Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի փոխնախագահ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովի կարծիքով, «Հայաստանի Ազգային ժողովը պետք է ուսումնասիրի Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտին միանալու հետեւանքները»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Իրկուտսկում ելույթ ունենալով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում ՝ Յուրի Վորոբյովը մեկնաբանել է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի 2023 թվականի մարտի 24-ի որոշումն այն մասին, որ Հռոմի ստատուտը չի հակասում երկրի սահմանադրությանը։
«Ինչպես հասկանում ենք, դա նշանակում է, որ Հայաստանը ճանաչում է Հաագայի տրիբունալի իրավասությունը բոլոր այն գործերի առնչությամբ, որոնք այն քննում է։ Ելնում ենք նրանից, որ մեր հայ գործընկերների այս քայլը հակառուսական ենթատեքստ չունի, սակայն, այնուամենայնիվ, գործնականում շոշափելի վնաս է հասցնում ռուս-հայկական հարաբերություններին։ Կոչ ենք անում մեր դաշնակիցներին եւս մեկ անգամ ուշադիր ուսումնասիրել Հռոմի ստատուտին միանալու հետեւանքները եւ գնահատել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համար հնարավոր ռիսկերը»,- ասել է Վորոբյովը։ Նա նշել է, որ ներկայում այս հարցով երկխոսություն է ընթանում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ։

В России призвали парламент Армении «изучить последствия присоединения к Римскому статуту» - Mediamax.am
В России призвали парламент Армении «изучить последствия присоединения к Римскому статуту»
Фото: gov.ru
Ереван /Медиамакс/. Заместитель председателя верхней палаты российского парламента, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии Юрий Воробьев считает, что «Национальное собрание Армении должно изучить последствия присоединения страны к Римскому статуту».
Как сообщает ТАСС, выступая в Иркутске на заседании межпарламентской комиссии, Юрий Воробьев прокомментировал решение Конституционного суда Армении от 24 марта 2023 года о том, что Римский статут не противоречит конституции страны.
«Как мы понимаем, это означает, что Армения признает юрисдикцию Гаагского трибунала в отношении всех дел, которые тот ведет. Исходим из того, что этот шаг наших армянских коллег не имеет антироссийского контекста, но, тем не менее, на практике несет ощутимый вред российско-армянским отношениям. Призываем наших союзников еще раз внимательно изучить последствия присоединения к Римскому статуту и оценить возможные риски для союзнических отношений с Россией», - сказал Воробьев. Он отметил, что сейчас идет диалог между министерствами иностранных дел России и Армении.