Լավրով. «Թուրքիան կարող է օգտակար դեր խաղալ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է օժանդակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Շահագրգռված ենք օժանդակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների միջեւ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացմանը՝ սկսած 2020 թվականի նոյեմբերից, այդ թվում՝ տրանսպորտային կապերի եւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ հետկոնֆլիկտային վերականգման հարցում։ Համոզված ենք, որ այս ջանքերում Թուրքիան կկարողանա կառուցողական եւ օգտակար դեր խաղալ»,- ասել է Լավրովը՝ օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։

«Турция сможет сыграть полезную роль», - заявил Лавров - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва гоова содействовать нормализации отношений между Арменией и Турцией.
«Заинтересованы в том, чтобы содействовать нормализации отношений между Арменией и Турцией, а также в реализации всех договорённостей, достигнутых между лидерами России, Азербайджана и Армении, начиная с ноября 2020 г., в том числе по разблокированию транспортного сообщения и коммуникаций, а также в отношении постконфликтного восстановления. Убеждены, что в этих усилиях Турция сможет сыграть конструктивную и полезную роль», - сказал Лавров, выступая 31 августа на пресс-конференции в Москве по итогам переговором с главой МИД Турции Хаканом Фиданом.