Լավրով. «Թուրքիան կարող է օգտակար դեր խաղալ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է օժանդակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Շահագրգռված ենք օժանդակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների միջեւ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացմանը՝ սկսած 2020 թվականի նոյեմբերից, այդ թվում՝ տրանսպորտային կապերի եւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հետկոնֆլիկտային վերականգման հարցում։ Համոզված ենք, որ այս ջանքերում Թուրքիան կկարողանա կառուցողական եւ օգտակար դեր խաղալ»,- ասել է Լավրովը՝ օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that Moscow is ready to contribute to the normalization of relations between Armenia and Turkey.
“We are interested in contributing to the normalization of relations between Armenia and Turkey, as well as to the implementation of all agreements reached between the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia since November 2020, including on the unblocking of transport communications, and on post-conflict reconstruction. We are convinced that Turkey will be able to play a constructive and useful role in these efforts,” Lavrov said at August 31 news conference in Moscow following talks with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.