Լավրով. «Պետք չէ մեզ մեղադրել Ղարաբաղը «տալու» մեջ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ պետք չէ մեղադրել ռուսական կողմին նրանում, որ «մենք իբր Ղարաբաղը «տվել ենք» դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին»։
Սեպտեմբերի 10-ին Նյու Դելիում G20-ի գագաթնաժողովի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում պատասխանելով հայ-ամերիկյան վարժանքների մասին հարցին՝ Լավրովը, մասնավորապես, ասել է.
«Կրեմլն արդեն մեկնաբանել է այս իրավիճակը։ Իհարկե, մենք ոչ մի լավ բան չենք տեսնում նրանում, որ ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ երկիրը փորձում է ներթափանցել Անդրկովկաս։ Չեմ կարծում, որ դա լավ է որեւէ մեկի, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։
Հայաստանի ղեկավարության գործողություններն ափսոսանք են առաջացնում։ Հայ-ամերիկյան զորավարժություններն առավել տարօրինակ են թվում, քանի որ Հայաստանն արդեն երկու տարի է, ինչ հրաժարվում է մասնակցել ՀԱՊԿ զորավարժություններին։ Նրանք դա բացատրում են նրանով, որ եթե ՀԱՊԿ-ը՝ որպես Հայաստանի մասնակցությամբ միութենական միավոր, դատապարտեր Ադրբեջանին, ապա Հայաստանն այնտեղ կսկսեր «աշխատել»։ Երբ հարցնում ենք՝ ինչո՞ւ են այդ դեպքում շփվում ամերիկացիների եւ եվրոպացիների հետ, ովքեր չեն դատապարտում Ադրբեջանին, մեզ պատասխանում են, որ նրանք իրենց դաշնակիցները չեն, հետեւաբար, պետք է մենք դատապարտենք։ Բավական տարօրինակ, պարզունակ տրամաբանություն է։ Բայց հուսով եմ, որ բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները, որոնք կան մեր միջեւ եւ մենք դրանք գնահատում ենք, ազդեցություն կունենան եւ կգերակշռեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ։
Այն մասին, որ «սպառնում են» դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից։ Հայաստանում շատ են քաղաքական գործիչները, որոնք թույլ են տալիս բավական մեծամիտ հայտարարություններ Ռուսաստանի հասցեին։ Մենք դա տեսնում ենք։ Դա երեկ չի սկսվել։ Բայց մենք նաեւ հիշում ենք, որ երբ պարոն Նիկոլ Փաշինյանը դեռ «իշխանությունից դուրս» քաղաքական գործիչ էր եւ «բարձրացնում էր» հայ ժողովրդին, ապա իր կարգախոսներից էին ՀԱՊԿ-ից եւ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը։ Շատերը դա պայմանավորում էին նախընտրական քարոզարշավով եւ ձայների համար պայքարով։ Այնուհետեւ պարոն Փաշինյանը նման մտքեր չէր արտահայտում, այդ թվում՝ 2022 թվականին Երեւանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ, որտեղ նախարարների մակարդակով մենք համաձայնացրեցինք ՀԱՊԿ առաքելության մանդատը Հայաստանի հետ Ադրբեջանի սահմանին։ Ամեն ինչ հավանության էր արժանացել։ Սակայն առավոտյան մեր հայ գործընկերները որոշեցին «հետաձգել» այս թեման։
Մեզ որեւէ բանում մեղադրելուց առաջ պետք է գնահատել սեփական գործողությունները: Այնտեղ ինչ-որ գործիչ, կարծում եմ՝ խորհրդարանի ղեկավարը, իրեն թույլ էր տվել արտահայտվել այն մասին, որ Ռուսաստանն է Ղարաբաղը «տվել» Ադրբեջանին։ Ավելի ոչ ճիշտ ու անազնիվ հայտարարություն դժվար է պատկերացնել։ Նա անդրադարձել էր այն փաստին, որ Ղարաբաղը Ռուսաստանի կողմից «տրվել» է Ադրբեջանին, երբ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները ստորագրեցին առաջին եռակողմ համաձայնագիրը։ Դա բացարձակապես ճիշտ չէ: Այնտեղ ընդհանրապես ոչինչ չի ասվում Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին։ Այն պահի դրությամբ, երեք առաջնորդներն էլ ելնում էին նրանից, որ այս հարցի շուրջ դեռ պետք է բանակցություններ վարվեն։ Սակայն հետո Պրահայում, որտեղ հրավիրված էին եւ՛ Ադրբեջանի նախագահը, եւ՛ Հայաստանի վարչապետը, նրանք երկուսն էլ ստորագրեցին հայտարարություն, որում ասվում էր, որ ճանաչում են 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Հարցը փակված է։ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը փաստաթուղթ են ստորագրել, ըստ որի՝ այն ժամանակվա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը Ադրբեջանի մաս է։ Պետք չէ մեզ մեղադրել, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ղարաբաղը «տալու» մեջ։ Դրա համար պետք է ինքնուրույն պատասխան տալ սեփական ժողովրդին»։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что не следует обвинять российскую сторону в том, что «мы якобы ещё 10 ноября 2020 г. «отдали» Карабах».
Выступая 10 сентября в Нью-Дели на пресс-конференции по итогам саммита «Группы двадцати», отвечая на вопрос об армяно-американских учениях, Лавров, в частности, сказал:
«Кремль уже комментировал эту ситуацию. Конечно, мы не видим ничего хорошего в том, что агрессивная страна НАТО пытается проникнуть в Закавказье. Не думаю, что это для кого-то хорошо, в том числе для самой Армении.
Действия армянского руководства у нас вызывают сожаление. Армяно-американские учения выглядят тем более странно, что уже два года как Армения отказывается участвовать в учениях ОДКБ. Объясняют это тем, что, вот, если бы ОДКБ как союзное образование с участием Армении осудила бы Азербайджан, вот тогда Армения стала бы там «работать». Когда же мы спрашиваем: почему же они с американцами и европейцами общаются, которые не осуждают Азербайджан, нам отвечают, что они же не их союзники, поэтому, мол, осуждать должны мы. Достаточно странная, простоватая логика. Но очень надеюсь, что все те союзнические обязательства, которые между нами существуют, мы их ценим, возымеют действие и возобладают во внешней политике Армении.
Насчёт того, что «угрожают» выйти из ОДКБ. В Армении есть много политиков, которые, позволяют тебе достаточно аррогантные высказывания по отношению к России. Мы это видим. Это уже далеко не вчера началось. Но мы помним и о том, что когда г-н Никол Пашинян ещё был политиком «не во власти» и «поднимал» армянский народ, он тогда провозглашал выход из ОДКБ и ЕАЭС одним из своих лозунгов. Многие отнесли это просто «на счёт» избирательной кампании, борьбы за голоса. Впоследствии г-н Пашинян никаких подобных мыслей не высказывал, в том числе и во время саммита ОДКБ в Ереване в 2022 г., где на уровне министров мы согласовали мандат миссии ОДКБ на границе Армении с Азербайджаном. Всё было завизированно. Но утром армянские коллеги решили эту тему «отложить».
Прежде чем нас в чём-то обвинять, нужно собственные поступки оценивать. Там какой-то деятель, по-моему, глава парламента, позволил себе высказаться в том плане, что Карабах Азербайджану «отдала» Россия. Более некорректного и нечестного высказывания трудно себе представить. Он сослался на то, что Карабах был «отдан» Россией Азербайджану, когда лидеры России, Армении и Азербайлдана 10 ноября 2020 года подписали первую трёхстороннюю договорённость. Это абсолютно не соответствует действительности. Там вообще ничего не говорится про статус Карабаха. На тот момент, все три лидера исходили из того, что по этому вопросу ещё предстоят дополнительные переговоры. Но впоследствии в Праге, куда были приглашены и президент Азербайджана, и премьер-министр Армении, они оба подписали заявление, в котором говорится, что они признают Алма-Атинскую декларацию 1991 г. Вопрос закрыт. Президент Азербайджана и премьер-министр Армении подписались под документом в соответствии с которым тогдашняя Нагорно-Карабахская автономная область является частью Азербайджана. Обвинять нас в том, что мы якобы ещё 10 ноября 2020 года «отдали» Карабах не надо. За это надо самостоятельно отвечать перед своим народом».