ՌԴ ԱԳՆ. «Լաչինի միջանցքում իրավիճակը ՀՀ-ի կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանք է» - Mediamax.am
3572 դիտում
ՌԴ ԱԳՆ. «Լաչինի միջանցքում իրավիճակը ՀՀ-ի կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանք է»
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածքի մաս ճանաչելու հետեւանք է»:
«Սա արձանագրվել է Եվրամիության հովանու ներքո անցկացված գագաթնաժողովին, որին մասնակցել են երկու երկրի ղեկավարները՝ 2022-ի հոկտեմբերին եւ 2023-ի մայիսին։ Այս մասին հստակ ասված է ՌԴ ԱԳՆ հուլիսի 15-ի հայտարարության մեջ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս համատեքստում պատասխանատվություն դնելը ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի վրա, կարծում եմ՝ տեղին չէ, ճիշտ չէ, արդարացված չէ։
Խաղաղապահ անձնակազմի խնդիրը տեսնում ենք նրանում, որ Երեւանի եւ ՀՀ իշխանությունների կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանքով ի հայտ եկած նոր պայմաններում տեղում հնարավոր աջակցությունը ցույց տան ղարաբաղցի հայերի իրավունքների ու անվտանգության ապահովմանը, այդ թվում՝ Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ ուղիղ երկխոսության համատեքստում», - պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է անում Ռուսաստանը Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայերին ազատ արձակելու համար, ասել է Մարիա Զախարովան։
Նա նշել է, որ պետք է պայմանավորվածություններն իրականացնել. «Եթե ինչ-որ բան պայմանավորվել եք, առավել եւս՝ ստորագրություններով կնքել, հատկապես՝ ամենաբարձր մակարդակով, պետք է իրականացնել, այլ ոչ թե մեկնաբանություններ անել, նոր կոնստրուկցիաներ հորինել, ներգրավել երրորդ կողմերի, արդեն նույնիսկ ոչ թե երրորդ, այլ՝ ինչ-որ հինգերորդ եւ տասներորդ:
Պայմանավորվածություններ կան ու դրանք պետք է կատարվեն, հենց սա է երաշխիքը։ Պետք է իրականացնել այն, ինչ պայմանավորվել ենք։ Ես խոսում եմ էական հարցում Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշման 180 աստիճանով սկզբունքային փոփոխության մասին։
Դիրքորոշումը կտրուկ փոխվել է առանցքային, այն էլ հենց Երեւանի համար առանցքային հարցում։ Բայց սա Երեւանի հարցն է, սա իրենց ներքին որոշումների կայացման հարցն է: Բայց կան պարտավորություններ, որոնք ձեռք են բերվել եւ կնքվել ստորագրություններով։ Բայց այդ պարտավորությունները, եթե չեղյալ չեն հայտարարվել, բազմիցս վերահաստատվել են, եւ դրանց կատարումը երաշխիք է»:

Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «ситуация, созданная в Лачинском коридоре, является следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана».
«Это было зафиксировано на саммите, проходившем под эгидой Евросоюза в октябре 2022 года и мае 2023 года, в котором участвовали лидеры двух стран. Об этом четко сказано в заявлении МИД России от 15 июля в связи с ситуацией, создавшейся вокруг Нагорного Карабаха. В этом контексте я считаю, что возложение ответственности на российский миротворческий контингент неуместно, неправильно и неоправданно.
Задачу миротворческого контингента мы видим в том, чтобы в новых условиях, возникших в результате признания Ереваном и властями Армении Нагорного Карабаха частью Азербайджана, они должны проявить возможную поддержку на местах для обеспечения права и безопасность карабахских армян, в том числе, в контексте прямого диалога между Баку и Степанакертом», - сказала Мария Захарова, отвечая на вопрос, что делает Россия для освобождения армян, захваченных Азербайджаном в Лачинском коридоре.
Она отметила, что договоренности должны быть реализованы. «Если вы о чем-то договорились, а тем более подписали, особенно на самом высоком уровне, то надо это реализовать, а не комментировать, придумывать новые конструкции, привлекать третьих лиц, уже даже не третьих, а пятых и десятых.
Есть договоренности, и они должны выполняться, именно это и является гарантией. Необходимо реализовать то, о чем мы договорились. Я говорю об изменении на 180 градусов позиции руководства Армении по ключевому вопросу.
Позиция кардинально изменилась по ключевому вопросу, причем по ключевому именно для Еревана. Однако это дело Еревана, это вопрос принятия своих внутренних решений. Но есть обязательства, которые были достигнуты и скреплены подписями. И если эти обязательства не отменены, а неоднократно подтверждены, их выполнение является гарантией».