ԱՄՆ-ն Հայաստանը դիտարկում է որպես «իրական ժողովրդավարական լուսավոր կետ»
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ-USAID) Հայաստանը դիտարկում է որպես «իրական ժողովրդավարական լուսավոր կետ՝ ի հեճուկս տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին»:
Այդ մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի կազմակերպած լսումներում ասել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ղեկավարի օգնական Էրին ՄքՔին:
«2018 թվականի «Թավշյա հեղափոխությունից» ի վեր Հայաստանի կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել մի շարք ոլորտներում առանցքային բարեփոխումների, մասամբ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ։ Մենք շարունակում ենք տեսնել նոր կարեւոր հնարավորություններ՝ ավելին անելու մի շարք ոլորտներում՝ էլեկտրոնային կառավարումից մինչեւ տնտեսական աճ եւ ավելի մաքուր էներգիա, ինչը կօգնի Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներին ամրանալ եւ ապահովել Հայաստանի քաղաքացիներին», - ասել է Էրին ՄքՔին:

США считают Армению «настоящим демократическим светлым пятном»
Ереван /Медиамакс/. Агентство США по международному развитию (USAID) рассматривает Армению как «настоящее светлое демократическое пятно, несмотря на существующие в регионе вызовы».
Об этом заявила помощник директора USAID Эрин МкКи на слушаниях, организованных Комитетом по международным отношениям Палаты представителей Конгресса США.
«После «бархатной революции» 2018 года правительство Армении приступило к ключевым реформам в ряде сфер, частично при поддержке Агентства США по международному развитию. Мы видим важные новые возможности для достижения большего в ряде областей - от электронного управления до экономического роста и более чистой энергии, что поможет укрепить демократические институты Армении и обеспечить достаток ее граждан», - сказала Эрин МкКи.