Լավրով. «Պետք չէ մեզ մեղադրել Ղարաբաղը «տալու» մեջ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ պետք չէ մեղադրել ռուսական կողմին նրանում, որ «մենք իբր Ղարաբաղը «տվել ենք» դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին»։
Սեպտեմբերի 10-ին Նյու Դելիում G20-ի գագաթնաժողովի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում պատասխանելով հայ-ամերիկյան վարժանքների մասին հարցին՝ Լավրովը, մասնավորապես, ասել է.
«Կրեմլն արդեն մեկնաբանել է այս իրավիճակը։ Իհարկե, մենք ոչ մի լավ բան չենք տեսնում նրանում, որ ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ երկիրը փորձում է ներթափանցել Անդրկովկաս։ Չեմ կարծում, որ դա լավ է որեւէ մեկի, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։
Հայաստանի ղեկավարության գործողություններն ափսոսանք են առաջացնում։ Հայ-ամերիկյան զորավարժություններն առավել տարօրինակ են թվում, քանի որ Հայաստանն արդեն երկու տարի է, ինչ հրաժարվում է մասնակցել ՀԱՊԿ զորավարժություններին։ Նրանք դա բացատրում են նրանով, որ եթե ՀԱՊԿ-ը՝ որպես Հայաստանի մասնակցությամբ միութենական միավոր, դատապարտեր Ադրբեջանին, ապա Հայաստանն այնտեղ կսկսեր «աշխատել»։ Երբ հարցնում ենք՝ ինչո՞ւ են այդ դեպքում շփվում ամերիկացիների եւ եվրոպացիների հետ, ովքեր չեն դատապարտում Ադրբեջանին, մեզ պատասխանում են, որ նրանք իրենց դաշնակիցները չեն, հետեւաբար, պետք է մենք դատապարտենք։ Բավական տարօրինակ, պարզունակ տրամաբանություն է։ Բայց հուսով եմ, որ բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները, որոնք կան մեր միջեւ եւ մենք դրանք գնահատում ենք, ազդեցություն կունենան եւ կգերակշռեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ։
Այն մասին, որ «սպառնում են» դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից։ Հայաստանում շատ են քաղաքական գործիչները, որոնք թույլ են տալիս բավական մեծամիտ հայտարարություններ Ռուսաստանի հասցեին։ Մենք դա տեսնում ենք։ Դա երեկ չի սկսվել։ Բայց մենք նաեւ հիշում ենք, որ երբ պարոն Նիկոլ Փաշինյանը դեռ «իշխանությունից դուրս» քաղաքական գործիչ էր եւ «բարձրացնում էր» հայ ժողովրդին, ապա իր կարգախոսներից էին ՀԱՊԿ-ից եւ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը։ Շատերը դա պայմանավորում էին նախընտրական քարոզարշավով եւ ձայների համար պայքարով։ Այնուհետեւ պարոն Փաշինյանը նման մտքեր չէր արտահայտում, այդ թվում՝ 2022 թվականին Երեւանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ, որտեղ նախարարների մակարդակով մենք համաձայնացրեցինք ՀԱՊԿ առաքելության մանդատը Հայաստանի հետ Ադրբեջանի սահմանին։ Ամեն ինչ հավանության էր արժանացել։ Սակայն առավոտյան մեր հայ գործընկերները որոշեցին «հետաձգել» այս թեման։
Մեզ որեւէ բանում մեղադրելուց առաջ պետք է գնահատել սեփական գործողությունները: Այնտեղ ինչ-որ գործիչ, կարծում եմ՝ խորհրդարանի ղեկավարը, իրեն թույլ էր տվել արտահայտվել այն մասին, որ Ռուսաստանն է Ղարաբաղը «տվել» Ադրբեջանին։ Ավելի ոչ ճիշտ ու անազնիվ հայտարարություն դժվար է պատկերացնել։ Նա անդրադարձել էր այն փաստին, որ Ղարաբաղը Ռուսաստանի կողմից «տրվել» է Ադրբեջանին, երբ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները ստորագրեցին առաջին եռակողմ համաձայնագիրը։ Դա բացարձակապես ճիշտ չէ: Այնտեղ ընդհանրապես ոչինչ չի ասվում Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին։ Այն պահի դրությամբ, երեք առաջնորդներն էլ ելնում էին նրանից, որ այս հարցի շուրջ դեռ պետք է բանակցություններ վարվեն։ Սակայն հետո Պրահայում, որտեղ հրավիրված էին եւ՛ Ադրբեջանի նախագահը, եւ՛ Հայաստանի վարչապետը, նրանք երկուսն էլ ստորագրեցին հայտարարություն, որում ասվում էր, որ ճանաչում են 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Հարցը փակված է։ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը փաստաթուղթ են ստորագրել, ըստ որի՝ այն ժամանակվա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը Ադրբեջանի մաս է։ Պետք չէ մեզ մեղադրել, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ղարաբաղը «տալու» մեջ։ Դրա համար պետք է ինքնուրույն պատասխան տալ սեփական ժողովրդին»։

Lavrov: “Russia should not be blamed for allegedly ‘giving up’ Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that the Russian side should not be blamed for "allegedly ‘giving up’ Karabakh back on November 10, 2020.”
Speaking at a news conference in New Delhi on September 10 following the G20 summit and answering a question about the Armenian-U.S. exercises, Lavrov said, in particular:
“The Kremlin has already commented on this situation. Of course, we see nothing good in the fact that an aggressive NATO country is trying to penetrate the South Caucasus.  I do not think this is good for anyone, including Armenia itself.
We regret the actions of the Armenian leadership. The Armenian-U.S. exercises look all the more strange because Armenia has been refusing to participate in CSTO exercises for two years now. They explain that if the CSTO, as an allied structure with Armenia’s participation, condemned Azerbaijan, Armenia would “work” there. When we ask why they communicate with Americans and Europeans, who do not condemn Azerbaijan, they say that they are not allies. This is a rather strange, rustic logic. But I really hope that all the allied obligations that exist between us, which we value, will take effect and prevail in Armenia’s foreign policy. As to “threats” to leave the CSTO, there are a number of politicians in Armenia who allow themselves quite arrogant statements against Russia. We see this. This is not something that started yesterday. But we also remember that when Mr. Nikol Pashinyan was still a politician “not in power” and “was raising” the Armenian people, one of his slogans that time was the withdrawal from the CSTO and the EAEU. Many people attributed this to the election campaign and the struggle for votes. Subsequently, Mr. Pashinyan did not express any such thoughts, including during the CSTO summit in Yerevan in 2022, where at the ministerial level we agreed on the mandate of the CSTO mission on Armenia’s border with Azerbaijan. Everything was endorsed. But in the morning, our Armenian colleagues decided to “postpone” this topic.
Before accusing us of anything, it is necessary to first evaluate own actions. A certain figure, I guess the head of parliament, allowed himself to say that Russia “gave up” Karabakh to Azerbaijan. It is hard to imagine a more incorrect and dishonest statement. He referred to the fact that Russia “gave” Karabakh to Azerbaijan when the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan signed the first trilateral statement on November 10, 2020. This is absolutely untrue. It says nothing about the status of Karabakh. At the time, all three leaders assumed that there would be further negotiations on this issue. But later in Prague, where the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia were invited, they both signed a statement saying that they recognize the 1991 Alma-Ata Declaration. The issue is closed. The President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia signed a document according to which the then Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast is part of Azerbaijan. There is no need to accuse us of “giving up” Karabakh back on November 10, 2020. They should answer for this to their own people on their own.”