Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, ըստ որի «Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածք ճանաչելու հետեւանք է»:
«ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչին խորհուրդ ենք տալիս Լաչինի միջանցքի արգելափակման կանխման կամ արգելափակումից հետո դրա բացման ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահների գործողությունների բացակայության պայմաններում զերծ մնալ իրավիճակի հանգամանքների աճպարարությունից եւ դրանով իսկ իրավիճակի էլ ավելի բարդացումից»,- ասել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակը:
Նա նշել է, որ «Հայաստանը հավատարիմ է տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների փոխադարձ ճանաչման հիման վրա տարածաշրջանում կայունության հաստատման իր հանձնառությանը».
«Միեւնույն ժամանակ երկարատեւ խաղաղության համար բացարձակապես անհրաժեշտ ենք համարում Լաչինի միջանցքի վերագործարկումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխումը եւ միջազգային հովանու ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությամբ բոլոր առկա խնդիրների հասցեագրումը»:

Ереван советует Москве не усложнять ситуацию дальше - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой, согласно которому «ситуация, создавшаяся в Лачинском коридоре, является следствием признания Арменией Нагорного Карабаха территорией Азербайджана».
«Советуем представителю МИД России воздержаться от жонглирования обстоятельствами ситуации во избежание ее дальнейшего усложнения в условиях отсутствия действий российских миротворцев по предотвращению блокирования Лачинского коридора или его разблокированию»,- заявила представитель МИД Армении.
Она отметила, что «Армения привержена установлению стабильности в регионе на основе территориальной целостности и взаимного признания границ».
«В то же время для достижения долгосрочного мира считаем абсолютно необходимыми открытие Лачинского коридора согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года и решениям Международного суда, предотвращение гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и решение всех существующих проблем посредством диалога между Баку и Степанакертом под международной эгидой».