ՌԴ ԱԳՆ. «Լաչինի միջանցքում իրավիճակը ՀՀ-ի կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանք է» - Mediamax.am
3572 դիտում
ՌԴ ԱԳՆ. «Լաչինի միջանցքում իրավիճակը ՀՀ-ի կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանք է»
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածքի մաս ճանաչելու հետեւանք է»:
«Սա արձանագրվել է Եվրամիության հովանու ներքո անցկացված գագաթնաժողովին, որին մասնակցել են երկու երկրի ղեկավարները՝ 2022-ի հոկտեմբերին եւ 2023-ի մայիսին։ Այս մասին հստակ ասված է ՌԴ ԱԳՆ հուլիսի 15-ի հայտարարության մեջ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս համատեքստում պատասխանատվություն դնելը ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի վրա, կարծում եմ՝ տեղին չէ, ճիշտ չէ, արդարացված չէ։
Խաղաղապահ անձնակազմի խնդիրը տեսնում ենք նրանում, որ Երեւանի եւ ՀՀ իշխանությունների կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու հետեւանքով ի հայտ եկած նոր պայմաններում տեղում հնարավոր աջակցությունը ցույց տան ղարաբաղցի հայերի իրավունքների ու անվտանգության ապահովմանը, այդ թվում՝ Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ ուղիղ երկխոսության համատեքստում», - պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է անում Ռուսաստանը Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայերին ազատ արձակելու համար, ասել է Մարիա Զախարովան։
Նա նշել է, որ պետք է պայմանավորվածություններն իրականացնել. «Եթե ինչ-որ բան պայմանավորվել եք, առավել եւս՝ ստորագրություններով կնքել, հատկապես՝ ամենաբարձր մակարդակով, պետք է իրականացնել, այլ ոչ թե մեկնաբանություններ անել, նոր կոնստրուկցիաներ հորինել, ներգրավել երրորդ կողմերի, արդեն նույնիսկ ոչ թե երրորդ, այլ՝ ինչ-որ հինգերորդ եւ տասներորդ:
Պայմանավորվածություններ կան ու դրանք պետք է կատարվեն, հենց սա է երաշխիքը։ Պետք է իրականացնել այն, ինչ պայմանավորվել ենք։ Ես խոսում եմ էական հարցում Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշման 180 աստիճանով սկզբունքային փոփոխության մասին։
Դիրքորոշումը կտրուկ փոխվել է առանցքային, այն էլ հենց Երեւանի համար առանցքային հարցում։ Բայց սա Երեւանի հարցն է, սա իրենց ներքին որոշումների կայացման հարցն է: Բայց կան պարտավորություններ, որոնք ձեռք են բերվել եւ կնքվել ստորագրություններով։ Բայց այդ պարտավորությունները, եթե չեղյալ չեն հայտարարվել, բազմիցս վերահաստատվել են, եւ դրանց կատարումը երաշխիք է»:

Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova said today that "the situation in the Lachin Corridor is a consequence of Armenia’s recognition of Nagorno-Karabakh as part of the territory of Azerbaijan.”
This was recorded at the October 2022 and May 2023 summits held under the auspices of the European Union with the participation of the leaders of the two countries. This is clearly stated in the Russian Foreign Ministry’s July 15 statement on the situation created around Nagorno- Karabakh. In this context, I think that placing responsibility on the Russian peacekeeping contingent is inappropriate, incorrect, and unjustified.
In the new conditions that appeared as a result of Armenia’s recognition of Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, we see the issue of the peacekeepers in providing possible support on the ground to ensure the rights and security of Karabakh Armenians, including in the context of a direct dialogue between Baku and Stepanakert,” Maria Zakharova said when asked what Russia does to free the Armenians kidnapped by Azerbaijan in the Lachin corridor.
She noted that the agreements should be implemented. “If you have agreed on something, let alone sign it, especially at the highest level, you should implement it, not make comments, invent new constructions, and involve not even just a third party but a fifth and tenth.
There are agreements and they must be fulfilled, this is the guarantee. It is necessary to implement what we have agreed. I am talking about a 180-degree change in the position of the Armenia’s leadership on an important issue.
The position has drastically changed on a key issue, and that is key for Yerevan. But there are obligations that were obtained and sealed with signatures. But those obligations, if not canceled, have been reaffirmed many times, and their fulfillment is a guarantee.”