստեղծվել է»,- ասել է նա։

Putin says Armenia’s leadership recognized Karabakh as part of Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said today that “Armenia’s leadership has actually recognized that Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan.”
“It is not just the results of the last conflict, but also the fact that the Armenian leadership has in essence, recognized Azerbaijan’s sovereignty over Karabakh. And the Prague statement simply fixed it on paper,” the Russian president said, speaking at the Eastern Economic Forum.
Putin noted that now Azerbaijani President Ilham Aliyev directly says that there is no issue of Karabakh’s status, it has been resolved.
“And the Armenian leadership has publicly announced this, counting the entire territory before 1991 within the Azerbaijan SSR and stating a figure that includes the territory of Karabakh itself. This has taken place. This is not our decision - it is the decision of today’s leadership of Armenia,” Russia’s leader said.
He said that now Azerbaijan’s position on Russia’s role in the region sounds as follows:
“And if that’s the case, they tell us, then you should solve all issues with us bilaterally now, if you want to do something regarding Karabakh.”
“Well, what can we say? There is nothing to say here. If Armenia itself has recognized that Karabakh is a part of Azerbaijan, what can we do?” Putin said.
At the same time, he continued, there are still issues related to the humanitarian component and the mandate of Russian peacekeepers.
“The mandate is still in force. And the issues of humanitarian nature, of preventing some kind of ethnic cleansing there, of course, have not gone anywhere. I fully agree with this. I hope that the Azerbaijani leadership, as they told us and still tell us, is not interested in any ethnic cleansing,” the Russian president said.
Putin reminded that Moscow offered its ways for settling the Karabakh conflict.
“We proposed to agree with Azerbaijan in the way that two districts - Kelbajar and Lachin - remained actually under the jurisdiction of Armenia. And the whole of Karabakh. But the Armenian leadership did not agree to this, although we were trying to convince the Armenian leadership for 10-15 years,” he said.
Putin said that various options were discussed “but in the end it came down to this.”
“When we asked, ‘what will you do?’ – they said: ‘we’ll fight.’ ‘Well, then,’” Putin described his dialogues with Armenia’s leadership. “In the end everything led to the situation we have today,” he added.