Հոգան. Խաղաղությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «հետ կմղի Ռուսաստանի ազդեցությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանն ասել է, որ խաղաղությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «հետ կմղի Ռուսաստանի ազդեցությունը»:
«Մենք ակտիվորեն աջակցում ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններին, որոնք ուղղված են խաղաղության ձեռքբերմանը: Համաձայնագիրը կամրապնդի ժողովրդավարությունը եւ տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրումը եւ հետ կմղի Ռուսաստանի ազդեցությանը։ Ռուսաստանը օգտագործել է հակամարտությունը՝ տարածաշրջանում իր լծակները պահպանելու համար՝ էական մարդկային կորուստների գնով», - ասել է Հոգանը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի կազմակերպած լսումների ժամանակ:
Հարց ու պատասխանի ընթացքում դիվանագետն ասել, որ մայիսի սկզբին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների ընթացքում ամերիկյան կողմի մասնակցությամբ քննարկվել են առավել խնդրահարույց հարցերը, մասնավորապես, «սահմանի շրջանում զորքերի հետ քաշումը, վեճերի կարգավորման մեխանիզմները խաղաղ համաձայնագրում, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները»:
«Մենք մի շարք առաջարկներ են արել, որոնք, թերեւս, կողմերին կարող են ապահովել որոշակի ձեւակերպումներ, որոնք թույլ կտան հաղթահարել տարաձայնությունները», - ավելացրել է Հոգանը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատարն ասել է, որ նախորդ շաբաթ
խոսել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ, «որպեսզի հասկանանք, թե որ ուղղություններով կարող ենք առաջ շարժվել»:
Խոսելով հունիսի 1-ին Քիշնեում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ ԵՄ Խորհրդի ղեկավարների նախատեսված հանդիպման մասին, Դերեք Հոգանն ասել է, որ դրա ընթացքում ուշադրությունը կենտրոնանալու է նրա վրա, թե «ինչ է պետք անել՝ գործն ավարտին հասցնելու համար»:

Хоган: Мир между Арменией и Азербайджаном «ослабит влияние России» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности помощника госсекретаря США Дерек Хоган заявил, что мир между Арменией и Азербайджаном «ослабит влияние России».
«Мы активно поддерживаем переговоры между Арменией и Азербайджаном, целью которых является достижение стабильного мира. Соглашение укрепит демократию и региональную экономическую интеграцию и снизит влияние России. Россия использовала конфликт, чтобы сохранить свое влияние в регионе ценой значительных человеческих жертв»,- сказал Хоган на слушаниях, организованных Комитетом по международным отношениям Палаты представителей Конгресса США.
На сессии вопросов и ответов дипломат сообщил, что на переговорах в Вашингтоне в начале мая с участием американской стороны были проработаны некоторые из наиболее спорных вопросов, в частности, «отвод войск в районе границы, механизм разрешения споров в соглашении, права и безопасность этнических армян Нагорного Карабаха».
«Мы выдвинули ряд предложений, которые, возможно, предоставили обеим сторонам некоторые формулировки, позволяющие преодолеть разногласия. Они взяли их на рассмотрение»,- добавил Хоган.
Исполняющий обязанности помощника госсекретаря США отметил, что на прошлой неделе говорил с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, чтобы понять, «по каким направлениям можно продвинуться вперед».
Говоря о запланированной на 1 июня в Кишиневе встрече лидеров Армении, Азербайджана, Франции, Германии и главы Евросовета, Хоган отметил, что на ней внимание будет «сосредоточено на том, что нужно сделать, чтобы довести дело до конца».