Պուտին. «ՀՀ ղեկավարությունը ընդունել է, որ Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այսօր ասել է, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը փաստացի ընդունել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին»։
«Հարցը ոչ միայն վերջին հակամարտության արդյունքներն են, այլեւ այն, որ Հայաստանի ղեկավարությունը, ըստ էության, ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եվ Պրահայի հայտարարության մեջ պարզապես արձանագրել է դա թղթի վրա»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը` ելույթ ունենալով Արեւելյան տնտեսական ֆորումում։
Պուտինը նշել է, որ հիմա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ուղիղ ասում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այլեւս օրակարգում չէ, այն լուծված է։
«Եվ Հայաստանի ղեկավարությունն այդ մասին հրապարակայնորեն հայտարարել է՝ հաշվարկելով մինչեւ 1991 թվականը Ադրբեջանական ԽՍՀ ողջ տարածքը եւ նշելով մի թիվ, որը ներառում էր նաեւ բուն Ղարաբաղի տարածքը։ Դա տեղի է ունեցել։ Դա մեր որոշումը չէ, դա այսօրվա Հայաստանի ղեկավարության որոշումն է»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Նրա խոսքով, այժմ Ադրբեջանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերակատարության վերաբերյալ հետեւյալն է.
«Եթե այդպես է, - ասում են մեզ, - ապա եթե ուզում եք ինչ-որ բան անել Ղարաբաղի հարցում, պետք է բոլոր հարցերը լուծեք մեզ հետ երկկողմանի հիմունքներով»։
«Իսկ մենք ինչ պատասխանե՞նք: Այստեղ ասելու բան չկա: Եթե Հայաստանն ինքը ճանաչել է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, մեզ ի՞նչ անենք»,- նշել է Պուտինը։
Միեւնույն ժամանակ, շարունակել է նա, մնում են հարցեր՝ կապված հումանիտար բաղադրիչի եւ ռուս խաղաղապահների մանդատի հետ։
«Մանդատը դեռ գործում է։ Իսկ մարդասիրական բնույթի հարցերը, ցանկացած էթնիկ զտումներ կանխելը, իհարկե, չեն վերացել։ Ես լիովին համաձայն եմ դրա հետ։ Հուսով եմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես մեզ ասել է եւ դեռ ասում է, շահագրգռված չէ որեւէ էթնիկ զտումների մեջ»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահը։
Պուտինը հիշեցրել է, որ Մոսկվան առաջարկում էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր տարբերակները։
«Մենք առաջարկում էինք Ադրբեջանի հետ համաձայնության գալ այնպես, որ երկու շրջաններ՝ Քելբաջարն ու Լաչինը, փաստացի մնան Հայաստանի իրավասության ներքո։ Եվ ամբողջ Ղարաբաղը։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը դրա հետ չհամաձայնեց, թեեւ մենք 10-15 տարի փորձում էինք համոզել նրան»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, քննարկվում էին տարբերակներ, «բայց ի վերջո ամեն ինչ հանգեցվում էր դրան»:
«Մեր հարցին՝ «ի՞նչ եք անելու», - մեզ պատասխանում էին. «Կռվելու ենք», - «Դե լավ»,- այսպես է նկարագրել Պուտինը Հայաստանի ղեկավարության հետ իր զրույցները։ «Ի վերջո, ամեն ինչ հասավ այն իրավիճակին, որն այսօր ստեղծվել է»,- ասել է նա։

Путин: «руководство Армении признало, что Карабах принадлежит Азербайджану» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «руководство Армении фактически признало, что Нагорный Карабах принадлежит Азербайджану».
«Дело не только в результатах последнего конфликта, а еще в том, что армянское руководство, по существу, признало суверенитет Азербайджана над Карабахом. И в своем пражском заявлении просто зафиксировало это на бумаге», - сказал президент РФ, выступая на Восточном экономическом форуме.
Путин отметил, что теперь президент Азербайджана Ильхам Алиев прямо говорит о том, что вопрос о статусе Карабаха больше не стоит, он решен.
«И армянское руководство об этом публично заявило, посчитав всю территорию до 1991 года в рамках Азербайджанской ССР и назвав цифру, в которую входит и территория самого Карабаха. Это состоялось. Это не наше решение - это решение сегодняшнего армянского руководства», - сказал глава российского государства.
По его словам, теперь позиция Азербайджана относительно положения России в регионе звучит следующим образом:
«А если так, говорят нам, то вы теперь все вопросы, если вы хотите чем-то заниматься по Карабаху, должны с нами решать на двусторонней основе».
«Ну а чего нам сказать? Здесь сказать нечего. Если сама Армения признала, что Карабах - это часть Азербайджана, ну чего нам?», - заметил Путин.
При этом, продолжил он, остаются вопросы, связанные с гуманитарной составляющей и с мандатом российских миротворцев.
«Мандат еще действует. А вопросы гуманитарного характера, недопущения там каких-то этнических чисток, конечно, никуда не делись. Я с этим полностью согласен. Надеюсь, что азербайджанское руководство, как и говорили нам и до сих пор говорят, не заинтересовано в каких бы то ни было этнических чистках», - отметил президент РФ.
Путин напомнил, что Москва предлагала свои варианты урегулирования конфликта в Карабахе.
«Мы предлагали договориться с Азербайджаном таким образом, чтобы два района - Кельбаджарский и Лачинский - остались фактически под юрисдикцией Армении. И весь Карабах. Но армянское руководство с этим не согласилось, хотя мы пытались убедить армянское руководство в течение 10-15 лет», - сказал он.
По его словам, обсуждались разные варианты, «но в конечном итоге все сводилось к этому».
«На наш вопрос: «Чего будете делать?» - нам отвечали: «Будем сражаться». «Ну, ладно», - описал Путин свои диалоги с руководством Армении. «В конечном итоге ведь все пришло к той ситуации, которая сегодня сложилась», - добавил он.