Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Մոսկվան պարզաբանում է հայցել Երեւանից՝ Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման վերաբերյալ»:
«Մենք այս հարցում արդեն պարզաբանում ենք հայցել հայկական կողմից եւ կորոշենք մեր հետագա քայլերը՝ ելնելով Երեւանի պատասխանի բովանդակությունից»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Մարիա Զախարովան:
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի կառավարությունը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը (Հռոմի ստատուտ) ուղարկել է Ազգային ժողով վավերացման:
2023թ. հուլիսին Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի փոխնախագահ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովը մեկնաբանել էր Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի 2023 թվականի մարտի 24-ի որոշումն այն մասին, որ Հռոմի ստատուտը չի հակասում երկրի սահմանադրությանը։
«Ինչպես հասկանում ենք, դա նշանակում է, որ Հայաստանը ճանաչում է Հաագայի տրիբունալի իրավասությունը բոլոր այն գործերի առնչությամբ, որոնք այն քննում է։ Ելնում ենք նրանից, որ մեր հայ գործընկերների այս քայլը հակառուսական ենթատեքստ չունի, սակայն, այնուամենայնիվ, գործնականում շոշափելի վնաս է հասցնում ռուս-հայկական հարաբերություններին։ Կոչ ենք անում մեր դաշնակիցներին եւս մեկ անգամ ուշադիր ուսումնասիրել Հռոմի ստատուտին միանալու հետեւանքները եւ գնահատել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համար հնարավոր ռիսկերը»,- ասել է Վորոբյովը։ Նա նշել էր, որ ներկայում այս հարցով երկխոսություն է ընթանում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ։
Ի պատասխան Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ասել էր, որ «Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցը ոչ մի կերպ ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, այլ ծառայելու է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական ոտնձգությունները կանխարգելելուն»:
Հակոբ Արշակյանը նշել էր, որ Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցն ակտիվ քննարկման փուլում է ՀՀ եւ ՌԴ ԱԳՆ փորձագիտական շրջանակներում:
Նա համոզմունք էր հայտնել, որ «հարցին անպայման կգտնվի իրավական լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համար»:

Россия запросила у Армении разъяснения по ратификации Римского статута - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова сказала сегодня, что «Москва запросила у Еревана разъяснения по ратификации парламентом Армении Римского статута».
«По этому вопросу мы уже запросили у армянской стороны разъяснения по ратификации парламентом Армении Римского статута и будем выстраивать действия, исходя из ответа армянской стороны»,- сказала Мария Захарова.
1 сентября правительство Армении направило Римский устав (Римский статут) Международного уголовного суда на ратификацию в парламент.
В июле 2023 года заместитель председателя верхней палаты российского парламента, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии Юрий Воробьев прокомментировал решение Конституционного суда Армении от 24 марта 2023 года о том, что Римский статут не противоречит конституции страны.
«Как мы понимаем, это означает, что Армения признает юрисдикцию Гаагского трибунала в отношении всех дел, которые тот ведет. Исходим из того, что этот шаг наших армянских коллег не имеет антироссийского контекста, но, тем не менее, на практике несет ощутимый вред российско-армянским отношениям. Призываем наших союзников еще раз внимательно изучить последствия присоединения к Римскому статуту и оценить возможные риски для союзнических отношений с Россией»,-  говорил Воробьев. Он отмечал, что по этому вопросу идет диалог между министерствами иностранных дел России и Армении.
В ответ вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян заявил, что «вопрос принятия Римского статута никоим образом не направлен против России, а будет служить предотвращению посягательств Азербайджана на суверенную территорию Армении».
Акоп Аршакян отмечал, что вопрос принятия Римского статута активно обсуждается в экспертных кругах МИД Армении и России и выражал уверенность, что «обязательно будет найдено юридическое решение вопроса, приемлемое для Армении и России».