Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Մոսկվան պարզաբանում է հայցել Երեւանից՝ Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման վերաբերյալ»:
«Մենք այս հարցում արդեն պարզաբանում ենք հայցել հայկական կողմից եւ կորոշենք մեր հետագա քայլերը՝ ելնելով Երեւանի պատասխանի բովանդակությունից»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Մարիա Զախարովան:
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի կառավարությունը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը (Հռոմի ստատուտ) ուղարկել է Ազգային ժողով վավերացման:
2023թ. հուլիսին Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի փոխնախագահ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովը մեկնաբանել էր Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի 2023 թվականի մարտի 24-ի որոշումն այն մասին, որ Հռոմի ստատուտը չի հակասում երկրի սահմանադրությանը։
«Ինչպես հասկանում ենք, դա նշանակում է, որ Հայաստանը ճանաչում է Հաագայի տրիբունալի իրավասությունը բոլոր այն գործերի առնչությամբ, որոնք այն քննում է։ Ելնում ենք նրանից, որ մեր հայ գործընկերների այս քայլը հակառուսական ենթատեքստ չունի, սակայն, այնուամենայնիվ, գործնականում շոշափելի վնաս է հասցնում ռուս-հայկական հարաբերություններին։ Կոչ ենք անում մեր դաշնակիցներին եւս մեկ անգամ ուշադիր ուսումնասիրել Հռոմի ստատուտին միանալու հետեւանքները եւ գնահատել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համար հնարավոր ռիսկերը»,- ասել է Վորոբյովը։ Նա նշել էր, որ ներկայում այս հարցով երկխոսություն է ընթանում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ։
Ի պատասխան Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ասել էր, որ «Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցը ոչ մի կերպ ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, այլ ծառայելու է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական ոտնձգությունները կանխարգելելուն»:
Հակոբ Արշակյանը նշել էր, որ Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցն ակտիվ քննարկման փուլում է ՀՀ եւ ՌԴ ԱԳՆ փորձագիտական շրջանակներում:
Նա համոզմունք էր հայտնել, որ «հարցին անպայման կգտնվի իրավական լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համար»:

Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said today that "Moscow is seeking clarification from Yerevan on the ratification of the Rome Statute by the Armenian parliament.”
“We have already requested clarification on this matter from the Armenian side and will decide our next steps based on the Yerevan’s response,” Maria Zakharova said, according to TASS.
On September 1, the Armenian government sent the Rome Statute of the International Criminal Court to the National Assembly for ratification.
In July of this year, Yuri Vorobyev, Deputy Speaker of the Russian Federation Council, co-chairman of the Armenian-Russian inter-parliamentary commission, commented on the March 24 decision of the Constitutional Court of Armenia, which ruled that the Rome Statute does not contradict the country’s constitution.
“As we understand it, this means that Armenia recognizes the jurisdiction of the Hague Tribunal with regard to all the cases it studies. We assume that this step by our Armenian colleagues does not have an anti-Russian context, nevertheless, in practice, it tangibly harms Russian-Armenian relations. We urge our allies to once again scrutinize the consequences of joining the Rome Statute and assess possible risks to allied relations with Russia,” Vorobyov said. He noted that a dialog between the Foreign Ministries of Russia and Armenia is currently underway on that matter.
In response the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Hakob Arshakyan said that “the issue of the adoption of the Rome Statute is in no way directed against Russia, but will serve to prevent Azerbaijani encroachments on the sovereign territory of Armenia.”
Hakob Arshakyan noted that the issue of the adoption of the Rome Statute is being actively discussed by the experts of Armenian and Russian foreign ministers.
He voiced conviction that the “a legal solution will definitely be found to the issue acceptable for Armenia and Russia.”